Hlavní navigace

Recenze: Exposure 7

19. 1. 2015

Sdílet

 Autor: Alien Skin
Fotoeditace připomínající klasický film není nikterak nový koncept, ale každý pokus zatím měl svá kladná i záporná místa. Firma Alien Skin existuje již řadu let a teď přichází se sedmou verzí svého populárního softwaru Exposure.

Ten může být použit jak samostatně, tak i jako plug-in pro Lightroom a Photoshop. Konkurenční DxO nabízí prakticky totéž, ale v mnohem sofistikovanější (a pro ovládání pochopitelně složitější) verzi. Tady je důraz spíše na jednoduchost a vizuální efekt.

Exposure

Na barevný (koneckonců i na černobílý) film už dneska fotí jen pár šílenců, ono ostatně sehnat laboratoř, která film vyvolá, není nic jednoduchého. Práce v temné komoře měla své kouzlo a výsledky byly často ohromující. Nicméně přiznejme si, byl to opruz.

Občas se nám ale po vzhledu fotografie z pravého filmu zasteskne. A právě tady Exposure poslouží. Nabídku nejrůznějších filmů má převelikou, navíc si ještě každý můžeme dál upravit. To sice maličko ruší celý efekt, ale budiž. Editování je nedestruktivní.

Exposure

Sedmička se konečně pochlapila a začala rozeznávat i formát RAW, nicméně nabídka podporovaných verzí zatím není nejvalnější a na fotografiích Canonu D5 si program vylámal zuby. Čili krok správným směrem, ale zatím ne dost velký.

Pracovní plocha nabídne bohatou nabídku filmů na levé straně, fotoeditační úpravy na pravé straně. Je jen na nás, jestli začneme s něčím předpřipraveným nebo jestli budeme editovat od počátku sami. Prostě podle chuti sáhneme po automatu nebo se budeme namáhat. Nabídka je bohatá, zvláště dobře se originálu blíží nejrůznější černobílé varianty. Také diapozitivy mi pomohly zavzpomínat na mládí.

Exposure

Vybírání fotografií na počítači není nic příjemného, do adresářů se dostaneme poněkud nečekaně přes “+“, navíc adresář tam potom sedí tak dlouho, dokud ho ručně nevymažeme.

Verdikt

Dobrý program to bezpochyby je. Od minulé verze pokročil o kousek k profesionalitě, navíc přibyly funkce jako croping, které nepochopitelně chyběly. Cena 150 dolarů ovšem připomíná drahotu.

 

Pro: Dostatečná nabídka filmů

Proti: Cena, malá podpora RAW

Celkem: 75 procent

MIF21

Výrobce: Alien Skin

Cena: 150 USD