Hlavní navigace

Recenze: Fhotoroom HDR 3.0 - HDR za hubičku

Sdílet

 Autor: © Bastos - Fotolia.com
Ruku v ruce s tím, jak exponenciálně narůstá obliba editace fotografií pomocí technologie HDR, roste i počet programů, které nám tuto radovánku dopřejí. Na první pohled neznámý software s poněkud dojem překlepu vzbuzujícím názvem Fhotoroom není ničím jiným než třetí verzí starého známého programu Artizen HDR.

Na rozdíl od podobných programů, které nabízejí bezplatně jen omezenou demoverzi, si v případě Fhotoroomu můžeme vybrat mezi verzí zdarma a profesionální placenou edicí, kterou získáme za nevysokou cenu 46 dolarů. Lze si tak předem bez jakýchkoliv servítek vyzkoušet, jestli nám software vůbec vyhovuje, aniž by nás přitom prudilo vyskakující okénko připomínající, kolik dnů nám ještě zbývá. Obvyklý vodoznak vyfasujeme jen u formátu RAW nebo u 32bitových obrázků.

Celkem pochopitelně je většina HDR programů zaměřena výhradně na to, jak prostřednictvím této technologií upravovat fotografie. Fhotoroom se z tohoto pravidla poněkud vymyká, protože může stejně solidně fungovat také jako samostatný fotoeditor. Na ovládání si budete muset chvilku zvykat, protože některé ikonky byly označeny málo pochopitelným znakem, ale to lze překousnout.

Fhotoroom HDR 3.0

V nejnovější verzi se objevily některé nové a naštěstí zajímavé, filtry jako třeba Tilt & Shift Miniature, který rozostří vybrané části obrázku, nebo Vintage Magazine Vogue Look, který pomůže vylepšit fotografii tak, aby vypadala jako ze starých časopisů. Jiné filtry pak spíše zaplňují chybějící díru v nabídce (Vignette), nebo jsou více na hraní než k užitku (Club Lights).

Samotný program využívá SSE a multiprocesorovou technologii. Při přípravě trojky se navíc podařilo zoptimalizovat všechny filtry, takže je výsledná práce výrazně rychlejší. Výrobce tvrdí, že dokonce 6x, ale to se nám zdá poněkud nadšené tvrzení. Podpora 18 formátů RAW sice není absolutní, ale i tak pokryje 400 nejběžnějších fotoaparátů.

Fhotoroom HDR 3.0

Dnešní době sdílení fotografií odpovídá i automatický přesun na Twitter, Facebook, Flickr a Tumbir. Profesionálnější zájemce citelněji potěší spíše spolupráce s programem Lightroom, takže možnost dostat editované snímky z Fhotoroomu do katalogu Lightroomu je dnes velmi jednoduchá. A navíc to funguje oběma směry, takže si můžeme fotku z katalogu stáhnout, upravit a zase vrátit. Případné lenochy ale musíme upozornit na to, že Fhotoroom udělá pravé HDR pouze v případě, že máme několik braketovaných snímků. Takže žádné pseudoHDR z jedné fotky se nekoná.

 

Verdikt:

Celkem jednoznačně lze konstatovat, že trojka představuje solidně připravený software, který za rozumný peníz překvapí širokou nabídkou funkcí. A když k tomu přidáme příjemnou rychlost, není co řešit.

 

Hodnocení: 90 %
Klady: Slušná cena, rychlost
Zápory: Nic podstatného

 

Výrobce: SCI Fhotoroom

Cena: 45,95 dolarů (cca 800 Kč v přepočtu)

MIF21

 

Úvodní foto: © Bastos - Fotolia.com