Hlavní navigace

Recenze: Fastcut

13. 1. 2015

Sdílet

 Autor: Magix
Společnost Magix nabídla další videoeditační nástroj, tentokrát je určený především pro majitele sportovních videokamer jakou je třeba GoPro. Hlavním slovem je rychlost, proto nepřekvapí, že nový program se jmenuje Fastcut.

Díky tomu se hlavní nápor napřel na jednoduché ovládání a na maximální automatická řešení. A když k tomu přidáme automatickou integraci s hudebními klipy, je jasné, že pohodlní otcové od rodin nepatří mezi demografii, na kterou firma míří.

Fastcut

Instalace je svižná, stáhneme si vlastní klip a můžeme sáhnout po nabízených šablonách. Pokud se nám nechce stahovat, můžeme editovat video přímo na videokameře. Zmíněných šablon není zrovna moc, můžeme ale pracovat i bez nich. Doplnit můžeme nejen nabízené audio, ale pracovat můžeme i s vlastními audioklipy. Existuje i práce s textem a s přechody, vše maximálně zjednodušené. Pokud to někomu připomíná iMovie, tak bych připomenul, že tento program je i při vší jednoduchosti v razantnosti efektů o pořádný krok vepředu.

Když máme hrubé dílko hotové, můžeme si začít hrát, a to hlavně odstraňováním chyb, které nám přinese sportovní kamera. Obrázek můžeme rotovat nebo třeba přidat stabilizační filtr. Existuje i oprava optických chyb širokoúhlé optiky nebo odstranění nepříjemného hukotu větru. Po opravách můžeme povolit uzdu i více „umělecké činnosti“, kde můžeme manipulovat třeba rychlost videa. Fajnšmekři (nebo hračičkové) pochválí i možnost pouštět kousky videoklipů pozadu. Jedním kliknutím přidáme zrno, uděláme sépii nebo připravíme klip tak, jak vypadal na televizi ze sedmdesátých let.

Verdikt

Do ruky samozřejmě nedostaneme profesionální videoeditační nástroj, ale něco, co je vyladěno pro sportovní kamery, a co odstraňuje jejich chyby a problémy. Přiznejme si, dopřát si nějaký ten adrenalin je fajn, ale zjistit potom doma, že videozáznam je k ničemu, to zamrzí. A právě tady nás může zachránit Fastcut. A když si navíc připomeneme velice přívětivou cenu 50 eur, není o čem mluvit.

Pro: Jednoduchost, nízká cena

Proti: Málo šablon

Celkem: 80 procent

UI21

Výrobce: Magix

Cena: 50 eur