Hlavní navigace

Recenze: CorelDraw Graphics Suite X8

Sdílet

 Autor: Corel
Vlajková loď kanadské firmy Corel se dočkala 18. verze. Je těžké si vzpomenout, že první verze v roce 1989 pracovala s tehdy nejnovějšími Windows verze 2.2. Od té doby se nová verze objevuje častěji, než by se v podobných případech zdálo možné.

Nová verze se pyšní marketingovým heslem „Profesionálův výběr“, což není zrovna heslo, které Corel v minulosti propagoval. Dříve se totiž firma řídila spíše snahou nacpat do programu všechno možné i nemožné a udržet nízkou cenu (byť to je věc relativní a platí zejména v porovnání s konkurenčním balíkem od Adobe).

Corel

Změny zaznamenáme od první chvíle – rozhraní je jiné (poněkud připomínající Office) a základní barvou je poněkud nudná šeď. Nicméně pracovní plocha je plně upravitelná, takže si můžeme měnit podle toho, jak je našemu srdci libo. Navíc rozhraní dnes podporuje nejvyšší rozlišení Ultra HD 4K, novinkou je i podpora několika monitorů.

Otevírání programů ale zůstává stejně pomalé jako dříve. Srdcem balíku je celkem pochopitelně program CorelDraw, další pak jsou především PhotoPaint a Capture. Aplikace Capture se již několik let nijak nezměnila, ale to nijak zvlášť nevadí, protože ostatní balíky nic takového nenabízejí, tak proč do toho šťourat. Dále najdeme Connect X8, což je browser pro přístup k digitálnímu obsahu jak na počítači, tak i na Corel Content Exchange. Dále zde najdeme PhotoZoom Pro 4, PowerTRACE X8 a Website Creator Novinkou je Font Manager X8 pro práci s fonty, byť něco podobného v jednodušší verzi nabízel balík již dříve (v minulé verzi pod názvem Font Playground). Samozřejmostí je i rozsáhlá knihovna 10 000 digitálních objektů, 2 000 fotografií, 1 000 fontů, 350 šablon a hodiny nápovědy ve formě videa.

Corel

Základní změnou je přítomnost tzv. Docker windows, které nahrazují většinu běžných menu nebo lištiček. Tato okna si můžeme libovolně posouvat, takže získáme pohodlný přístup k nejběžnějším funkcím, aniž bychom si zaplevelili pracovní plochu. Majitelé chytrých myší od Microsoftu mohou pohodlně měnit velikost či pohled na vznikající grafiku. Některé kroky si zase můžeme usnadňovat přímo z klávesnice, aniž bychom se přitom museli učit záplavu klávesových zkratek. Draw je samozřejmě i nadále nástroj pro vektorovou grafiku, nicméně přechod na bitmapovou grafiku je pohodlný a během tvorby si můžeme okukovat, jak bude dílko vypadat jako bitmap.

Jako novinka se objevila řada interaktivních nástrojů, umožňujících rychlou a hlavně jednoduchou přípravu speciálních efektů. Nástroje jako Interactive Distortion, Interactive Shadow nebo Interactive Extrude se svižně stanou něčím, bez čehož nebudeme ochotni pracovat.

Corel

V dnešní době snad ani nepřekvapí, že se zase o kus prohloubila provázanost s internetem. Aplikace jako Internet Bookmark Manager nebo HTML Conflict Analyzer zlepšují možnost publikovat přímo na net. Některé objekty můžeme do vznikajícího dílka vkládat přímo z internetu. Přístup k FTP je z aplikace Scrapbook. Novinek je prostě spousta

PhotoPaint si prošel zajímavou historií. V minulosti býval vynikajícím editorem, bohužel za poslední desetiletí se dočkal změn spíše kosmetických, zatímco rychlík konkurence jel dál. Nová verze se konečně dočkala výraznějších změn a hlavně dostala moderní nástroje. Jedním z nich je dlouho postrádaný nástroj Healing Clone, možnost balit text do jakéhokoliv vektorového tvaru, lepší selekce stylů, korekce optických chyb způsobených čočkou fotoaparátu, jednoduchý přechod na Před/Po a lepší prohlížení jednotlivých kroků. Nejsou to sice nějak zásadní změny, ale konečně autoři přihlédli na stížnosti uživatelů na chybějící funkce. Krok správným směrem, ale k dokonalosti stále daleko. Možná by bylo lepší, kdyby další vývoj Corel utlumil úplně a netříštil síly s podobným programem PaintShop.

Corel

Verdikt

Co říci závěrem? Verze X8 udělala další krok kupředu. Změny samozřejmě nejsou žádnou revolucí, to už po tolika letech nemůže očekávat ani ten největší optimista, ale zase nemáme pocit, že se něco měnilo jen proto, aby se balík mohl pochlubit stovkami změn. Když k tomu přidáme relativně jednoduché pracovní rozhraní a i při 500 dolarech v porovnání s Adobe stále solidní cenu, máme pořád více než solidní alternativu konkurenci od Adobe. A česká verze potěší naše uživatele. Díky tomu všemu si od nás software vysloužil ocenění Top produkt PCWorldu 2016.

Corel

Corel

 

Pro: Slušná cena, bohaté funkce a příjemné ovládání

Proti: Pomalé startování

Celkem: 95 procent

Výrobce: Corel

Cena: od 16 tisíc Kč (komerční licence)

MIF21

 

Top produkt