Hlavní navigace

Recenze: Fujitsu Lifebook NH570

3. 8. 2010

Sdílet

Každoroční dilema, jaký notebook si s sebou vzít na chatu, tentokrát vyřešilo Fujitsu, když jsme celkem náhodně při procházení jejich nabídky narazili na Lifebook NH570.

I když samotné prázdninové aktivity mají něco do sebe, již nějaký rok ctíme tradici tematických letních kin a zajištění potřebné techniky je celkem logicky na mě. Takže v okamžiku, kdy mé oči spočinuly na větě „Stylové mobilní kino“, bylo celkem jasné, co v létě budu testovat.

Abych nechodil zbytečně dlouho kolem horkého notebooku – pro promítání, kdy byl Lifebook připojen k projektoru je jeho výbava (HDMI, Blu-ray, SPDIF) a výkon vynikající, nicméně většina uživatelů nebude pracovat v módu „DVD/BD player“ jako my při promítání. Pokud se rozhodne koupit notebook, který má mít proklamované vlastnosti kina, je nejdůležitější komponentou samozřejmě displej.

A tady se kino mění tak trochu v marketingové divadlo, kdy si dovolíme ocitovat ze scénáře, který najdete na stránkách výrobce: "…NH570 je mobilní kino, které umožňuje uživatelům sledovat filmy a fotografie, připojit se do sociálních sítí a hrát hry v úžasné kvalitě na špičkovém širokoúhlém displeji 18,4 " (46,7 cm), a to kdykoli a kdekoli chtějí."

Čím jsem starší, tím více jsem na podobné chvalozpěvy háklivější a rád se na výrobek podívám v zrcadle, které si výrobce sám nastaví. Chápu, že zboží se musí prodávat, ale takhle špičkový displej nevypadá. Již použití lesklého displeje naznačuje, že se prostě něco musí nahánět. Pokud přistoupíte na hru, že „glossy“ je „cool“, tak dobrá, je to vynikající. Nicméně jde o další optickou vrstvu, která jednoduše manipuluje s obrazem a stírá nedostatky „holého“ LCD, respektive za určitou cenu vylepšuje jeho vlastnosti. Není vám divné, proč workstationy nepoužívají glossy panely?

Abych ale displej zase příliš nehaněl, závěr je jednoduchý. Marketingoví žvanilové to sice s chvalozpěvem přehnali – ale NH570 nabídne dobrý displej, na kterém technici odvedli práci, za kterou jsou placeni. Obraz je nastaven tak, aby se promítaný film líbil, černá vypadala černě. Barvičky jsou krásně nasycené, naštěstí však bez toho, aby panel hnaly do extrémního jasu. Displej si rozumně poradí i s pleťovkou, ovšem na profesionálnější práci v barevném prostoru zapomeňte. Při prohlížení fotografií i sledování filmu poskytnul dobré uhly pohledu, takže skutečně můžete někoho přizvat, ať se dívá s vámi.

Nativní rozlišení obrazovky činí je 1680 x 945 pixelů, což je vcelku ucházející hodnota – zvládnete tak v pohodě 720p filmy z Blu-raye, nicméně by mu samozřejmě víc slušelo 1080p, kdy existující displeje 1920 x 1080 jsou ekonomičtější i pro hry, jež jsme v průběhu testování rovněž neopomenuli, protože Lifebook NH570 dorazil v silnější konfiguraci s Core i7-620M (2,66 GHz), 4 GB RAM, 2 x 500GB pevným diskem a grafikou GT330M (sdílená paměť).

Aby se Lifebook necítil nedoceněný, podstrčili jsme mu Just Cause 2, což sice není úplně herní bomba, ale její benchmark o to důkladněji prověří možnosti NH570. Průměr 22 fps (4xAA, 16xAF, all high) a 27 fps (noxAA, 16xAF, all high), doplněný v průměru výsledky 19 a maximálně 30 fps ve World in Conflict (kvůli starším DirectX 9) nám ukázaly, že další honba za výsledky nemá moc význam. Na notebooku si tedy zahrajete, ale King of the Hill zaručeně nebudete.

Navíc čím více času jsem s NH570 strávil, tím větší pocit hybridu jsem z něj měl. Fujitsu prostě je stále značka zaměřená na korporátní prostředí a to čiší i z jejich „funbooku“.  Místo toho, aby se vývojáři odvázali a přišli s něčím podobným, jako jsou toshibácká Qosmia, drželi se tradiční fazóny korporátního oblečku, v němž však není standardní košile, ale „odvážný“ rolák. Tomuto pocitu hodně přispívá i jeho výdrž na baterie – při přehrávání filmu se s trochou modlení dostanete ke shlédnutí 120minutového filmu, pokud se chcete věnovat čistě pracovním záležitostem, počítejte s maximálním časem zhruba 3 a půl až 4 hodiny – a to nesmíte moc tlačit na pilu, respektive zapomeňte na Wi-Fi a podobné žrouty energie. Prostě časy, které spíš odpovídají korporátním modelům – snad i proto je NH570 začleněna v řadě Lifebook.

Verdikt

Podle všeho tak cílovým kupujícím NH570 není primárně konzument filmového obsahu, ale manažer/zaměstnanec, který od svého firemního notebooku požaduje i trochu té zábavy navíc. Pokud hledáte univerzální notebook, který vám poskytne trochu té zábavy navíc než průměrný desktop replacement nebo kolegův korporátní notebook, je NH570 dělaný právě pro vás. Navíc ho díky jeho konzervativnímu vzhledu (piánovou čerň má dneska kdekdo) můžete s klidem vydávat za běžný pracovní nástroj.

Hodnocení: 80%

Cena: cca 38 000 Kč

Cloud22

Konfigurace:

CPU: Intel Core i7-620M (2,66 GHz)
Čipset: Intel HM55
Optická mechanika: BD-RW Sony Optiarc BD-5730S
HDD: 2x 500 GB (5400 rpm)
GPU: Nvidia GeForce GT 330M
Displej: 18,4“, 1680 x 945 pixelů (HD+), lesklý,
Rozhraní: 3x USB 2.0, 1x eSATA¨, 1x ExpessCard 54, 1x IEEE 1394, 1 x HDMI, 1x VGA (D-Sub), 1xRJ45, SPDIF, 3,5mm jack. mikrofon, Wi-Fi 802.11 abgn, Bluetooth
Baterie: Li-Ion, 6 článků, 5200 mAh, 56 Wh
Rozměry: 437 x 286 x 41 mm
Hmotnost: 3,7 kg

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).