Hlavní navigace

Recenze: File Configuration Box 1.00

9. 9. 2008

Sdílet

File Configuration Box (dále jen FCB) je výtvorem méně známé německé firmy 1-abc.net. Obsahuje celkem osm samostatných modulů, které výše uvedená firma prodává i samostatně.

skoleni

File Configuration Box (dále jen FCB) je výtvorem méně známé německé firmy 1-abc.net. Obsahuje celkem osm samostatných modulů, které výše uvedená firma prodává i samostatně. FCB lze stáhnout z internetu a používat jej s určitým omezením i zcela zdarma. Instalace probíhá velmi rychle a zabere na vašem pevném disku jen několik megabajtů. Opravdový kolibřík. FCB je programem určeným pro začátečníky, z čehož plyne i ergonomie a jednoduchost jeho ovládání, ne však na úkor ztráty funkčnosti. Všechny moduly se soustředí v centrálním okně, odkud je vyvoláte prostým poklepáním.


Prvním z nich je File Finder. Slouží k vyhledávání souborů podle mnoha parametrů. Celým procesem procházíte za pomoci kouzelníka, pěkně krok za krokem, nikde se tedy neztratíte. V prvním kroku zvolíte složky, jež chcete na vašich diskových jednotkách prohledat. Ve druhém následuje nastavení parametrů k vyhledávání. Pro hledaný soubor lze zvolit jeho příponu (některé jsou již připravené, ale lze definovat i vlastní), datum poslední modifikace (včetně možnosti hledat před a po tomto datu), rozpětí předpokládané velikosti a také samozřejmě název. Následuje vyhledání podle určených parametrů a možnost uložení nalezených dat včetně jejich cest do textového souboru.Modul File Renamer vám pomůže s hromadnými změnami v názvech souborů. Práce s ním je opět velmi intuitivní. Do programu jednoduše načtete soubory, které chcete přejmenovat, a poté skládáte jejich nový název až z osmi samostatných parametrů. Každý parametr může být zcela libovolný, předdefinované je např. aktuální datum. V dolní části programu máte k dispozici aktuální náhled cílového jména, stále tak vidíte, co vám ve výsledku vznikne.

File Divider umí rozčlenit libovolný soubor do více částí. Velmi jednoduše vyberete soubor k rozdělení a určíte složku pro uložení výsledných částí, načež již zbývá definovat pouze velikost jednotlivých fragmentů. Ve výběru figurují všechna známá media, velikost však lze zadat i libovolně.

FileWasher je prostou utilitou určenou k bezpečnému smazání vašich dat. V opět velmi přehledném dialogu vyberete složky nebo soubory a zvolíte jejich bezpečné smazání. Inkriminované místo na vašem pevném disku bude přepsáno zvolenými znaky a data tak již nikdo nikdy neobnoví.

Jméno celého setu pak nese jeden z modulů, File Configurator. Ten vám poslouží v případě, že chcete jednotlivě nebo hromadně změnit souborové atributy. V nabídce přehledného průvodce najdete možnost upravit datum vytvoření, modifikace a posledního otevření souboru, nebo možnost změny souborových atributů pro čtení, zápis, archiv a skrytý.

File Replacer dokáže soubory přepsat podle zvolených parametrů. Základ modul tvoří dvě okna, cílové a zdrojové. Po načtení potřebných zdrojových souborů a určení jejich cílového umístění definujete pouze další parametry, jako je čas modifikace, velikost apod. Následně dojde k porovnání se soubory v cílové složce a jejich nahrazení podle určených parametrů.

File Encrypter zcela analogicky vaše data zakóduje některým ze čtyř volitelných algoritmů. K dispozici máte kódování Caesar 3, Caesar 9 a dvě modifikace XOR. Vybraná data v tomto modulu zakódujete i dekódujete pouhým stiskem jednoho tlačítka.Posledním modulem je utilita Folder to TXT. Jedná se vlastně o drobnou funkci, která však může být za mnoha okolností velmi užitečná. Dokáže totiž převést obsah určené složky (včetně podsložek) do textového souboru. Váš seznam domácí hudby tak snadno pošlete přátelům nebo rodině. Pomocí Folder to TXT nastavíte příslušnou složku, označíte soubory s příponami, které v seznamu nechcete, a stisknete tlačítko.

Verdikt

File Configurator Box 1.00 je poměrně povedený, malý a rychlý set drobných utilit pro práci se soubory. Ovládání je dětsky snadné, program navíc neobsahuje žádné reklamní bannery a ani se nijak neimplementuje do prostředí Windows. Výhodou je koncentrace mnoha funkcí pod jednou střechou, jednotlivě je však najdete i v jiných aplikacích pro práci se soubory, které jsou většinou zcela zdarma. Začátečníci by jistě ocenili prozatím neexistující lokalizaci do naší mateřštiny.

- - Jan Povolný

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).