Hlavní navigace

Recenze: Chladicí podložka Logitech Cooling Pad N200

25. 8. 2011

Sdílet

Nedostatečné chlazení je častým problémem dnešních notebooků. Prověřili jsme, jak vaše zařízení dovede zchladit podložka Logitech Cooling Pad N200.

Od svých notebooků v dnešní době vyžadujeme čím dál tím vyšší výkon pro náročné aplikace či hry a současně od nich očekáváme přijatelnou výdrž na baterii. Celkově vzato současně přenosná zařízení stále více, nutno dodat i úspěšně, nahrazují klasické desktopové počítače, nicméně se ztenčujícími se designy a zvyšujícím se hardwarovým výkonem nastává často problém s nedostatečným chlazením, o nějž se starají zabudované větráčky. Přestože si notebooky často s vyšší vnitřní teplotou poradí, při práci s přenosným počítačem na klíně již však nemusí být žár rozpálených komponent příjemný (podle některých lékařskýxh názorů je dokonce pro pány i nebezpečný). Trh s počítačovými doplňky nicméně na rozšiřující se problém rychle reaguje a nabízí uživatelům elegantní řešení ve formě chladicích podložek, jež jsou speciálně tvarované a vybavené vlastními ventilátory tak, aby potícím se notebookům alespoň částečně pomohly zkrotit žhnoucí hardware.

balení

Jedním z nejnovějších zástupců chladicích podložek je Cooling Pad N200 švýcarského výrobce Logitech. Zařízení je na českém trhu dostupné od konce června a za maloobchodní cenu okolo 850 Kč nabídne elegantní design, napájení přes USB a jeden zabudovaný ventilátor se dvěma rychlostními stupni, ale bohužel nepříliš přesvědčivým chladicím výkonem.

 

Pěkný design, podezřele nízká hmotnost

Z estetického hlediska hodnotíme podložku jednoznačně kladně. Svrchní odkládací plocha je pokryta umělohmotným odlitkem, přičemž tvarované žebrování zabírající většinu plochy je vyvedeno v lesklé úpravě. Do mřížky žebrování jsou dále zasazeny dva posuvné gumové podstavce, jež se starají o zvětšení průduchu mezi chladicí podložkou a notebookem. Spodní strana podložky je pak potažena textilním materiálem, se kterým se často setkáte například na zadních stranách batohů. I na spodní straně podložky je pochopitelně ventilátor skrytý za žebrováním, které je nicméně dle našeho názoru vyrobeno až z příliš tenké umělé hmoty a při vyvinutí menšího tlaku se dosti prohýbá. Je nicméně fakt, že podložka je určena primárně pro použití na klíně, v kteréžto poloze tato část není žádnému namáhání vystavena. Plastový odlitek je nápaditě tvarován tak, aby do něj bylo možné umístit připojovací kabel včetně ovladače rychlosti otáček a USB konektoru.

cooling pad n200

Chladicí podložka je dle výrobce určena pro notebooky osazené displejem o úhlopříčce do 16", což můžeme potvrdit, neboť náš 15,6palcový testovací model Lenovo G560 na podložce seděl dobře a co se týká velikosti, měla podložka ještě rezervy. Necháme-li mluvit čísla, naměřili jsme rozměry 360 x 295 x 20-40 mm. Tloušťka podložky se plynule zvětšuje od její spodní hrany k horní tak, abyste měli při práci klávesnici notebooku mírně nahnutou. Toto řešení nemůžeme pochválit ani kritizovat, neboť každému uživateli při práci vyhovuje jiná poloha, nicméně také u konkurenčních chladicích podložek se s podobným tvarováním setkáte poměrně často. Co na nás však nepůsobilo příliš dobrým dojmem, je celková nízká hmotnost podložky. Jistěže si uživatelé při práci nepřejí kromě notebooku navíc podpírat další závaží, nicméně ve spojitosti s tenkými plasty nepůsobí nízká hmotnost příliš robustním dojem. V praxi nicméně podložka na klíně sedí velice dobře, ani při dlouhodobější práci vás díky polstrování netlačí do nohou a současně nepropouští nepříjemné teplo, které notebook produkuje. Práci či zábavě v křesle obývacího pokoje tak dodává velmi příjemný komfort.

profil

Poněkud hlučný/nehlučný ventilátor

Jednou z předností chladicí podložky je skutečnost, že nevyžaduje externí napájení. Energii získává přímo z notebooku přes USB konektor a ve specifikacích se můžete dočíst, že odebírá proud 200 mA při napětí 5 V. Daň za vysokou mobilitu je nicméně nepříliš vysoký chladicí výkon. Součástí kabelu je přepínač dvou rychlostí otáček ventilátoru. Pokud budete ventilátor provozovat při nižších otáčkách, téměř jej neuslyšíte, nicméně při druhém rychlostním stupni si již nebere větráček žádné velké servítky a je nepříjemně hlučný. Odvažujeme se tvrdit, že například při sledování filmů či poslouchání hudby může ventilátor tvořit až příliš rušivý element. Pakliže jsme na notebooku spustili náročnější aplikaci tak, abychom jej řádně vytížili, stále chladicí podložka bezpečně přehlušila ventilátory zabudované v notebooku běžící na maximum.

ovladac

Chladicí výkon

Chladicí výkon jsme testovali při běžné kancelářské práci, sledování multimédií, prostřednictvím přehrávání online Full HD videa a pomocí benchmarku 3DMark 2006. V úvodu však musíme zmínit, že výsledky jsou velmi závislé na modelu notebooku, neboť každý výrobce používá jiné konstrukční řešení týkající se rozmístění nejhřejivějších hardwarových prvků jako je procesor, grafická karta a harddisk ve vnitřních prostorách šasi. Pakliže podložka vykazuje dobré chladicí výsledky u jednoho modelu, jiný notebook nemusí na chlazení reagovat stejně. Chladicí výkon podložky jsme testovali na třech noteboocích: Lenovo G560, HP G62 a Apple MacBook Pro. V prostředí OS Linux jsme pro měření teplot používali utilitu hddtemp, jež se zaměřuje na sledování teploty harddisku, a nástroj sensors, jež mimo jiné odhlalí teplotu CPU a GPU. Pod operačním systémem Windows jsme využili program HWMonitor.

Při běžné kancelářské práci či spouštění nenáročných multimédií, kdy se výkon procesorových jader modelu Lenovo G560 pohyboval v rozmezí 4 - 20 %, se teploty CPU, GPU a HDD držely na hodnotách 49 °C, 50 °C a 48 °C a ve skutečnosti jsme nezaznamenali patrnější rozdíl mezi vlastním chlazením notebooku a použitím podložky. U notebooku HP G62 byla situace velmi podobná, pochopitelně jsme naměřili jiné hodnoty, nicméně chladicí podložka teplotu výrazně nesnížila. Naopak notebook MacBook Pro díky podložce vykazoval asi o 3 °C nižší teplotu.

Změnu jsme zaznamenali až při spuštění streamovaného Full HD videa na celém displeji. Bez použití podložky se vyšvihla teplota CPU notebooku Lenovo G560 až k 67 °C a teplota GPU dosáhla 60 °C. Pakliže jsme notebook chladili i s pomocí ventilátoru podložky, zpozorovali jsme pokles teploty procesoru o 1 až 2 °C a GPU na tom byla podobně. Opět si podložka lépe vedla v kombinaci se zařízením MacBook Pro, který na chlazení reagoval lépe. Při spuštění benchmarku 3DMark 2006 se pro Lenovo G560 a HP G62 situace příliš nezměnila, pozorovali jsme rozdíly maximálně v řádu jednotek stupňů. Notebook MacBook Pro však podložka dokázala ochladit až o 6 °C.

 

Verdikt

Chladicí podložka se nám na první pohled velice zamlouvala a při práci s notebookem na klíně jsme ocenili komfort, který zajistí. Nebyli jsme však příliš spokojeni s jejím hlavním účelem, a sice chlazením. Jak jsme nicméně uvedli výše, chladicí výkon je přímo závislý na modelu notebooku, tudíž není vyloučené, že jiné zařízení by podložka chladila lépe. Mimoto se může taktéž dobře hodit pro práci na posteli či na zemi, kdy běžný měkký nerovný povrch může způsobit ucpání průduchů notebooku, čemuž by chladicí podložka díky odvětrávacímu žebrování bezpečně zabránila. Bezpečně vás však ochrání před ne zrovna příjemným stykem s rozehřátými komponentami notebooku.

 

Hodnocení: 65 %

Cena: cca 850 Kč

Zapůjčil: Logitech

 

Specifikace:

Systémové požadavky: notebook PC nebo Mac s úhlopříčkou displeje do 16"

MIF21

Připojení: USB

Obsah balení: chladicí podložka, uživatelský manuál