Hlavní navigace

Recenze: Asus Eee Top 1602

7. 12. 2008

Sdílet

Asus Eee Top 1602 je svým provedením podobný HP TouchSmart. Jedná se tedy o PC „vše v jednom“ s obrazovkou, která uživateli umožňuje přímé ovládání dotykem.

skoleni

Použitý displej s úhlopříčkou 15,6 palců sice neposkytuje tak čistý obraz jako klasický, „plnohodnotný“ monitor, nicméně jakmile jednou ochutnáte výhody ovládání přes rozhraní obrazovky, na nějaké zobrazovací nepřesnosti rychle zapomenete. Co však už nepůjde tak lehce překousnout, je absence zařízení pro čtení optických disků. Podobně jako mini notebookům, jimiž se Asus Eee Top zjevně alespoň částečně inspiroval, i tomuto počítači chybí schopnost číst CD a DVD disky.


Ihned po nastartování zjistíte, že Asus Eee Top nabízí rozhraní Easy Mode pro snadné spouštění běžných aplikací a úloh, které v mnohém připomíná linuxové prostředí netbooků řady Eee PC, s velkými ikonami reprezentujícími aplikace a zástupce různých utilit. Například stačí jen jedno kliknutí v panelu Work, abyste spustili kancelářské programy jako Writer nebo Calc, alternativy Wordu a Excelu z řady StarOffice.

Poté, co dokumenty otevřete, můžete pokračovat v „komunikaci“ s nimi opět pouze prostřednictvím dotyku, a to díky dostatečné velikosti přednastaveného písma v menu. Bezdrátovou kompaktní klávesnici budete logicky potřebovat pouze v případě, když budete chtít něco napsat. Rozhraní Asusu Eee Top sice nabízí funkci rozeznávání rukou psaného písma, nicméně toto vylepšení bereme spíše jako zajímavé zpestření a kuriozitu, poněvadž používání klasické klávesnice je samozřejmě rychlejší.

Klávesnice může být jednoduše uložena v kolébce za obrazovkou, která mimo jiné slouží i jako ucho pro přenášení, což se nám mimochodem jeví jako ideální řešení pro stěhování lehoučkého Asusu z jedné místnosti do druhé. Praktickou záležitostí je také integrovaná podpora wi-fi, jež umožňuje mobilitu - váš počítač tak nebude závislý na umístění routeru v bytě. V průběhu testů se nám s prostředím Windows XP, využívajíc k ovládání pouze dotykovou obrazovku, pracovalo pozoruhodně jednoduše. Dotykový panel reagoval v kontaktu s prsty velmi dobře, nezaznamenali jsme třeba ani žádné problémy s klikáním na těsně vedle sebe umístěné odkazy na webové stránky.

Navíc, i když se nejedná o displej se schopností vícenásobného dotyku ve smyslu displeje iPhone nebo obrazovek TouchSmart, u kterých můžete táhnutím dvou prstů například zmenšovat a zvětšovat obrázky, lze u Asusu použít dva prsty pro posouvání stránek v dokumentech či na webu nahoru a dolů.

Kvalita zpracování Asusu Eee Top je dobrá, možná dokonce srovnatelná s HP či Apple. Jedinou výjimku zde představuje šasi, které je konstruováno z vysoce lesklého plastu, jenž však není vzhledově na takové úrovni jako těla PC u prémiových značek. Avšak cena je u Asusu mnohem příjemnější.

Výkon počítače při běžných operacích je velmi dobrý, a to i přesto, že se v něm nachází pouze jeden procesor Intel Atom. V našich testech ve WorldBench 6 získal Asus Eee Top nejvyšší skóre ze všech počítačů založených na Atomu, celých 41 bodů (většina srovnatelných netbooků má skóre kolem 30 – 35). Indexy přehřívání a hlučnosti jsouv tomto případě také velmi nízké.

Počítače „v obrazovce“ nejspíš díky svému silnému PR nejvíce proslaví Apple se svou novou verzí iMacu. Ovšem se sériově vyráběnými dotykovými obrazovkami přišla jako první společnost HP, a to v podobě řady TouchSmart. Nyní na scénu přichází Asus, pro který bude nejspíše hovořit hlavně příznivá cena.

Vlastnosti

Procesor Intel Atom N270 1.6GHz, operační systém Windows XP SP3 Home, dotykový 15,6'' LCD displej o maximálním rozlišení 1366 x 768 pixelů, operační paměť 1GB DDR2 RAM, pevný disk 160GB SATA II, 6 slotů USB 2.0, čtečka paměťových karet, ethernet, wi-fi 802.11b/g/draft-n, síťový adaptér, spotřeba elektrické energie 27W, hmotnost 4.3kg

Verdikt:

Tento stolní počítač je spíše notebookem sbaleným do jedné obrazovky. Funkčnost prostředí ovládaného dotykem hodnotíme spíše pozitivně. Jako ideální scénář pro jeho využití si představujeme společný domácí počítač pro mladé rodiny. Také zeleně smýšlející budou zařízením Asus Eee Top 1602 potěšeni - a to díky jeho ekonomické spotřebě pouhých 27 W.

- - Pavel Kreuziger, Andrew Harrison