Hlavní navigace

Recenze: BestCrypt Container Encryption

11. 2. 2013

Sdílet

 Autor: pcworld.com
Nejslabším článkem podnikové ochrany dat je samozřejmě člověk, tvor chybující. Ztráty a nálezy na letištích jsou plné počítačů, ztracených flashových médií se pak asi nikdo nedopočítá.

Když se jedná „jen“ o ztracené dopisy, prosím, naše chyba, že nemáme zálohu. Pokud jsme ale někde odložili USB s firemními financemi, může nás to zatraceně mrzet. Nějaké to šifrování se tedy může proklatě hodit.

Šikovným nástrojem může být program BestCrypt Container Encryption, který sice neoslní nějakým zajímavým názvem, ale hlavně funguje. Instalace je svižná a po povinném restartování počítače můžeme začít pracovat. V podstatě se jedná o tvorbu zakódovaných svazků, které může tvořit z čehokoliv, od jednoho souboru přes celý adresář až po celý pevný disk (v případě NTFS, u FAT32 je limit 4 GB). Jak si co zvolíme, je na nás.

 

Základní pracovní plocha

Práce je jednoduchá – zvolíme adresář, velikost a klikneme na Create. Zajímavé je, že svazek bude přesně tak velký, jak jsme si zvolili, i když bude na začátku prázdný, takže pokud si nastavíme 10 GB, dostaneme 10 GB. Navíc si jej můžeme uložit nejen jako virtuální disk, ale také jako adresář, což dále přispěje k tomu, že dotyčné svazky „zneviditelníme“. Za necelých 60 dolarů tak získáme skutečně solidní zabezpečení.

Další stupně ochrany jsou ukrytí písmen, pod kterým jsou oblasti uložené, spuštění ochrany proti key-loggerům nebo možnost nastavení klávesy, po jejímž zmáčknutí zamrzne počítač. 256bitová enkrypce je samozřejmostí a výběr je bohatý: AES Rihndael, Blowfish-448, CAST, GOST, IDEA, RC6, Serpent, Triple DES nebo Twofish. Z firemních stránek si můžeme zdarma stáhnout aplikaci BestCrypt Traveler, která se může hodit ve chvíli, kdy si zakódované svazky přenášíme na nějakém přenosném médiu.

Verdikt

Jako obvykle, úplně všechno není dokonalé. Pokud chceme zakódovat celý počítač, musíme si přikoupit BestCrypt Volume Encryption. Navíc celý program je vlastně „close source“, takže vlastně jen firma Jetico jako výrobce ví, jestli někde není nějaký ten bug nebo backdoor. Názor je to sice poněkud paranoidní, ale pokud potřebujeme šifrování, trošku paranoidního myšlení může být na místě. V české kotlině bude zajímavé i to, že program překvapivě existuje i v české verzi.

 

Hodnocení: 80 %

Pro: Solidní šifrování důležitých souborů; čeština

Proti: Close source

 

skoleni

Výrobce: Jetico

Cena: 60 eur (asi 1 500,- Kč) ve verzi pro Windows a Mac OS X