Hlavní navigace

Recenze: Belkin Play Max 802.11n

18. 3. 2011

Sdílet

Nový WiFi router Play Max (s kompletním kódovým označením F7D4301nv) je zástupcem vyšší třídy kategorie 802.11n routerů, s nimiž nedávno na český trh přišel Belkin.

Nový WiFi router Play Max (s kompletním kódovým označením F7D4301nv) je zástupcem vyšší třídy kategorie 802.11n routerů, s nimiž nedávno na český trh přišel Belkin. Jeho cena je v dané kategorii poněkud vyšší, přináší však za ni přidanou hodnotu v podobě snadné instalace a bonusových softwarových aplikací. Navíc se může chlubit decentním, opravdu povedeným designem.

U designu se zkusme na chvíli zastavit. Matně černá zaoblená krabička „nastojato“ je v přední části nahoře takřka násilně přerušena výřezem, v němž se nachází LED dioda informující uživatele o stavu připojení, nachází se zde také tlačítko WDS. V zadní části se potom naleznete zdířku pro napájecí kabel, tlačítko pro restart, čtyři Ethernet konektory pro připojení kabelem a samozřejmě i konektor pro připojení k telefonní zásuvce.

Po rozbalení krabice pak uvidíte víceméně spartánskou výbavu: samotný router, napájecí i telefonní kabel a CD s ovladači. Budete-li chtít připojit nějaký počítač „napevno“, nezbude vám, než si kabel k tomuto účelu dokoupit.

Výraznou předností Belkinu Play Max je jeho snadná instalace. Nemusíte být žádný profesionál, abyste ji zvládli také. Zařízení zapojíte do elektrické sítě a přes telefonní kabel i do příslušné zástrčky, což vám navíc usnadní přítomnost visaček s popisky u každého z těchto prvků. Poté jen vložíte přiložené CD do mechaniky počítače, který chcete připojit, a začnete instalovat. Následně nastavíte router pomocí specializovaného průvodce. Nemusíte se přitom bát, že by se vám kdokoliv naboural do domácí sítě ještě předtím, než ji stihnete kompletně nakonfigurovat - router je totiž již z výroby zašifrovaný. Heslo naleznete v jeho spodní části na přiložené kartičce.

Nyní již přejděme ke zmiňovaným aplikacím, jejich nabídka je opravdu bohatá. Nalezneme mezi nimi třeba pozoruhodný prográmek Torrent Genie, který vám umožní pokračovat v datových přenosech započatých přes BitTorrent i v případě, kdy máte vypnutý počítač.

Dále v nabídce figuruje software s názvem Bit Boost, díky němuž budete moci určovat priority pro přenos. Pokud například stahujete přes torrenty, ale nutně si mezitím potřebujete na internetu vyřídit pár důležitých věcí nebo si zavolat přes Skype, torrenty na chvíli poněkud „přiškrtíte“. Tato funkce se hodí například také tehdy, když potřebujete eliminovat všechny ostatní online aktivity při sledování datově náročného streamovaného videa.

K novému routeru taktéž dostanete tři programy pro správu a sdílení hudby. Prvním z nich je Music Mover, který vám umožní sdílet hudební soubory v rámci vaší sítě, dále je tu Daily DJ se schopností analyzovat a vybrat hudbu z vašeho pevného disku či sítě podle vaší aktuální nálady. Poslední z těchto produktů představuje Music Labeler, který dokáže nejen zorganizovat vaši muziku, ale také opravit metadata (názvy písní, jejich interprety a alba).

 

Výborným softwarovým doplňkem je i Print Genie. Díky němu budete moci z některé ze svých domácích tiskáren vytvořit tiskárnu síťovou. I pro tyto účely se na routeru nachází USB konektory. Dalším důvodem jejich „přítomnosti“ je program Memory Safe, který zase na připojený externí disk či flash disk vytvoří plánovanou zálohu vašich důležitých dat.

Zaujala nás i malá, ale šikovná utilita s názvem Self Healing, která sama vyhledává nejpropustnější kanál přenosu dat, a tak tento přenos uchovává v co nejstabilnější podobě. Zároveň se pokouší eliminovat některé výpadky sítě a také jednou za týden vykonává pravidelnou preventivní údržbu zařízení. Poslední z aplikací je Video Max HD, která aktivně využívá dvoupásmového přenosu 802.11n a 802.11a vytvářeného routerem, což má za následek vylepšené streamování a přehrávání videí ve formátu HD.

Verdikt

Belkin Play Max je routerem, jehož velkou předností je snadná, intuitivní instalace a také přiložený praktický balíček aplikací, které vám zjednoduší práci se sítí a v síti. Nevýhodou je pak poněkud vyšší cena.

Hodnocení: 80%

skoleni

Cena: cca 3000 Kč

Zapůjčil: Belkin

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).