Hlavní navigace

Recenze: ASRock X58 Extreme3

4. 8. 2010

Sdílet

Tato základní deska neměla před testem právě dobrou startovací pozici, o to příjemnějším překvapením byl jeho závěr.

Při přehazování procesoru z referenční desky Intel DX58SO Extreme se totiž někomu z redakce povedlo šikovně upustit chladič tak, že svými žebry kompletně vyčesal piny v patici a desku jsme tak mohli odepsat. Samozřejmě zmíněný expert logicky označil za viníka právě desku ASRock, neboť kdyby jí nebylo, tak se nic podobného nestalo, protože by nebyla potřeba výměna procesoru. Jistě uznáte, že jde o brilantní stavbu, za kterou by ho každá seriálová soudní porota uznala nevinným (už jenom z důvodů nepříčetnosti). S „legitimním“ důvodem desku považovat za nepřítele lidstva jsme tedy její test odložili na další den, neboť ke kázeňskému postihu se má přistupovat až po 24 hodinách, kdy prvotní emoce opadnou.

ASRock X58 Extreme3

Pravda, druhý den jsme si nepřipadali o nic lépe, ale aspoň jsme se již přinutili vybalit ASRock z obalu a vmontoval ji do testovací sestavy. A pak přišla nejnáročnější část testu – někde v hloubi svého vědomí jsme museli najít svá druhá (lepší) já, které desce dá alespoň šanci a nebude ji považovat za vyslance pekel, který přináší na zem utrpení. V mládí poučeni instruktážním seriálem s Kwai Chang Cainem však víme jak na to, a tak s využitím schopností mistra Shambaly se vše nakonec povedlo. Pojďme se tedy v klidu na desku podívat.

ASRock nemá u nás zrovna na růžích ustláno a pověst jeho značky je poměrně kolísavá. Za léta, kdy jsou desky této značky k dispozici na českém trhu, se zde Asrock totiž stal známým především díky řadě levných desek, nabízejících relativně zajímavé možnosti nastavení, ale jejichž kvalita bohužel odpovídala nízké ceně. V segmentu high-endových desek není pak o Asrocku příliš slyšet. Zde hraje velkou roli skutečnost, že Asrock svoje produkty na našem trhu marketingově příliš nepodporuje, a tak pokud uvažujete o koupi vybavenější desky, většina potencionálních kupců Asrock vyřazuje právě kvůli pověsti levných modelů – ve prospěch Gigabytu, Asusu nebo MSI. Nicméně jelikož některé modely motherboardů tohoto výrobce dlouhodobě běží v našich počítačích, můžeme tyto nejvyšší modely Asrocku označit minimálně za vysoce stabilní.

ASRock X58 Extreme3

Aktuální Asrock X58 Extreme 3 v podstatě představuje upgrade původní X58 Extreme, kdy na desce jako hlavní inovaci naleznete rozhraní USB 3.0 – celou sestavu pak Asrock označuje jako True 333, kdy  kombinaci USB 3.0, SATA 3/eSATA 3  (jinak také USB 3.0, SATA 6,0 Gbit/s a eSATA3 eSATA s 6,0 Gbit/s) a VGA PCI-E dokáže provozovat na „plný kotel“ souběžně. Na desce sedí intelovský Socket 1366 s čipsetem X58, což znamená že byste někde po ruce měli mít Intel i7, kdy si deska samozřejmě poradí i se šestijádry „Gultown“, což byl  ostatně hlavní důvod jejího představení na březnovém Cebitu.

Extreme 3 by měla představovat jakousi vstupní bránu do světa výkonných systémů a nabídnout nadšencům alternativu k dražším deskám. Asrock zde zřejmě počítá s řadou uživatelů, kteří vykrvácejí při koupi výkonnějšího procesoru a grafické karty - většinou v rámci diskutabilní volby „nákupu ve jménu budoucna“, kdy kupující počítá s několikanásobnou obměnou desky během několika let, zatím co si CPU ponechá. Oblast patice také nabízí jedno zajímavé řešení – pokud se totiž na desku podíváte podrobněji, najdete zde místo 4 děr na chladič procesoru 8.

Asrock totiž nabízí systémově možnost použít nejenom nový větrák pro 1366, ale i starší větráky při LGA775. Řešení jsme samozřejmě vyzkoušeli a ač jsme měli své pohybnosti ohledně toho, jak si s tím poradí BIOS, řešení překvapivě funguje velice dobře a nabízí reálnou možnost využít starších chladičů, což se hodí zvláště v případě, pokud jste v minulosti investovali do drahých modelů.

ASRock X58 Extreme3

Šestice paměťových slotů (triple channel) pojme DDR3 moduly (2000/1866/1600/1333/1066),  maximální velikost systémové paměti činí 24 GB. Deska samozřejmě podporuje ATI CrossFireX i Nvidia SLI. Trojice PCI slotů pak dovoluje, pokud byste náhodou potřebovali, kombinaci x16/x16/x4. Tolik zdůrazňované USB 3.0 najdeme na desce zatím pouze 2, doplňuje je pětice USB 2.0.

Pokud by vás náhodou posedla myšlenka zvýšit trošku výkon svého stroje, máte k dispozici OC Tuner – software dodávaný s deskou, který celkem pohodlně dovoluje upravit většinu potřebných hodnot. Nicméně třeba pro časování pamětí musíte stále zavítat přímo do BIOSu. Ten je relativně spartánsky zařízený a nabízí pouze průměrné možnosti v porovnání třeba s Gigabytem UD3R. S kolegy v redakci obecně přetaktovaní s využitím drobných modifikací „v mezích zákona“ moc nedoporučujeme, protože většina uživatelů, kteří si pohrají s napětím, timingem pamětí, násobitelem CPU apod. považuje za vrchol procesu zakoupení výkonnějšího chladiče na procesor.

Výsledkem je obyčejně nárůst výkonu pod 5% při snížení životnosti desky přibližně o 20% vlivem teplotních změn a jediným viditelným úspěchem tak bývá zvýšení počtu pádů systému. I když deska nese v názvu Extreme, tuto variantu X58 pro extrémní přetaktování spíše nedoporučujeme, respektive tento model není tím, na němž byste se měli přetaktování učit a rozhodně by to neměla být první deska jakou kdy budete přetaktovávat jinak než softwarovou utilitkou. Na druhou stranu, pokud se už do toho pustíte, deska vykazuje vysokou stabilitu.

V testech si Extreme 3 rovněž nevedla nijak zle, v porovnání s Gigabyte X58-UD3R v2 se pohybuje nějakých 7% pod jí dosaženými výsledky, malinko hůře si  také vedla ve spotřebě energie. Nejde však o extrémní odchylky, a rozhodně nic, co by výrazně zatížilo vaši kapsu. Pozitivní pak je, že nedošlo k výraznému rozdílu mezi celkovým teplotním profilem obou desek.

Závěr:

Asrock X58 Extreme 3 je dobře zpracovaná deska za velice přijatelnou cenu (koncová cena pod 4 000 Kč), která nabízí vše potřebné k plnohodnotné práci a hraní na špičkově vybaveném počítači. Zkušeným uživatelům nabídne pro přetaktování slušnou stabilitu, všem pak vysokorychlostní porty USB 3.0 a veškerá v současnosti potřebná rozhraní. A pro Asrock je důležité, že deska si vede dobře i ve srovnání s konkurenčními produkty a je tak dalším krokem ke zlepšení povědomí o značce a kvalitě jejich výrobků. Po pravdě, půlka redakce se vsadila, že desku v průběhu testu odpálíme – budiž jí ke cti, že se nám to nezdařilo. Ve výsledném hodnocení hrál roli zejména vynikající poměr cena/výkon.

Hodnocení: 80%

Cena: cca 3 700 Kč

ASRock X58 Extreme 3

Patice: Socket 1366
Čipset: Intel X58 (ICH10R)
Podporované procesory: Intel Core i7 a Core i7 Extreme Edition

Operační paměť:

6x patice pro paměťové moduly DDR3 2000(OC)/1866(OC)/1600(OC)/1333(OC)/1066 non-ECC, un-buffered memory
Podpora DDR3 ECC, un-buffered memory s procesorem Intel Workstation 1S Xeon 3500 series
Maximálně 24 GB
Podpora Triple channel
Podpora Intel Extreme Memory Profile (XMP)

Rozšiřující sloty:

2 x PCI Express 2.0 x16 slot (modrý @ x16)
1 x PCI Express x16 slot (bílý @ x4)
1 x PCI Express x1 slot
2 x PCI slot
Podpora ATI CrossFireX a Quad CrossFireX
Podpora NVIDIA SLI a Quad SLI

Řadiče disků:

2 x Serial ATA III 6.Gb/s konektor, podpora hardware RAID (RAID 0 a RAID 1), NCQ, AHCI a "Hot Plug" - řadič Marvell SE9128
6 x Serial ATA II 3 Gb/s konektor, podpora RAID (RAID 0, RAID 1, RAID 10, RAID 5 a Intel Matrix Storage), NCQ, AHCI a Hot Plug
1 x ATA133 IDE konektor (maximálně 2 x IDE zařízení)
1 x FDD konektor

Audio:

7.1 kanálové HD Audio s Content Protection
VIA VT2020 Audio Codec
Podpora Premium Blu-ray audio

Síťová karta:

PCIE x1 Gigabit LAN 10/100/1000 Mb/s
Realtek RTL8111DL
Podpora Wake-On-LAN

USB 3.0:

NEC USB 3.0 řadič - 2 x USB 3.0/2.0 ports (na zadním panelu)  

Konektory na zadním I/O panelu:

1 x PS/2 myš
1 x PS/2 klávesnice
1 x Koaxiální SPDIF Out port
1 x Optický SPDIF Out port
5 x USB 2.0
1 x Napájený eSATA III/USB 2.0 konektor
2 x USB 3.0
1 x RJ-45 LAN Port s LED (ACT/LINK LED a SPEED LED)
1 x IEEE 1394 Port
1 x Clear CMOS Switch s LED
HD Audio konektory: Side Speaker / Rear Speaker / Central / Bass / Line in / Front Speaker / Microphone

Konektory na desce:

6 x Serial ATAII 3 Gb/s
2 x Serial ATA3 6 Gb/s konektor
1 x ATA133 IDE konektor
1 x FDD konektor
1 x IR header
1 x COM port header
1 x HDMI_SPDIF header
1 x IEEE 1394 header
1 x TPM header
1 x Chassis Intrusion header
1 x Power LED header
CPU/Chassis/NB/napájecí FAN konektor
24 pin ATX napájecí konektor
8 pin 12V napájecí konektor
CD in header
Front panel audio konektor
2 x USB 2.0 headers (další 4 USB 2.0 porty)
1 x Dr. Debug

Obsah balení:

cyber23

1 x ASRock SLI_Bridge_2S Card
Instalační přiručka
CD se softwarem
I/O kryt
Floppy/ATA 133 kabely

Velikost desky:

305 x 244 mm, ATX

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).