Hlavní navigace

Recenze: Corel VideoStudio X8

24. 3. 2015

Sdílet

 Autor: Corel
Dříve tak populární segment trhu, tj. videoeditační programy, nezvládl nápor chytrých mobilů, takže novinky můžeme počítat na prstech jedné ruky. Jednou z výjimek je program VideoStudio (pamětníci si vzpomenout na Ulead), který Corel pravidelně obměňuje.

Samotný program existuje ve dvou verzích, Pro a Ultimate. Když vynecháme rozdíl v ceně, verze Ultimate má navíc 10 aplikací pro speciální efekty, takže pokud se bez nich můžeme obejít, levnější Pro nám bohatě postačí.

Většina programu je více méně tradiční, ostatně u videoeditace už nějaké skutečné zázraky očekávat nemůžeme. Již v minulé verzi se objevila možnost úprav rozměrů jednotlivých polí, to bylo teď výrazně posíleno a nastavení, včetně využití několika monitorů, si můžeme uložit. Základní systém práce se oproti předchozí verzi nijak výrazně nezměnil a stále se využívají tři základní kroky Capture, Edit a Share.

Mezi novinky patří zejména nový efekt Freeze Frame, čímž si můžeme pohrát s vybranými záběry. Rozhraní je prakticky stejné, lépe si můžeme prohlížet Library, takže se o hledaném souboru dozvíme mnohem víc než dřív. Smart Rendering funguje i se soubory v Ultra HD. V nové verzi jsme také získali kontrolu nad kanály alfa, určitě si užijeme aplikaci Audio Ducking, což není nic jiného, nežli automatické snížení hladiny zvuku v pozadí ve chvíli, kdy chceme přidat komentář.

VideoStudio X8 je videoeditační software, který velmi solidně zkombinoval robustnost, jednoduché ovládání a bohatou nabídku efektů. Od programu, který je na trhu již skoro dvě desetiletí, celkem oprávněně očekáváme stabilitu a vyzrálost. To v každém případě dostaneme.

Verdikt

Verze X8 je solidně designovaný videoeditor, který se opět dočkal znatelných vylepšení. Cena pod 80 dolarů za verzi pro žádnou mimořádnou díru do rodinné kasy neudělá, i když současný kurz dolaru nám do karet moc nehraje. Pokud ale chceme svá dílka opravdu vyšperkovat, musíme sáhnout po verzi Ultimate.

Pro: Jednoduché ovládání, cena

Proti: Změn by mohlo být víc

Celkem: 80 procent

Tip MIF pravo

Výrobce: Corel

Cena: 79,99/99,99 USD (2 000/2 500 Kč dle verze)