Hlavní navigace

Recenze: DUALphone 3088

25. 12. 2008

Sdílet

Už je tomu přes pět let, co Niklas Zennström a Janus Friis, tvůrci peer-to-peer programu Kazaa, vydali první verzi populárního aplikace pro telefonování přes internet Skype.

 

skoleni

Už je tomu přes pět let, co Niklas Zennström a Janus Friis, tvůrci peer-to-peer programu Kazaa, vydali první verzi populárního aplikace pro telefonování přes internet Skype. V roce 2007 společnost Dualphone představila telefon DUALphone 3088, který v témže roce v Dánsku získal ocenění produkt roku.


Krabice s Dualphone obsahuje klasický síťový kabel s koncovkou RJ-45 pro připojení k ethernetu, jehož prostřednictvím probíhají data potřebná k provozu protokolu skype. Díky tomu nepotřebujete k telefonování počítač. Dále balení obsahuje standardní telefonní kabel RJ-11 a další tři redukce, pro připojení k telefonní síti v USA a dalších státech. Také zde naleznete podrobný návod s detailním popisem práce s telefonem, nechybí ani schéma zapojení jednotlivých komponent. Telefon je rozdělen na dvě části – první tvoří telefon s nabíjecím adaptérem a druhou bezdrátová základna, která je připojena k ethernetu, k telefonní lince a k zásuvce. Po zapojení budete muset stahovat nový firmware, a to hned několikrát, protože jednotlivé updaty jsou na sebe navázány. To byl ostatně také důvod, proč se délka instalace v našem případě poněkud protáhla. První verze firmware navíc neobsahují v nabídce lokalizaci pro podmínky České republiky, ale v poslední verzi je už vše v pořádku.


Po přihlášení na skype je možné telefonovat jak přes skype, tak přes pevnou linku. Díky použití SkypeIn/SkypeOut lze také volat ze skype na pevnou linku či naopak. Tyto funkce však nejsou zdarma a je za ně nutné platit stejně jako za službu Voicemail, což je obdoba hlasové schránky. Z telefonu bohužel nejde posílat zprávy, i když všechna potřebná tlačítka má.

Dlouho se diskutovalo o tom, zda je tento způsob telefonování bezpečný, protože o skype protokolu je toho všeobecně známo poměrně málo a spojování uživatelů přes PC aplikaci skype vyžadovalo standard pro pokročilou enkrypci (AES). Tu telefon také ovládá, a tak není problém komunikovat s jednotlivými uživateli sítě. Mimo jiné nás příjemně překvapila možnost provádět konferenční hovory a při telefonování si místo uživatelského jména sítě skype můžete vložit obrázek.

S průběhem hovorů jsme byli spokojeni, zařízení v tomto ohledu nevykazovalo žádné vady nad rámec běžného standardu u protokolu skype.


Telefon napájejí dvě AAA baterie, které se dobíjejí přes jeho dokovací základnu. Zarízení je bezdrátové a mělo by mít dosah až 50 metrů v budově a 300 metrů na otevřeném prostoru, při reálném testování jsme ale naměřili řádově nižší hodnoty. Lze do něj uložit až 200 kontaktů, rovněž má paměť na 30 předchozích hovorů a umožňuje měnit stavy na síti skype. Podporuje také možnosti, které se dají používat přes skype aplikaci v PC, jako je například vyhledávání uživatelů.

Bohužel má recenzovaný produkt poněkud tužší klávesy, takže občas při psaní bývá problém s nedostatečným stiskem tlačítka. Klávesy také nejsou podsvícené, což může být za tmy zdrojem značných problémů s ovládáním. Plné nabití baterií, které se dodávají v krabici spolu s telefonem, udrží telefon dle specifikací výrobce 100 hodin v režimu standby nebo 10 hodin za plného provozu, v našem testu jsme dosáhnuli asi dvoutřetinových hodnot.

Verdikt:

Dualphone je vhodným pomocníkem do domácnosti a to ať už máte k dispozici pevnou linku, skype, nebo obojí. Díky bezdrátovému řešení, digitálnímu displeji a seznamu kontaktů budete vždy vědět, kdo vám volá.

Cena: 3320 Kč s DPH

Zapůjčil: Empei, s.r.o.

- - David Kindl