Hlavní navigace

Recenze: Asus Eee PC 900 - Prcek nejen na cesty

1. 9. 2008

Sdílet

Velmi malé a lehké notebooky jsou samozřejmě sexy pro velkou skupinu uživatelů. Málokterý majitel přenosného počítače je ochotný se smířit s nutností věčné zátěže v podobě 3-4 kg (notebook, brašna a adaptér).

skoleni

Velmi malé a lehké notebooky jsou samozřejmě sexy pro velkou skupinu uživatelů. Málokterý majitel přenosného počítače je ochotný se smířit s nutností věčné zátěže v podobě 3-4 kg (notebook, brašna a adaptér). Základní problém malých notebooků je ovšem cena, která se u tohoto typu pohybuje v řádu několika desítek tisíc korun, což jej samozřejmě činí pro většinu uživatelů nedostupným. Už jen z tohoto pohledu je koncept notebooku Eee PC zajímavý. Byl představen poměrně nedávno a nyní došlo k jeho reálnému použití v několika variantách.


Na trhu se setkáte se třemi variantami Eee PC. Jednotlivé verze se liší zejména velikostí disku/paměti a použitým operačním systémem. U dvou levnějších variant byl zvolen operační systém Linux a ceny začínají kolem 7 600 Kč. Námi testovaná varianta Eee PC 900 je nejvybavenějším modelem s OS Windows XP a také s nejvyšší cenou.

S čím tedy uživatel můžeme u mininotebooku za 9 100 Kč včetně daně počítat? Základem je solidní a pevné plastové tělo, které nás svojí tuhostí mile překvapilo. Výkonový základ má na starosti mobilní procesor Intel Celeron (singlecore), který běží na „závratné“ frekvenci 900 MHz. Sekunduje mu 1 GB operační paměti, což je vzhledem k použití Windows XP Home a samotného notebooku více než dost. Výkon CPU tak bohatě stačí na procházení internetu či práci v kancelářských aplikacích (instalováno StarSuite 8). Na větší nasazení ovšem v době, kdy jsou standardem dvoujádrové Core 2 (až na 2,6 GHz), nestačí. Cena by se použitím C2D bohužel nepříjemně zvýšila. Grafickou část obstarává čipset Intel a jejím limitem je kancelářská práce a případně pouštění videa. Jako úložný prostor slouží SSD disk s kapacitou 12 GB (resp 4 GB integrované na desce + 8 GB SSD disk), takže uživatel má k dispozici 8 GB prostoru na data.

Díky miniaturním rozměrům musela být zmenšena klávesnice. Pracovat se s ní bezesporu dá, ale na psaní delších textů je třeba velké soustředění. Nejlepší je zadávání textu ukazováčky, běžné psaní všemi deseti je možné jen u malých ruček. Notebooku chybí mechanika, která by zvyšovala cenu i hmotnost. Naproti tomu lze počítat s třemi USB porty a čtečkou SD/MMC karet. Navíc čtečka podporuje také SDHC, takže není problém osadit i 16GB nebo 32GB kartu SDHC. Optimálním doplňkem Eee PC se tak stává flashdisk či pamětová karta, které snadno rozšíří kapacitu SSD disku a nahradí optickou mechaniku.

Pro koho je tedy Eee PC určeno? Pokud hledáte notebook zejména na cesty, pak je Eee PC levnou a skutečně velmi povedenou variantou, jak pořídit malý a lehký přenosný počítač. Díky přítomností Wi-Fi i Ethernetu nebude problém s připojením. Asus Eee PC se tak stává optimální volbou na cesty či dovolenou, kde by klasický notebook překážel. Jinak lze totiž za cenu Eee PC pořídit plnohodnotný notebook s DVD mechanikou, velkým displejem a dvoujádrovým procesorem – a to se také počítá.

+ rozměry, váha, cena, integrovaný mikrofon
- výkon, klávesnice
Cena vč. DPH: 9 100 Kč vč. DPH, Poskytl: Asus, www.asus.cz
Hvězdičky: 3,5 z 5

- - Adam Nosek

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).