Hlavní navigace

Recenze: Genius DPF-801 Crystal

24. 1. 2009

Sdílet

Trend doby je neúprosný, a tak IT zasahuje do všech našich každodenních činností. Jedním ze současných trendů je nástup tzv. digitálních rámečků - přístrojů k prohlížení digitálních fotografií.

Genius DPF-801 CrystalV minulosti jsme se mnohdy setkávali s nevkusně provedenými rámečky, které se snažily skloubit techniku a a design do jednoho. Naštěstí tato doba je již nenávratně pryč a na trhu jsou dnes produkty, které se člověk nebojí vystavit v domácnosti, aniž by se obával pošměšků a rýpavých poznámek od nánvštěvníků. Jedním z takových je i fotorámeček DPF-801 společnosti Genius.

Největší předností tohoto digitálního fotorámečku je jeho velký displej s úhlopříčkou 8“ a poměrem stran 4:3. Dostatečně velký displej umožňuje sledování fotografií i na větší vzdálenosti, fotorámeček tedy nemusí stát v bezprostřední vzálenosti od uživatele, ale může být položen na přehledném místě, kam uvidí všichni, kteří mají zájem fotografie sledovat. Displej nabízí několik úrovní podsvícení, což jen dopomáhá velmi hezkému podání barev fotografií.

Genius DPF-801 Crystal

Genius DPF-801 je vybaven slotem pro SD/SDHC/MMC/MS paměťové karty, lze tedy použít jak starší typy, tak i nejmodernější s kapacitami přesahujícími 16 GB. Možnosti vstupů jsou dále rozšířeny o USB konektor pro připojení USB flash disků a miniUSB rozhraním, zaručujícím komunikaci fotorámečku s počítačem. Z pohledu uživatele tak jsou k dispozici všechna zásadní rozhraní, oproti špičkovým modelům může chybět snad jen BlueTooth rozhraní.

 

Genius DPF-801 Crystal

 

Ovládání se tvořeno popsanými tlačítky na zadní straně, jejich použití však není jednoduché, neboť prsty zanechávají na černém těle přístroje ze přední strany nepřehlédnutelné otisky. Chytrým, a nutno podotknout že také velmi prakticným řešením, je dodané dálkové ovládání, pomocí něhož lze ovládat všechny dostupné funkce fotorámečku vyjma samotného zapnutí/vypnutí. To se provádí přepnutím tlačítka na horní straně rámečku. Dálkové ovládání je malé a v rámci možností se s ním pracuje dobře.

 

Genius DPF-801 Crystal

Zobrazení fotografií ve fotorámečku je nutné vyvolat z menu, nelze jej spustit automaticky po zapnutí přístroje, což by byla námi preferovaná volba.  Fotografiemi lze listovat po jedné nebo po skupinách, lze je otáčet, přibližovat díky funkci až osminásobného zoomu a taktéž mazat.


Nejčastější funkcí pak jistě bude SlideShow, tedy automatické přehrávání fotografií. Samozřejmě lze nastavit interval mezi změnami jednotlivých obrázků, přístroj však nenabízí dostatečný počet variant. To je ale čistě softwarová funkce která by mohla být opravena v následujícím sestavení firmware přístroje. Při testování jsme nejvíce času strávili při prohlížení fotografií s cyklem obměny 5 s.

Lze si nastavit i různé druhy přechodů, stejně tak i jejich náhodné vkládání. Je ale zajímavé, že náhodné zobrazení fotografií nelze – což je podle nás poměrně zásadní nedostatek, neboť i při cca. 400 fotografiích jsme za čas postřehli, že se fotografie opakují ve stejném sledu. Řešením je samozřejmě velké množství fotografií, nicméně tato funkce nám při prohlížení velmi chyběla.

Co se týče formátů obrázků, fotorámeček si poradí s formátem JPEG, nativní rozlišení je 800 x 600 obrazových bodů, nicméně DPF-801 Crystal neměl problém se zobrazením ani neupravených fotografií s mnohem větším rozlišením přímo z paměťové karty fotoaparátu. Příjemnou funkcí je možnost otočení fotorámečku o 90 stupňů, kdy zobrazuje fotografie v rozlišení 600 x 800 obrazových bodů. Mezi další funkce rámečku patří kalendář, hodiny a alarm, naopak hodně nám scházela funkce přehrávání hudebních souborů MP3 a WAV. Fotorámeček má sice výstup na sluchátka, ten ale nemá reálného využití.

Verdikt:


Pokud hledáte fotorámeček s velkým displejem, oceníte decentní tvary a černou barvu, nákupem Genius DPF-801 Crystal je přesně pro vás. Nabízí velký displej, dálkové ovládání a základní možnosti zobrazování fotografií, naopak bychom ocenili možnost přehrávat hudební soubory a taktéž v aktuální verzi firmware 1.0 chybí možnost náhodného pořadí při prohlížení fotografií. Vzhledem k ceně se však jedná o velmi dobrý fotorámeček a pokud uživatel nutně potřebuje přehrávání MP3 souborů, v nabídce Genius je již k dispozici obdobný model právě s podporou tohoto formátu. Jsme si však jisti, že Genius DPF-801 si oblíbí především naši rodiče a prarodiče, kterým tak můžeme snadno a aktuálně prezentovat fotografie své a našich blízkých.

Hodnocení: 78 %

Cena vč. DPH: 2 500 Kč
Poskytl: Genius, www.geniusnet.com

 

skoleni

Technické parametry:

Velikost: 8” digital TFT LCD
Rozlišení: 800x600 pixels
Kontrast: 500:1
Jas: 250 cd/m2 (Typické)
Úhel pohledu: Horizontal
Horizontální: 70/70 stupňů
Vertikální: 50/70 stupňů

* Podporuje šest paměťových karet: CF, SD, MMC, MS, MS-Pro, MD
* Prohlížení obrázků:

Formát: JPG/BMP (20Mega pixelů)
Photo slide show:
- Rychlost: 5sek/ 10sek/ 15sek/ 1min/ 1hod/ 2hod/ 3hod/ 4hod.
- Typ: Jednoduché nebo rozdělené fotografie(do 4 fotografií na jedné
obrazovce)
- Prohlížení: 9 miniatur (3x3)
- Rotace: 90°/180°/270°
Smazat & Kopírovat foto funkce: Uložte JPG soubor z karty nebo USB flash disku do vestavěné flash paměti. ( PC není nutný)

Video formát: AVI Motion JPEG (může přehrávat až 640 x 480 Motion JPEG filmy bez zpoždění)
Napájení: AC-DC adaptér (vstup AC 100~240/Výstup DC120 V) Jiné funkce: Kalendář a Real Time funkce zobrazení Podporovaný OS Windows 2000/XP/Vista Dálkové ovládání (možnost uložit na zadní straně rámečku)
Rozměr: 27 x 23 x 3.5 cm
Netto váha 1,5 kg

Rozhraní:


2 sloty pro karty
USB 2.0 připojení k PC (typ B)
USB host typ A
Jack pro sluchátka