Hlavní navigace

Recenze: Aurora HDR 2018

11. 1. 2018

Sdílet

 Autor: Macphun
Společnost Macphun, která až donedávna nabízela software výhradně pro Mac, se rozhodla udělat radost i majitelům konkurenčního systému a tak nově nabízí software Aurora HDR 2018.

HDR neboli High Dynamic Range je technika, kterou sice známe již několik desetiletí, ale na moderní digitální scéně si své místo vybudovala v posledních deseti letech. Někdy možná až moc, protože v časopisech to vypadá, že kdo neupravuje fotografie pomocí HDR, tak vlastně nemusí fotografovat vůbec. Ve samé podstatě se jedná o kombinaci několika různě exponovaných fotografií, ale moderní programy dovolují podvádět a dělat pseudoHDR z jediného snímku. Zbavíme se tak pře- i podexponovaných částí fotografie. Aurora nabízí obě možnosti, o tom, že při kombinaci tří fotografií bude výsledek výrazně lepší, asi netřeba mluvit. A stejně jako u všech podobných programů i tady platí, že pokud šlápneme na plyn plnou silou, asi se nepřestaneme divit, co se z fotografie stalo.

V porovnání s ostatními podobnými softwary má Aurora výhodu v jednoduchosti – pokud si chceme práci zjednodušit, na dolní liště se otevře základní nabídka, kterou navíc můžeme přímo z ní převzít přímo nebo efekt umírnit. A pokud si chceme hrát dál, na pravé straně monitoru dostaneme tolik příležitostí, až nám půjde hlava kolem. Takže potěšen bude lenoch i pracant.

Oproti minulé verzi byl program od základu přepracován, což vedle „drobných“ úprav jako je třeba lepší práce s formátem RAW přispělo hlavně k mnohem lepší přehlednosti, díky které nám práce půjde mnohem lépe od ruky. Navíc se objevily i nové nástroje, jen namátkou třeba možnost korekcí chyb optiky, nové filtry nebo podpora detailů.

Celá práce je samozřejmě nedestruktivní, takže se můžeme opravdu vyřádit. Pro ty z nás, kteří používají rudimentární filtry na Instagramu, budou mít možnost využít mnohem robustnější nástroje přímo z Aurory. Ve chvíli, kdy fotografii pověsíme na Instagram, objeví se možnost prohlédnout si řadu náhledů a vybrat si ten, který naším záměrům nejvíce odpovídá.

Když se programu podíváme pořádně na zoubek, najdeme aplikace, které nás u podobné utilitky překvapí, např. robustní nástroj pro maskování nebo práci s vrstvami. Jednotlivé vrstvy můžeme navíc dobře propojovat.

Verdikt

Pokud bych měl něco kritizovat, je to snad rychlost (byť oproti starší verzi je novinka výrazně rychlejší), daná poměrně vysokými nároky na sílu počítače. Jinak ale můžeme jen chválit, program totiž plní staré dobré pořekadlo „Dělej jednu věc, ale pořádně.“ Cena těsně pod 100 dolarů není ani žádná láce, ale ani nijak přemrštěná.

 

Pro: Příjemně fungující HDAR program, který plní, co slíbil

Proti: Vyšší nároky na CPU

Celkem: 85 procent

Výrobce: Macphun

webcast_aruba

Cena: 99 USD (2 100 Kč)