Hlavní navigace

Recenze: Defrag 14 Professional Edition

11. 1. 2011

Sdílet

Pokud si chcete udržet počítač v solidním stavu, na pravidelnou defragmentaci si musíte zvyknout podobně jako na čištění zubů či výměnu ponožek.

I když programů pro defragmentaci existuje celá řada, o prvenství jich soutěží jen několik. Velice solidní postavení si již řadu let drží německá společnost O&O, jejíž program Defrag se dočkal už čtrnácté verze.

Dnes již těžko budeme hledat někoho, kdo nemá tušení, o co při defragmentaci vlastně jde, nicméně pro tu menšinu můžeme konstatovat, že defragmentace reorganizuje pevný disk a vlastně srovnává data do logické posloupnosti. Operační systém totiž při ukládání cpe soubory tam, kam se mu to zrovna hodí. Pokud jsme defragmentační povinnosti delší dobu zanedbávali, počítač se nám „odvděčí“ postupným zpomalováním. Windows sice defragmentaci nabízejí již dlouhá léta, na kvalitu této aplikace se ale v Redmondu nikdy příliš  nehledělo.

Defrag 14 Profesional Edition

 

Prakticky každý krok lze upravit. Můžeme si vybrat, kdy se program rozjede, včetně toho, že se automaticky spustí ve chvíli, kdy na obrazovce naskočí šetřič obrazovky. Příjemnou, byť v poslední době nepřekvapující maličkostí je automatické vypnutí programu ve chvíli, kdy u notebooku přejdeme na bateriový provoz. Tato možnost je ale v nabídce již od verze 11. Stejně jako dříve program nabízí hned několik různých způsobů defragmentace – vedle klasické defragmentace a defragmentace v pozadí je zde možnost zvolit hned pět různých způsobů, jak jsou soubory na pevném disku řazeny: podle abecedy, podle dat otevření a podle frekvence používání.

 

Defrag 14 Profesional Edition

 

Novinkou je jednoduší configurace, aplikace Activity Monitor, jež upozorňuje na využívání zdrojů počítače a lepší práce s informacemi, které o stavu pevných disků program získal. Povětšinou se ale jedná o drobná vylepšení a nějakou skutečnou revoluci očekávat nemůžeme. Zajímavé je rozdělení pevného disku do několika zón. V základním nastavení se  jedná o tři zóny – ta nejrychlejší je určena pro operační systém a naše aplikace, druhá pro data a třetí (nejpomalejší) slouží pro velké soubory, které jsou, alespoň teoreticky, otevírány jen zřídka. Možnost Zone Filing, která se zde objevila poprvé, umožňuje toto nastavení změnit podle potřeby a chuti. Navíc si všechno můžeme nastavit pevnému disku na míru, i kdybychom jich měli v sérii několik.

 

Defrag 14 Profesional Edition

Samotná práce je klasická a dlouhými roky ověřená – po Analýze pročteme informaci a dle potřeby spustíme nějaký typ defragmentace. Pravdou je, že O&O Defrag nepatří mezi nějaké rychlíky, s postupem času se ale defragmentace zrychluje, neboť program se „učí“. Podpora disků SSD je samozřejmostí, novinkou je spíše povel TRIM, který umožňuje disku mazat kousky paměti, které obsahují již vymazané soubory, v reálném čase místo ve chvíli, kdy se tam ukládá něco jiného.


Verdikt:

Defrag 14 Pro je spolehlivý a výkonný defragmentační nástroj, který zvládne to, co slibuje. A to není málo.

Hodnocení: 80%

MIF22

Zapůjčil: O&O Software

Cena: 840 Kč

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).