Hlavní navigace

Recenze: Essential HDR

16. 12. 2008

Sdílet

High Dynamic Range (HDR) je stále oblíbenější technikou úpravy fotografií, jež však k dosažení kýženého výsledku běžně vyžaduje připravit stejný snímek několikrát s různou expozicí.

skoleni

High Dynamic Range (HDR) je stále oblíbenější technikou úpravy fotografií, jež však k dosažení kýženého výsledku běžně vyžaduje připravit stejný snímek několikrát: s různou expozicí a pokud možno ze stativu. A právě zde přichází na řadu program Essential HDR, neboť různé expozice provede za nás a navíc ještě snímky automaticky složí dohromady.


Za normálních okolností se obrázky HDR na monitoru špatně zobrazují, a tak program využívá vlastní technologií HDR Tone Mapping, která je optimalizuje pro konkrétní monitor, navíc produkuje minimum artefaktů a ještě to všechno zvládne s rozumnou rychlostí. Práce s tímto programem je příjemně jednoduchá, i když zprvu budeme možná překvapeni nabídkou pouhých dvou funkcí. Výrobce na svých stránkách sám odpovídá na otázku, která napadne asi každého, kdo si program vyzkouší – proč v něm není obsaženo více funkcí? „Snahou není vytvořit plnohodnotný fotoeditor, ale zaměřujeme se na to, co umíme nejlépe – na tonemapping.“ Dlužno dodat, že je to pravda, nenápadný program funguje jako hodinky. To, jak Essential HDR pracuje, uvidíme doslova od prvního okamžiku, neboť otevřená fotografie je automaticky „předupravena“ podle defaultního nastavení, následně však pochopitelně můžeme parametry podle libosti pozměnit sami. Je zřejmé, že čím kvalitnější fotografii dodáme na vstupu, tím větší dynamické rozpětí získáme, proto nepřekvapí maximální podpora formátu RAW.

Verdikt

Konkurenční Photomatix dokáže podobné věci, ale ke konečnému výsledku se dostaneme výrazně složitější cestou. V každém případě můžeme tento program doporučit každému, kdo chce s minimální námahou pořádně zdramatizovat vzhled svých fotografií.

Cena: 49 dolarů (900 Kč)

Zapůjčil: http://www.imagingluminary.com

- - Václav Větvička

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).