Hlavní navigace

Recenze: Casio Exilim TRYX EX-TR100 - fotoaparát podivín

1. 11. 2011

Sdílet

V Casiu si zřejmě řekli, že je na čase zkusit objevit zase něco zcela jiného. Dali hlavy dohromady a výsledkem je Casio Exilim TRYX, fotoaparát prazvláštní konstrukce, připomínající... Vlastně nám vůbec nic nepřipomíná.

Jedná se o velice specifický tenký fotoaparát, jehož rám lze otočit kolem dokola dotykové obrazovky (kterou je také možné otáčet v kolmé ose) a pevného 21mm objektivu se světelností F2.8. Uvnitř tohoto prazvláštního přístroje bychom našli 12megapixelový CMOS snímač se zadním nasvícením o velikosti 1/2,3". Fotoaparát není z důvodu konstrukce vybaven optickým zoomem, ale pouze 4násobným digitálním, který velmi vřele doporučujeme nepoužívat, je-li vám kvalita fotek alespoň trochu milá. V průběhu testování jsme se nemohli zbavit dojmu, že se jedná smartphone zbavený všech chytrých funkcí, z nichž tak zbyl vlastně jen ten fotoaparát. Je tedy vůbec o co stát?

Kromě dvou tlačítek, z nichž jedno slouží k vypnutí a zapnutí a druhé zastává funkci spouště, nenajdete na zvláštním aparátu žádný další mechanický ovládací prvek. Veškeré ovládání a nastavování se tak realizuje výhradně prostřednictvím třípalcové obrazovky s rozlišením 460 tisíc bodů. Jas displeje se dá upravit ve třech hodnotách, konkrétně 1, 2 a -1. Přesnost ovládání nás při ťukání prstem vyloženě neohromila, zřejmě uteče trocha času, než si na ovládání zvyknete.

Obrazová kvalita JPG formátu (s RAW zde nepočítejte) je kupodivu poměrně slušná. Fotit můžete v poměru 4:3 (4000 x 3000) a také 3:2 (4000 x 2656). Fotit lze také přímo ve VGA rozlišení (640 x 480), což je taková optimální facebooková velikost. Facebook přitom zmiňujeme zcela záměrně. Jak napoví i volba módů pro focení – AUTO a Premium AUTO, moc variabilní možnosti nastavení u TRYXu nejsou. Fotoaparát je tak logicky zaměřen hlavně na mladé lidi, kteří slyší zejména na neotřelý design a „cool“ funkce a samotné výsledky focení jsou tak trochu na druhém místě. Oba módy jsou plně automatické, přičemž možnost Premium vybírá nejlepší možné nastavení scény. Výsledky jsou při této variantě o něco lepší než u obyčejného automatu, nicméně její použití velmi znatelně zkracuje životnost baterie, která už tak nijak obdivuhodnou výdrží nedisponuje.

Casio Exilim TRYX EX-TR100

TRYX nabízí i několik kreativních efektů, zmiňme alespoň v současné době tolik populární HDR. Pokud se vám HDR fotografie líbí, budete s výsledky určitě spokojeni. Mnohem zajímavější je však podle našeho názoru možnost tvorby 360stupňových panoramat, stačí nastavit efekt a stisknout spoušť.

Příjemná a efektní je samospoušť, fungující jako pohybový senzor, stačí zamávat rukou a je to. V kombinaci s variabilním rámečkem, který se přímo nabízí jako integrovaný stativ, jde o velmi šikovnou funkci, obzvlášť pro skupinové fotky.

Při bližším zkoumání přijdete na to, že je TRYX lepší videokamera než foťák. Nahrávat můžete Full HD videa, tedy 1920 x 1080 nebo 1280 x 720 HD a dokonce zde najdete i možnost pořizování záznamů při 480 snímcích za vteřinu ve VGA kvalitě, které lze využít pro slow-motion videa.

Jako paměťové médium poslouží pro zachycení vašich zážitků SD/SDHC karty, které se vkládají do slotu na straně zařízení. Předem upozorňujeme, že k jejich vyndání bude zapotřebí pinzety nebo pomoci osoby s dlouhými nehty, jinak jste ztraceni. Pokud by vám místo na kartě došlo, máte k dispozici ještě 34 MB přímo v TRYXu.

Přenášet fotky a videa do počítače můžete pomocí bezdrátových Eye-Fi karet nebo mini USB 2.0 portu, kterým se dá fotoaparát rovněž nabíjet. Využít lze také mini HDMI konektor pro propojení s HD televizorem. Co se nabíjení týče, kromě již výše zmiňovaného USB kabelu je k dispozici standardní adaptér pro připojení do zásuvky. Co nám vadilo, je fakt, že v době nabíjení není možné TRYX zapnout a prohlížet si pořízené fotografie.

Jakkoli se design nového Casia může zdát praktický pro focení bez stativu (závit byste hledali marně), má to jeden háček. Při focení portrétů, tedy, postavíme-li TRYX vertikálně, je vše v pořádku, a to hezky vodorovně. Problém však nastává při snaze umístit přístroj do horizontální polohy. Pokud se vám podaří ustálit a vyfotit vodorovný horizont bez dalších potřebných podpěr v podobě kamínků, telefonů nebo oblečení, máte náš obdiv.

Casio Exilim TRYX EX-TR100

S čím jsme ovšem bojovali nejvíce, byla celková orientace. Mít nebe nahoře a zem dole není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Absence funkce, která by automaticky orientovala obraz do správné polohy, představuje rovněž určité drobné minus. Může se stát, že natočíte hezké video, na němž si dáte opravdu záležet, a po připojení k televizoru zjistíte, že je vzhůru nohama, na orientaci vás totiž nic neupozorní.

Nyní ještě pár řádek o obrazové kvalitě fotografií. Casio TRYX nabízí rozsah citlivosti ISO od hodnoty 100 do 3200, výraznější šum se objevuje už od ISO 400, takže ISO 1600 a 3200 se snažte používat co nejméně. Autofocus je díky světelnosti F2.8 vcelku rychlý. Pokud fotíte v režimech auto, omezuje se zaostřování pouze na centrální oblast, nicméně díky možnosti namáčknout spoušť a upravit kompozici to neznamená větší problém.

 

Verdikt:

Co říct závěrem? Casio TRYX je zkrátka úplně jiný fotoaparát. Spíše než kvalitou fotografií zaujme výrazným a propracovaným designem. Digitální zoom si výrobce mohl klidně odpustit, možnosti natáčet HD videa naopak tleskáme. Mladým lidem a fanouškům digitálních hračiček a zvláštností jistě udělá radost, otázkou je, zda za cenu, konkurující ostatním kompaktním fotoaparátům opravdu stojí. To už je na pováženou, ale jsme si jisti, že si své příznivce najde.

Cena: od 6 460 Kč (zdroj: Heureka.cz, 30.10.2011)

 

Základní specifikace:

Obrazový snímač:                            1/2,3palcový vysokorychlostní CMOS se zadním nasvícením, 12,1 megapixelů

Objektiv:                                          5 čoček v 5 skupinách, včetně asférické čočky

Citlivost ISO:                                    Automatická/100/200/400/800/1600/3200

Počet pixelů záznamu:                     12M (4 000 x 3 000), 3:2 (4 000 x 2 656), 5M (2 560 x 1 920), VGA (640 x 480)

Formát souborů:                              JPEG (Exif ver2.3), DCF2.0

Displej:                                             3,0palcový barevný TFT LCD (Super Clear LCD), 460 800 bodů (960 x 480),
dotyková obrazovka

Paměť:                                             SD/SDHC karty, interní paměť 34 MB

Videosekvence:                               FHD: 1 920 x 1 080 (30 snímků/s), HD: 1 280 x 720 (30 snímků/s),
HS: 432 x 320 (240 snímků/s)

Rozhraní:                                         Port USB (kompatibilní s Hi-Speed USB), výstup HDMITM (Micro/Type D)

Rozměry:                                          122,8 x 59,0 x 14,9 mm

Hmotnost:                                         Přibližně 157 g (včetně paměťové karty) / Přibližne 155 g (bez paměťové karty)

UI21

 

Veškeré technické specifikace fotoaparátu naleznete zde.