Hlavní navigace

Recenze: Čtečka eReading versus Amazon Kindle

17. 2. 2012

Sdílet

V dnešní recenzi se podíváme na čtečku portálu eReading.cz a porovnáme jí s dvěma čtečkami od Amazonu. Jakou má David šanci proti Goliášovi tentokrát?

Dnešní srovnání by mělo především zodpovědět otázku, zda má smysl kupovat čtečku od české společnosti eReading, když je na trhu řada jiných, již osvědčených zařízení. Jedná se tedy především o recenzi čtečky eReading, kterou v zásadních věcech srovnáme s Kindlem 3 a Kindlem 4.

Čtečka od portálu eReading je de facto zařízení Jinke Hanlin V60 s upraveným firmwarem a o pár stokorun nižší cenou. Lákadlem pro tuzemského zákazníka má být především česká lokalizace a nákup knih přímo v zařízení.

Naproti eReadingu jsme postavili dvě čtečky od Amazonu: Kindle 3 s klávesnicí a jeho menšího sourozence Kindle 4. Kindle 3 rozhodně patří mezi nejlepší čtečky knih na světě a Kindle 4 kráčí v jeho stopách, nicméně nenabízí tolik funkcí.

Design, konstrukce a displej

Nejprve se podíváme na design. Subjektivně musíme konstatovat, že Kindle 3 se nám příliš nelíbí a vůči ostatnímČtečka eReading versus Kindle 4 působí již trochu zastarale. Čtečka eReadingu je jako jediná v bílé barvě a díky tomu vypadá velmi dobře. Nicméně okraje okolo displeje by přeci jen mohli být o něco menší. Bílá barva bude možná někoho rušit při čtení, my jsme tento problém nezaznamenali. Nejlépe podle nás vypadá Kindle 4, a to především díky své tmavě šedé barvě a dobře provedeným ovládacím prvkům.

Konstrukce čtečky eReading je průměrná. Horní tlačítko pro otáčení stran má mírnou vůli, takže při jemném doteku vydá cvaknutí  a celkově je až příliš volné. Klávesnice eReadingu je poměrně tuhá a jednotlivé klávesy jsou v porovnání s Kindle 3 malé. Velkou nevýhodou je umístění tlačítek pro otáčení stránek pouze na jedné straně. Pokud držíte čtečku v pravé ruce, jste nuceni použít malé šipky vpravo dole.

K zařízení Kindle 4 máme pouze malou výtku k tlačítkám pro otáčení stránek. Ze zadní strany čtečky je patrný rozdíl mezi levými a pravými tlačítky. Levá jsou nepřesně zpracovaná a vyskytující se větší mezera mezi tlačítkem a tělem čtečky je tak patrná na první pohled. Kindle 3 by zase mohl mít kvalitnější povrch na zadní straně. eReading i Kindle 4 díky lepšímu pogumování působí méně plastově.

Z hlediska konstrukce je na tom podle nás nejlépe Kindle 3, následuje Kindle 4 a eReading. Nutno ale podotknout, že rozdíly nejsou příliš markantní a jedná se spíše o detaily, kterých si leckdo bez podrobného zkoumání ani nevšimne.

Nejdůležitější částí čtečky je určitě displej. Všechny testované čtečky disponují 6palcovým E-Ink displejem s rozlišením 800 x 600 obrazových bodů. Mezi jednotlivými displeji není okem patrný rozdíl. Čtečky se ale liší ve stylu překreslování. Zatímco Kindle 4 překresluje obrazovku kompletně až po 5 stranách, Kindle 3 a eReading překreslují displej vždy celý. Další rozdíl mezi displeji se nám nepodařilo nalézt - z našeho pohledu se tedy jedná o stejně kvalitní displeje s výbornou čitelností na slunci a nízkou spotřebou energie.

Z hlediska hardwarových parametrů jsou na tom lépe zařízení od Amazonu, neboť disponují vyšším taktem procesoru. Kindle 3 pohání procesor od firmy ARM na frekvenci 532 Mhz. Kindle 4 je na tom ještě lépe, neboť v sobě ukrývá dokonce 800MHz procesor ARM Cortex-A8. Naproti tomu eReading disponuje procesorem o frekvenci 400 MHz.

eReading nabídne stejně jako Kindle 4 pouze 2 GB paměti (Kindle 3 má 4 GB), na rozdíl od Kindle je však možné jej vybavit paměťovou kartou o kapacitě až 16 GB. Popravdě si nemyslíme, že je reálné takového množství paměti rozumně zaplnit knihami a všechny porovnávané čtečky tak z našeho pohledu disponují dostatkem paměti.

Po spuštění

Čtečka eReadingČtečka od eReadingu je jako jediná v české lokalizaci a v porovnání se zařízeními Kindle disponuje povedeným grafickým menu. Čeho si ale každý uživatel Kindle všimne, je rychlost samotné čtečky. Ta je znatelně nižší než v případě testovaných zařízení od Amazonu. Zde se bohužel naplno projevuje hardwarová převaha obou Kindlů. Otevírání stejného dokumentu je totiž ve čtečce eReading až několikrát pomalejší než v Kindle 3, přičemž Kindle 4 je ještě rychlejší. Otevření knihy o velikosti 1,8 MB ve formátu PDF trvá eReadingu přibližně 6 vteřin. Kindle 3 si se stejným souborem poradí asi za 3 vteřiny a Kindle přibližně za 2. Zde eReading prohrává na plné čáře.

Rozdíl je patrný i v menu, již ale ne tak markantně. Při otáčení stran se rozdíl ještě snižuje, přesto je eReading ze všech testovaných zařízení nejpomalejší. Když přidáme občas špatně reagující klávesnici eReadingu, na kterou je někdy třeba více zatlačit, reakce čtečky je její největší slabinou. Rychlost je tak podle našeho názoru nejpatrnějším rozdílem mezi srovnávanými zařízeními, zdaleka ne však nejdůležitějším.

U eReadingu jsme také občas zaznamenali zatuhnutí, které je nutné vyřešit tvrdým vypnutím čtečky tlačítkem na zadní straně. To se nám stalo zejména několikrát na začátku, kdy jsme například testovali přehrávání hudby spolu s prohlížením knih.

Ovládání a menu

Ovládání vyřešil eReading velmi dobře a všechny položky v každé nabídce jsou očíslovány. Na klávesnici pak stačí vybrat horkou klávesu s číslem položky. V žádném z menu tak není potřeba listovat pomocí šipek. Tímto eReading částečně kompenzuje pomalejší rychlost čtečky v menu a při přechodu zpět na Kindle nám tyto horké klávesy jednoznačně chybí.

Samotné provedení menu ve čtečce eReadingu vypadá lépe než v Kindlu a subjektivně jej hodnotíme také jako přívětivější pro méně zkušené uživatele.

Práce s formáty

Čtečka eReadingu podporuje řadu formátů, konkrétně PDF, EPUB, TXT, HTML, DOC, RTF, WOL, CHM, RAR/ZIP, PPT, PDB, FB2, DjVu a LIT. Poradí si také s obrázky JPG, BMP, PNG, GIF a přehraje MP3 soubory. Kindle 3 a 4 zvládá AZW, TXT, PDF, AA, AAX, MOBI, PRC, HTML, DOC, JPEG, GIF, PNG, BMP a experimentálně MP3. U eReadingu nenajdete podporu „Kindlovského“ formátu MOBI a Kindle si zase neporadí s otevřeným formátem EPUB. Výhodou eReadingu je také podpora Adobe DRM.

eReadinig jednoznačně vede při čtení dokumentů PDF. Zatímco v obou Kindlech lze PDF soubor jen přiblížit lupou, přičemž Kindle nezvládá zalamování řádků, takže se dokument nevejde na šířku displeje, ve čtečce od eReadingu můžete zvětšit písmo a čtečka automaticky upraví dokument na šířku displeje. Prohlížení rozšířených PDF dokumentů je tak ve čtečce eReading velmi příjemné, zatímco na Kindle těžko použitelné.

Připojení na Wi-Fi a nákup knih online

Připojení přes bezdrátovou síť slouží u eReadingu především k nákupu knih v internetovém obchodě. Samotné připojení k síti je bezproblémové, bohužel čtečka nikde nezobrazuje stav Wi-Fi adaptéru. Pokud jste připojeni, vidíte ikonu vpravo nahoře. Po odpojení ovšem není nikde vidět, zda je bezdrátový adaptér spuštěn a zda náhodou nespotřebovává energii. Kindle to má vyřešeno o něco lépe.

Nákup knih přímo prostřednictvím čtečky eReading je snadný a solidně zpracovaný, u konkurence jej navíc nenajdete. Knihy jsou rozděleny do kategorií a dále pak do podkategorií. Funguje i vyhledávání, i když by mohlo mít pro snadnější orientaci vlastní položku v menu. Nyní je totiž dostupné pouze přes horkou klávesu s lupou. Někdy se navíc kurzor kamsi ztratí a do vyhledávacího pole není možné nic napsat.

Jakmile si vyberete knihu, stačí kliknout na pole „Koupit“ a poté ještě jednou potvrdit. Kniha se začne automaticky stahovat na pozadí do vaší čtečky a z účtu je vám odečten kredit. Po stažení jste informování o úspěšném dokončení.

V rámci našeho testu jsme zakoupili na portále eReading několik knih a ve všech případech proběhlo vše bez problémů. Každou zakoupenou knihu najdete po připojení čtečky k internetu také v Online knihovně, kde je možné ji stáhnout znovu. Celý průběh nákupu je podobný jako u Amazonu, zásadním rozdílem je to, že u eReading zatím nelze pracovat s kreditní kartou a je nutné si vždy předem dobít kredit.

Z hlediska práce s periodiky je na tom v současné době lépe Kindle, především díky podpoře řady vydavatelů a webů. eReading nabízí v sekci periodika prozatím pouze informace o počasí, sekce je totiž v přípravě.

Vlastní dokumenty dostanete do čtečky eReading pouze pomocí počítače - čtečka se připojí v mass storage režimu. I zde vítězí Kindle, který umožňuje jednoduchý příjem dokumentů pomocí e-mailu, mass storage režim a navíc pro něj existuje řada aplikací třetích stran, které správu obsahu značně usnadní.

Další funkce

Na všech testovaných čtečkách je možné vytvářet záložky a poznámky v textu. Záložky se díky horké klávese na eReadingu tvoří opravdu snadno, v Kindlu je potřeba zvolit správnou položku v menu. Z hlediska tvorby poznámek v knize je na tom lépe Kindle, který v tomto případě nabízí o něco intuitivnější a příjemnější rozhraní.

Přehrávání hudby nabízí jak Kindle 3, tak eReading. Kindle 4 nemá ani reproduktory, ani zvukový výstup. Všechny čtečky navíc disponují prohlížečem internetu. Popravdě nejsme v elektronických čtečkách fanoušky ani jedné z těchto funkcí, raději bychom je ve čtečkách vůbec neviděli.

Závěr a cena

Čtečka od eReadingu není Kindle. Nestačí na něj hardwarově, softwarově, zpracováním a ani rychlostí odezvy. Kindle 3 i Kindle 4 jsou podle nás celkově lepší čtečky elektronických knih. To ale neznamená, že zařízení od eReading nestojí za to. Uživatele Kindlu si ale určitě nezíská.

Cena nové čtečky eReading je 3 500 korun. Je tedy dražší než Kindle 4 a zhruba na stejné cenové úrovni jako Kindle 3. K eReadingu ale dostanete také pouzdro, nabíječku a sluchátka, což u Kindlu znamená další investice. Jako bonus dostanete také 3 knihy a 200 Kč na nákup dalších.

Čtečku od eReadingu jsme aktivně používali více než 14 dní. Z počátku došlo několikrát k zatuhnutí a nutnému vypnutí čtečky zadním tlačítkem, při běžném používání pak fungovala čtečka bez problémů. Zařízení od eReadingu ale přesto potřebuje ještě řadu softwarových vylepšení. Hlavním problémem je rychlost odezvy a občas vás potrápí i klávesnice.

skoleni

Přesto si myslíme, že pro českého zákazníka není čtečka od eReadingu vůbec špatnou volbou. Propojení s obchodem a nákup knih funguje podle našich zkušeností velmi dobře. Český zákazník si zejména díky lokalizaci a jednouchému nákupu knih přímo v zařízení cestu ke čtečce eReading určitě najde.

Hodnocení: 70 %