Hlavní navigace

Recenze: Asus Rampage III Extreme

9. 12. 2010

Sdílet

I když se v lednu dočkáme nové platformy Intelu Sandy Bridge, bude patice LGA 1366 ještě nějakou dobu žít.

I když se v lednu s nejvyšší pravděpodobností dočkáme nové platformy Intelu Sandy Bridge, bude patice LGA 1366 ještě nějakou dobu žít. A pokud máte doma nějaký Intel i7, na novou platformu asi tak rychle nepřejdete. Generační výměna platforem však s sebou nese vždy pohyb v cenách již „zastaralé“ platformy, a tak jistě stojí za úvahu se podívat zvláště v případě hi-endových desek, jak se v jejich případě trh zachová.

Jedním z kousků, jejichž cenu byste si měli pohlídat, je Asus Rampage III Extreme ze série Republic of Gamers. Jde o desku určenou pro skutečné nadšence, jimž dovoluje zajímavé možnosti přetaktování.  Navíc Asus na český trh neuvedl levnější variantu Rampage III Formula, takže snížením ceny nedojde k cizopasení v rámci edice.

Rampage III Extreme se objevila na trhu na přelomu dubna a května tohoto roku v podstatě jako odpověď Asusu na výborně vybavené a provedené desky Gigabyte s USB 3.0 a SATA 6/Gbit. Do této doby neměl Asus pro náročné uživatele v adekvátně vybavenou desku schopnou čelit tlaku konkurence a nedokázal ani vyjít vstříc obvyklé skupině svých věrných zákazníků – přetaktovávačům.  Dalším důvodem byla potřeba nabídnout pro majitele 6jader desku s odpovídající napájecí kaskádou.

Technické specifikace

Deska samotná si zaslouží zvýšenou pozornost již od prvního okamžiku. Ještě před jejím zakoupením si ověřte, zda se vám vejde do skříně, respektive zda v ní po její instalaci budete mít dostatek místa. Oproti klasickému Full ATX (305 x 244 mm) nám Asus trošku nabobtnal, a to na 305 x 269 mm. Pro skříně, které obvykle hráči a overclockeři používají, nepředstavuje tento "výrůstek" žádný problém, nicméně pokud máte levnější skříň, nemusí vám zbýt prostor pro manipulaci nebo uspokojivé vedení kabelů.

Nicméně větší rozměry desky jsou odpustitelné při pohledu  na 4 sloty PCI Express x16 v2.0 (x16; x16/x16; x16/x8/x8 a x8/x8/x8/x8) pro grafické karty. Pokud byste měli 4 grafické karty a dožadovali se práce se 16 linkami u všech, teoreticky musíte zakoupit ROG Xpander, který nabídne 2x můstek nForce 200 a 4 sloty.

Deska disponuje šesticí paměťových  slotů pro moduly DDR3 2200 (podporuje tiple channel). Z nových technologií na desce najdeme dvojici portů USB 3.0 a 2 konektory SATA 6 GB/s. Kromě dalších standardních konektorů ve výbavě desky najdeme Bluetooth modul a USB port dedikovaný pro ROG Connect, což spolu nepřímo souvisí. Než se totiž vrhneme na hlavní přednost desky, podíváme se na pohodlná řešení v rámci řady Republic of Gamers a dodávaného softwaru.  První je ROG Connect, diky němuž po propojení počítače USB kabelem můžete sledovat a upravovat chování desky na externím zařízení. Software umožňuje přenastavování hodnot běžícího systému na hardwarové úrovní, takže se v podstatě můžete cítit podobně jako inženýři F1 ladící výkon svého monopostu. Druhou zajímavou utilitou je  RC Bluetooth, který vám umožní využívat ROG Connect i přes mobilní telefon a další zařízení. K dispozici je nyní třeba  utilita ROG iConnect umožňující přetaktování, monitorování, ale třeba také vypnutí a zapnutí počítače z iPadu.

Výsledky testů

O zpracování desky samotné je zbytečné hovořit, levné komponenty v této kategorii si nikdo nedovolí používat. Rampage III je z 10vrstvého PCB, což jí zaručuje odolnost vůči vysokým teplotám i dostatečnou tuhost.   Zajímavě řešené je 16 fázové napájení, kdy se jedná o hybrid s digitální a analogovou logikou – 8 digitálních s 8 analogových v duálním režimu.  Pohodlí a vychytávky, které deska nabízí, působí jistě zajímavým dojmem, ale nejsou tím hlavním důvodem, proč si ji vybrat. Tím, v čem deska exceluje a proč jsme se jí vlastně věnovali, jsou možnosti přetaktování.

Procesory Core i7 díky zamčenému násobiči (až na výjimky jako je 965XE, 980X) musíme donutit k lepším výkonům přes zvyšování frekvence sběrnice. Obvyklou obětí pro tyto hrátky se stává levná 920 (2,66 Ghz, s 133MHz sběrnicí), s níž se lze vyšplhat samozřejmě s nutnou úpravou hodnot voltáže na hodnotu okolo 170-175 MHz, což ve výsledku znamená 3,5 Ghz. To je ostatně také hranice pro rozumné přetaktování ještě s využitím chlazení vzduchem (samozřejmě s výkonnými chladiči s dvojicí větráků). Chladič pro severní můstek je součástí balení. Obecně se lze s 920 vyšplhat na hranici 4 GHz (200Mhz), ale zde je již nutné použít vodní chlazení.

S boxovaným chladičem Intelu se pohybujeme někde v okolí 150 MHz a i tak je nutné hodně pozorně sledovat použité napětí, protože se neustále blížíte teplotnímu maximu jádra. Jelikož jsme desku tentokrát zvolili jako alternativu živé vody pro starší sestavy, nevěnovali jsme tolik pozornosti i7 965XE (s otevřeným násobičem) ani 6jádru 980X. Pro tyto procesory je deska samozřejmě tím pravým ořechovým, u 980X (3,33GHz) v poklidu prorazíte hranici 4,1GHz a o chlazení vzduchem byste měli přestat uvažovat u 4,4Ghz, i když lze jít ještě výše.

Dostanete se na 5 GHz?

Kolegové z testlabu německého PCWeltu se s vodním chlazením vyšroubovali dokonce na 4,7 GHz. Hranice 4,9/5Ghz pak považujme spíše za sportovní mety, než přetaktování pro běžně využívané systémy. Přetaktování i-sedmiček je obecně na dlouhé povídání o hledání vhodného napěti, frekvence, hodnot QPI apod. Závěrem však budiž, že deska nabízí mimořádné možnosti pro ty, kterým nepostačuje výkon jejich procesoru a i díky osazení desky řadou 2-3pinových konektorů je ideálním nástrojem, u kterého se také počítá i s použitím dusíku.

Protože je deska ideální pro přetaktování a počítá s extrémní zátěží, tak nám samozřejmě posloužila i jako základ pro test různých paměťových setů pro Triple-channel a je její návrh nelze jinak než pochválit, když si sestava vedla dobře jak s hráčskými DDR3 Apacer GianT II-2000 (které používáme jako základní), tak třeba Evolve Zeppelin (ty nás mile překvapily značnou stabilitou), ale i klasickými Kingstony HyperX. Kdy se všemi se deska dostala k optimální hodnotě 3,4 GHz u i7 920, což byla pro tentokrát hranice naší spokojenosti.

Verdikt:

Asus Rampage III Extreme je relativně drahá deska, která se vám ovšem vyplatí v okamžiku, kdy se z jakéhokoliv důvodu rozhodnete přetaktovat. I se Sandy Bridgem na trhu bude i v příštím roce deska stále konkurenceschopná díky skvělé stabilitě s přetaktovanými Core i7. K tomuto kroku však můžete sáhnout až v okamžiku, kdy bude váš systém výkonově nedostačující, to však vzhledem k vývoji na trhu nemusí jen tak rychle přijít. Zvláště, když si uvědomíme, že současné přetížení systémů vzniká spíše vinou grafických požadavků než výkonem samotného procesoru. Pokud hodnotíme Rampage III Extreme jako takovou, musíme jenom konstatovat, že jde o ideální desku pro X58 a stáleje jednu z nejlepších desek na trhu.

Hodnocení: 85%

Cena: cca 8000 Kč

Cloud23

Testovací sestava:

CPU: Intel Core i7 920
RAM:  3x 2GB Apacer Giant II DDR3-2000
HDD: A-data S599 128 GB
GPU: Sapphire Radeon HD5850 2GB Toxic
Zdroj: Tagan Piperock III TG1000-BZ III

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).