Hlavní navigace

Recenze: Avast Premium Security

16. 9. 2020

Sdílet

 Autor: Avast
Bezpečnostní programy firmy Avast nejsou žádnou novinkou, a kdo zaloví v paměti opravdu pořádně, najde tam původní program firmy Alwil.

Instalace je i nadále jednoduchá a svižná. Příjemná je i kompatibilita, druhý bezpečnostní balík vládnoucí počítači nepředstavoval žádný problém. Pracovní rozhraní je solidní a přehledné. Jednotlivé kroky pochopí i naprostý amatér, anižby profesionál dostal kopřivku.

Balík je to v každém případě solidní, opírá se o již delší dobu velice kvalitní antivirový program, který se v nezávislých testech spolehlivě dostává na špičku žebříčku. Nová verze má opět o něco vylepšenou ochranu proti phishingu založenou na umělé inteligenci.

 

Dobře funguje i WiFi Inspektor, který automaticky odhaluje slabiny domácí sítě a případné dobráky, kteří se na ní chtějí přiživit. Aplikace CyberCapture automaticky odesílá podezřelé soubory do cloudu k analýze. Pokud zjistí, že obsahují hrozbu, vydává aktualizaci zabezpečení pro všechny uživatele Avastu. Tohle všechno tady ale bylo již po několik verzí, v podstatě došlo k posílení těchto funkcí víceméně v pozadí. Jsou robustnější, ale pokud nedojde k problémům, ani si toho nevšimneme. Avast nás upozorní na slabé heslo, ale místo upozornění že bych ho neměl ukládat v prohlížeči (což stejně každý dělá) a že by bylo dobré koupit si program Avast Passwords, bych očekával spíš nabídku nějakého brutálně složitého a komplikovaného hesla.

Nevyjasněným problémem zůstává podezření z toho, že Avast prodává data o našem rejdění po netu. Skandál propukl ve chvíli, kdy se Mozilla a Google rozhodly ukončit spolupráci. Podle všeho firma sbírala nejen doklady o surfování, ale také údaje o lokalizaci uživatelů, věku, pohlaví a nákupech. O tři měsíce později Avast svoji pobočku Jumpshot zavřel, ale pachuť zůstala. Celý skandál spustil zakladatel programu Adblock Plus Wladimit Palant koncem minulého roku. Avast sice tvrdí, že data, které si firmy kupovaly, neobsahovaly žádné přesné identifikační údaje, ale řada bezpečnostních expertů si není tak jistá. Skandál se dokonce dostal až do americké politiky, kde si svoji polívčičku přihřál senátor Ron Wyden.

Verdikt

Celkově můžeme konstatovat, že Avast Premium Security je vyzrálým bezpečnostím balíkem, jehož složení se od konkurence nijak výrazně neliší a kvalitou si rozhodně nezadá.

 

Pro: Kvalitní antivirák, skenování routerů

Proti: Nevyjasněné problémy s vlastními daty

Celkem: 75 procent

Výrobce: Avast Software

Cena: 1 190 Kč (1 PC s Windows), 1 590 Kč (10 zařízení s Windows/MacOS/iOS/Android)

skoleni