Hlavní navigace

Recenze: Expression Studio 2

30. 10. 2008

Sdílet

Expression Studio 2 je tvořeno šesti aplikacemi, mezi něž patří Expression Blend 2, Expression Design 2, Expression Web 2, Expression Media 2 a Expression Encoder 2 a Visual Studio 2008 Standard.

skoleni

Ačkoliv se kompletní studio zaměřuje na velice početné cílové publikum, jednotlivé programy jsou pak již úzce segmentovány na grafiky, designéry uživatelských rozhraní, webové profesionály, multimediální fanoušky a vývojáře.Expression Blend 2

Již od první verze iniciativy Microsoft Expression se stal Blend jakýmsi nekorunovaným králem celého studia. S jeho pomocí mohou návrháři vytvářet vizuálně přívětivá grafická uživatelská rozhraní aplikací. Blend 2 pracuje na bázi projektového managementu, kdy jsou nová rozhraní ukládána do projektů, které pak nacházejí své místo v řešení (nově smí jedno řešení obsahovat více projektů současně). Interně je aplikace hluboce provázána s deklarativním jazykem XAML, který lze v případě potřeby přímo editovat v zabudovaném editoru zdrojového kódu. V nové verzi mohou uživatelé zakládat tři typy aplikačních projektů, jež jsou zacíleny na použití grafického aplikačního programového rozhraní Windows Presentation Foundation (WPF) a technologii Silverlight. Podporovanými programovacími jazyky projektů jsou Visual Basic 2008 a C# 3.0 se zaměřením na platformu .NET Framework 3.0 a 3.5. Blend 2 přímo spolupracuje s produktem Visual Studio 2008.Expression Design 2

Design 2 je vektorově-rastrový grafický editor vyšší střední třídy. Aplikace pracuje ve vícedokumentovém rozvržení a kromě základních grafických prvků (jako jsou úsečky, obdélníky a polygony) umí pracovat rovněž s výsečemi, grafickými cestami, Bézierovými a B-spline křivkami. Vedle vektorových objektů zvládá editor také manipulaci s rastrovými daty, na něž smí být aplikovány různé efekty a grafické transformace. V záloze čekají pokročilé funkce, kterých aplikace dosahuje především díky implementaci křivek a úrovní. Mezi další očekávané rysy patří zvýrazňování podrobností, pečlivá korekce barev, prahování, posterizace, invertování a převod do šedotónu.

Expression Web 2

Web 2 je vizuální stavitel webových stránek a sídel, který nahrazuje dřívější program FrontPage. Zejména začínající uživatelé přijdou na chuť štědré nabídce projektových šablon, jejichž pomocí mohou rychle sestavit svou webovou prezentaci vyhovující standardům XHTML 1.0 a CSS 2.1. S webovými dokumenty lze pracovat v třech režimech: návrhový režim, programátorský režim a kombinovaný režim. Weboví tvůrci mohou těžit ze všech nejnovějších technologií, jako je ASP.NET 3.5, AJAX a Silverlight 1.0. Webová aplikace se dorozumí s distribuovanými daty uskladněnými v různých databázových prostředích (Access 2007, SQL Server 2005, Oracle) a XML souborech. Ve verzi 2 přibyla možnost kooperace s PHP kódem, schopnost importovat grafické soubory formátu PSD (Adobe Photoshop) a lepší spolupráce s multimediálními ovládacími prvky pro technologie Flash, Windows Media Player a Silverlight.Expression Media 2

Media 2 je zajímavý program vystupující jako správce digitálního obsahu. Aplikace je založena na vytváření katalogů, do nichž umísťujeme multimediální soubory (ty lze importovat třeba z paměťových karet, USB klíčenek, digitálních fotoaparátů a mnoha jiných zařízení). Položky v katalozích můžeme vyhledávat a filtrovat podle znaků, jako např. jméno, velikost, datum vytvoření, formát apod. Mezi pokročilejší funkce patří generování dynamických galerií, jež pak mohou působit jako netradiční videoprezentace.

Expression Encoder 2

Encoder 2 slouží k převádění multimediálních souborů do formy interaktivních klipů, jež lze přehrávat ve webovém prostředí pomocí technologie Silverlight. Stejně tak se program nezalekne ani zaznamenání živých webcastů, které si uživatelé mohou velice snadno připravovat ve své vlastní režii. Videoklipy se nebrání základní konfiguraci, která počítá s kreací audio a video profilů, nastavováním velikosti snímků, určováním formátů zobrazení a podporou kodeků.
Verdikt

Expression Studio 2 je sada umně navržených nástrojů, které svou sílu prokazují zejména v těsné vzájemné spolupráci. Vedle běžného užití může být produkt nasazen také v ryze komerčním prostředí, kde se objevuje potřeba sestrojovat inovativní desktopové a webové aplikace.

- - Ján Hanák

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).