Hlavní navigace

Recenze: ASRock P55 Deluxe3 - rozjeďte to s USB 3.0 a SATA3

2. 6. 2010

Sdílet

V dnešní recenzi se podíváme na nejnovější základní desku společnosti ASRock založenou na čipsetu Intel P55. Tato novinka nesoucí označení P55 Deluxe3 se vyznačuje hned několika zásadními vlastnostmi, jimiž zaujme nejen herní nadšence.

Stejně jako většina výrobců také ASRock nabízí své základní desky s čipsetem Intel P55 v několika verzích. V nejlevnější sérii bychom našli model P55M Pro orientovaný na mATX sestavy a model P55DE3. Do vyšší série spadají modely P55 Pro a P55 Extreme a na nejvyšších a zároveň nejdražších pozicích potom stojí P55 Deluxe a samozřejmě také námi testovaná P55 Deluxe3.

Mezi hlavní přednosti tohoto produktu patří mimo jiné podpora USB 3.0 (5Gb/s) a SATA3 (6Gb/s), podpora zapojení 2 grafických karet formou NVIDIA Quad SLI, nebo ATI Quad CrossFireX  a rovněž možnost slušného přetaktování.

Vlastnosti a specifikace

Mezi základní výbavu desky ASRock P55 Deluxe3 patří 2 konektory USB 3.0, 4 DIMM sloty, 8 + 2 napájecí fáze, 9 SATA portů, napájená eSATA, Firewire, 10kanálové audio a gigabitová síťová karta. Samozřejmě nechybí ani podpora multi-GPU využívající obě konkurenční technologie Crossfire a SLI. 6 SATA2 (3.0 GB/s) portů představuje minimum, s nímž se dnes setkáte na všech základních deskách s čipsetem P55.
Deluxe3
Šestici portů SATA2 doplňuje jeden port eSATA3 využívající čip Marvell 88SE9128. Tento port je současně napájený, díky čemuž připojená zařízení nebudou potřebovat externí zdroj elektrické energie. Nutno ještě dodat, že port eSATA je sdílený s druhým konektorem SATA3.

Čip Marvell 88SE9128, který se stal mimochodem prvním SATA 6 Gb/s řadičem s podporou diskového pole RAID, současně kontroluje dvojici SATA3 portů podporujících RAID 0, 1, 5 a 10.

Základní desky se obecně potýkají s nemožností provozu sběrnice PCIe simultánně pro grafickou kartu, USB 3.0 a SATA3 v plné rychlosti. Tento problém je na ASRock P55 Deluxe3 vyřešen včleněním čipu PEX 8606. Technologii připojení řadičů pro USB 3.0 a SATA3 skrze PLX můstek nazývá společnost ASRock jako True 333 Bridge, přičemž využitý čip se stará o poskytování optimální rychlosti pro oba konektory USB 3.0 a SATA3 bez nutnosti obětování šířky pásma sběrnice PCIe 16x.


True333
Podporu portů USB 3.0 zajišťuje čip NEC D720200F1. Nové porty USB 3.0 (USB Superspeed) se vyznačují přenosovou rychlostí o velikosti 5 Gb/s, což je hodnota desetkrát vyšší, než jakou se mohly pochlubit předchozí USB 2.0 (USB Hi-speed).

Co se konektivity týká, ASRock P55 Deluxe3 je vybavena gigabitovou síťovou kartou s řadičem Realtek RTL8111DL, jenž využívá maximální propustnosti sběrnice PCIe. Základní deska sice nabízí pouze jeden LAN port, nicméně většina uživatelů jistě více síťových portů běžně nevyužívá.

Zpracování zvuku má na starost 10kanálový HD audio kodek VT2020 od VIA  podporující DTS Surround Sensation, Jack-Detection, Multi-Streaming a Front Panel Jack-Retasking. Čip VT6315N využívá sběrnice PCIe a nabízí dvojici Firewire portů. Zajímavé potom je, že se výrobci základní desky rozhodli poskytnout pouze jeden z nich, tudíž na I/O panelu naleznete jediný konektor Firewire.

Rozvržení základní desky


Oproti základním deskám s čipsetem P45 dostala ASRock P55 Deluxe3 mnohem kompaktnější chladicí systém. Přestože je čipset P55 stále vyráběn 65nm procesem, hodnota TDP byla zredukována na pouhých 4,7 W. Další výhodou je absence řadiče paměti, jenž tradičně zabírá velkou plochu. Intel v podstatě spojil funkce severního a jižního můstku do jediného čipu označovaného jako Platform Controller Hub, nebo jednoduše P55.

ASRock P55 Deluxe3 nabídne dva sloty PCIe x16 plné délky, přesto je nezbytné uvědomit si, že při připojení dvou grafických karet s využitím Crossfire, nebo SLI klesne šířka pásma sběrnic na polovinu, tedy x8. Dále je základní deska vybavena dvěma sloty PCIe x1 a dvěma tradičními PCI.

Celkově rozvržení základní desky musíme hodnotit kladně. Ve srovnání se starším modelem ASRock P55 Extreme se zde nesetkáte s nešťastným umístěním CMOS baterie a DIMM slotů, které znemožňovalo manipulaci s paměťovými moduly či baterií bez předchozího odmontování grafické karty. Taktéž 24pinový napájecí konektor je vhodně umístěn v pravém horním rohu. Šestice SATA portů je orientována v 90° úhlu tak, aby se na základní desku snadno vlezla i delší grafická karta.

HeatsinkMnohé uživatele jistě potěší, že ASRock P55 Deluxe3 je konstrukčně navržená tak, aby bylo možné instalovat rovněž starší chladicí systémy určené primárně pro LGA775.

Nakonec se ještě podíváme na I/O panel, jenž dle našeho názoru obsahuje vše, co potenciální uživatel může potřebovat. Nachází se zde dvojice PS/2 portů, resetovací tlačítko CMOS, pět USB 2.0 portů, 2 USB 3.0 porty, eSATA, Firewire, LAN, optický a koaxiální S/PDIF port a 6 audio jacků.

Celkově vzato jsme byli s designem i rozvržením základní desky spokojeni. Nezaznamenali jsme žádné zásadní nedostatky, chladicí systém se nám jevil jako dostačující, rozmístění slotů je vhodně uzpůsobeno pro zapojení dvou grafických karet a rovněž I/O panel nabídne všechny potřebné konektory.

BIOS a přetaktování


K tradiční konfiguraci BIOSu byly přidány některé doplňkové funkce. V menu s názvem OC Tweaker se skrývají nastavení přetaktování, přičemž pro začínající overclockery je přichystána nabídka nastavení s označením CPU EZ OC, která umožňuje přetaktovat procesor na přednastavenou hodnotu.

Další nabídka označená jako Memory EZ OC potom umožňuje navýšit takt paměťových modulů. Nicméně pokud změníte toto nastavení, změní se současně nastavení druhé nabídky, tedy CPU EZ OC. Každé nastavení v Memory EZ OC snížilo hodnotu přetaktování procesoru, tudíž se tyto dvě volby bohužel nedají nezávisle upravovat.

Verdikt:

Dnes se na trhu se základními deskami pohybuje okolo deseti předních výrobců, přičemž jen zhruba polovina z nich nabízí desky s čipsetem Intel P55. Společnost ASRock se z tohoto pohledu řadí mezi elitní výrobce. Základní deska ASRock P55 Deluxe3 jen dotvrzuje, že mohou plnohodnotně konkurovat gigantům jakou jsou Asus nebo Gigabyte.

ASRock P55 Deluxe3 chce zaujmout především implementací nových technologií USB 3.0 a SATA3, nicméně tyto prvky můžeme nalézt rovněž u některých konkurenčních a dokonce i levnějších základních desek. Přesto Deluxe3 představuje zajímavý produkt nabízející množství kvalitně zpracovaných funkcí v kombinaci s rozumným rozvržením jednotlivých prvků.
USB 3.0
Taktéž BIOS musíme hodnotit kladně. Je přehledný, snadno ovladatelný a umožňuje okamžité přetaktování LGA1156 procesorů o více než 50%. Zkušení overclockeři v prostředí BIOSu taktéž naleznou všechna potřebná nastavení k tomu, aby ze svých procesorů dostali maximum.

Od vypuštění předchozího modelu, základní desky ASRock P55 Deluxe, se uživatelé dočkali už šesti upgradů, jež přinesly vylepšenou podporu přetaktování, zvýšenou paměťovou kompatibilitu, podporu nových procesorů a řadu dalších rozšíření. Tudíž se dá očekávat, že o neustálý vývoj a podporu je a bude u společnosti ASRock postaráno. Sečteno a podtrženo, koupí základní desky ASRock P55 Deluxe3 vzhledem k její ceně, výkonu a vlastnostem zkrátka neuděláte chybu.

Hodnocení: 85%

Cloud22

Cena: 3900 Kč

Základní specifikace:

Patice: LGA 1156
Podporované procesory: Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7
Čipset: Intel P55
Podporované paměti: 4 DDR3-2600+ paměťové sloty; maximální kapacita 16GB
Integrovaná grafická karta: ne
Integrovaná zvuková karta: 7.1 CH HD (VIA VT2020), dynamický rozsah 110 dB
LAN: Gigabit LAN 10/100/1000 Mb/s
Typy sběrnic: 2x PCIe x1, 2x PCIe x16, 2x PCI; podpora ATI CrossFireX, Quad CrossFireX, NVIDIA Quad SLI a SLI
Konektory: 1x napájený eSATA3, 6x SATA2, 2x SATA3, podpora RAID, 2x USB 3.0, 1x ATA133 IDE, 1x Firewire

I/O panel: 2x PS/2, 1x koaxiální S/PDIF, 1x optický S/PDIF, 5x USB 2.0, 1x napájený eSATA, 2x USB 3.0, 1x RJ-45, 1x IEEE 1394, 6x HD audio jack

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).