Hlavní navigace

Recenze: ASRock Z68 Pro3-M

29. 9. 2011

Sdílet

Redakčním testům jsme tentokrát podrobili základní desku ASRock Z68 Pro3-M menšího formátu mATX za příznivou cenu lehce překračující 2 000 Kč. Komu je určena a v jakém prostředí se bude cítit jako ryba ve vodě?

Máme rádi M-ATX Desky. Jsme totiž toho názoru, že obrovské skříně typu “tower” patří minulosti a chcete-li jít s dobou, měli byste si pořídit spíše kompaktnější PC. Tomu ostatně napomáhá i řada výtečných M-ATX skříní s tradičním i netradičním designem, ať už jsou to Silverstone Sugo (SG 02/03/04) nebo fantastická nová Fortress FT03 stejné značky. Stejně tak je M-ATX ideálním formátem desky pro stavbu špičkových HTPC (opět se nabízí například skříně Silverstone Grandia (GD04/O5/06), které se navíc designem a velikostí výtečně kombinují s aktuálními modely AV receiverů střední třídy Onkyo, Yamaha či Pioneer.

Nicméně Z68 Pro3-M od Asroku nebude patrně mířit do útrob HTPC, ale spíše do výkonného stolního PC.  Nabízí totiž výkon a výbavu, jakou byste čekali od špičkového stolního stroje pro hry či náročnou práci, a to díky podpoře procesorů Core-i Sandy Bridge s grafickým jádrem. Zároveň však nemusíte na počátku investovat příliš a máte možnost své PC doplnit například o výkonnou grafickou kartu až po nějaké době. Přítomnost jediného PCI-E 16x slotu na druhou stranu naznačuje, že deska není určena pro ty nejnáročnější hráče či uživatele, kteří by chtěli osadit například dvě grafické karty.

ASRock Z68 Pro3-M

Deska samotná je zmenšenou a upravenou verzí Z68 Pro3, využívající stejný čipset Intel Z68. Ten představuje značný pokrok oproti staršímu H67 zejména z hlediska možností přetaktování CPU, paměti a integrovaného grafického jádra (to je ovšem nyní již v CPU a nikoliv v čipsetu). Na druhou stranu čipset stále nemá nativní podporu pro USB 3.0, což Asrock řeší přidáním USB 3.0 řadiče Etron EJ168A podporujícího dva porty.

Zajímavou funkcí, kterou můžete využít, pokud na desku přidáte samostatnou grafickou kartu, je software LucidVirtu, který vám umožní používat pro běžnou práci či sledování videa grafické obvody v procesoru (ty jsou energeticky výrazně úspornější než samostatná GK, mimo jiné i díky funkci QuickSync, tedy speciálním obvodům v procesorech Core-i SandyBridge určených výhradně k akceleraci videa) a pro hraní pak automaticky zapnout grafickou kartu. Pokud připojíte monitor k integrované grafice, je hlavní výhodou právě onen úspornější provoz, ovšem za cenu jistého zpomalení (typicky 5 až 10, ale v některých případech až 40 procent) grafického výkonu ve hrách. Pokud připojíte monitor naopak k samostatné grafické kartě, není úspora energie tak velká, ale stále můžete využívat například QuickSync.

Další, bezesporu nejvýznamnější novinkou, kterou nabízí čipset Z68 je Intel Smart Response Technology (dříve označovaná jako SSD caching) – ta umožňuje využít menší SSD disk jako rychlou vyrovnávací paměť pro klasický pevný disk. SRT využívá ke svému provozu režim RAID a umožňuje přiřadit až 64 GB kapacity na SSD disku jako vyrovnávací paměť pro klasický pevný disk. Můžete přitom zvolit různé režimy, které se liší mírou zvýšení výkonu a zároveň bezpečností zapisovaných dat (výkonnější režimy mohou při výpadku napájení během zápisu dat vést k větší ztrátě informací nezapsaných z vyrovnávací SSD paměti na klasický pevný disk). Kromě vyrovnávací paměti pro zápis využívá systém SSD disk coby vyrovnávací paměť pro čtení – umísťovány sem ovšem nejsou jednotlivé soubory, ale nejčastěji čtené sektory či bloky.

ASRock Z68 Pro3-M

Systém se tak s opakovaným používáním dokonce zlepšuje a zrychluje – při použití relativně malého 20GB SSD s SLC technologií (ta je díky delší životnosti vhodnější pro použití jako cache) v kombinaci s klasickým 1 či 2TB diskem tak můžete dosáhnout odezvy (start aplikací a systému apod.) srovnatelné se samotným SSD diskem. Čtení a zápisy velkých objemů dat nebo instalace nových aplikací zůstanou pochopitelně dál limitovány rychlostí klasického pevného disku. Na druhou stranu pokud používáte velké množství rozsáhlých aplikací (hry, Adobe CS apod.), může se vám snadno stát, že aplikace, kterou jste pár dní nespouštěli, z cache „vypadne“ a její další start tak bude záviset na rychlosti pevného disku. V takovém případě vám ale pochopitelně pomůže větší SSD cache (40 či 60 GB).

Vraťme se ale k samotné desce. Ta je velmi kvalitně zpracována – použity jsou výhradně pevné kapacitory, což v kombinaci s kvalitními chladiči regulátorů napětí CPU slibuje dobrou stabilitu i dlouhou životnost. Nicméně jednotlivé chladiče nejsou propojeny pomocí Heatpipe trubic – micro ATX deska je přeci jen určena do kompaktnějších skříní, kde se nepředpokládá rozsáhlé experimentování s přetaktováním (byť jej deska pochopitelně umožňuje).

Velmi nás potěšila kompletní nabídka rozhraní pro připojení zobrazovacích zařízení čítající D-Sub, DVI, Display Port i HDMI. Na zadním panelu naleznete také optický digitální zvukový výstup, takže případné připojení k AV receiveru je hračka. Plusem je i podpora „legacy“ rozhraní – jak PS/2 port na zadním panelu, tak konektory pro sériový, IR či paralelní port přímo na základní desce.

ASRock Z68 Pro3-M

Příjemným osvěžením je rovněž dobře zpracované grafické rozhraní BIOSu, které je přehledné a usnadňuje nastavování. Možnosti přetaktování v praktickém provozu odpovídají tomu, co nabídne například větší sestra Z68 Pro3 – s procesorem Intel Core i7 2600k se tak lze přiblížit k hranici 5 GHz (4,92 GHz), což znamená výrazný nárůst (30 a víc procent) u syntetických a čistě výpočetních benchmarků (například kódování videa). Ve hrách se zvýšení frekvence CPU tak zásadně neprojeví, neboť zde je často hlavním limitujícím faktorem grafický obvod. Aktuální výsledky přetaktování se samozřejmě mohou procesor od procesoru lišit a závisí i na stabilním napájecím zdroji a pamětech.

 

Verdikt:

Tak či onak, Asrock Z68 Pro3 je výtečnou deskou pro ty, kdo chtějí plnohodnotnou základnu menšího (mATX) formátu pro svůj Intel Core i5 či Core i7 procesor, včetně možnosti případného přetaktování. Přes kvalitní zpracování a komponenty (kapacitory) za ní přitom nezaplatíte mnoho. Získává tak naše doporučení.

 

Cena: od 2 285 Kč s DPH (zdroj: Heureka.cz, 29.9.2011)

Zadní Panel:

- 1 x PS/2 Keyboard
- 1 x VGA/D-Sub
- 1 x VGA/DVI-D
- 1 x HDMI
- 1 x DisplayPort
- 1 x Optický SPDIF
- 4 x USB 2.0
- 1 x eSATA2
- 2 x USB 3.0
- 1 x RJ-45 LAN
- HD Audio Jack: RearSpeaker / Central / Bass / Line in / Front Speaker / Microphone

 

Konektory na desce:

- 3 x SATA2 3.0 Gb/s (RAID 0, RAID 1, RAID 10, RAID 5, Intel Rapid Storage and Intel Smart Response Technology), NCQ, AHCI a Hot Plug

- 2 x SATA3 6.0 Gb/s
- 1 x Floppy
- 1 x IR
- 1 x CIR
- 1 x Print Port
- 1 x COM port
- 1 x HDMI_SPDIF
- 1 x Power LED
- CPU/Chassis/Power - větrák
- 24 pin ATX napájení
- 8 pin 12V napájení
- Čelní audio konektor
- 3 x USB 2.0 (až 6 USB 2.0 portů)

 

webcast

HW monitoring:

- Teplota procesoru
- Teplota skříně
- Otáčky ventilátoru CPU, skříň, zdroj
- Regulace ventilátorů dle teploty, tichý chod
- Regulace ventilátoru CPU ve více krocích
- Monitoring napájení: +12V, +5V, +3.3V, CPU Vcore

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).