Hlavní navigace

Recenze: ASRock P45X3 Deluxe

16. 8. 2009

Sdílet

Základní deska P45X3 Deluxe je určena pro mikroprocesory Intel pasující do patice LGA775. Základ je postaven na tom nejlepším pro tuto platformu – čipsetu Intel P45 Express Chipset doplněném jižním můstkem ICH10.

ASRock P45X3 Deluxe


Společnost ASRock je u nás známa především řadami levných základních desek. Cena těchto motherboardů je velmi nízká, což má za následek převážně nižší kvalitu. Nicméně i přesto se na základních deskách ASRock můžeme velmi často setkat s netradičním šikovným řešením oficiálních omezení a podobně. K dispozici jsou však i high-endové modely, což výrobce dokazuje námi testovaným modelem ASRock P45X3 Deluxe.

Základní deska P45X3 Deluxe je určena pro mikroprocesory Intel pasující do patice LGA775, základ je postaven na tom nejlepším pro tuto platformu – čipsetu Intel P45 Express Chipset doplněném jižním můstkem ICH10. Deska se tak může pochlubit širokou podporou mikroprocesorů počínaje od low-end Celeronů přes Pentium D, Core 2 Duo až po Core 2 Quad a Core 2 Extreme. Systémová sběrnice dokáže pracovat s frekvencemi 800, 1 066, 1 333, 1 600 a neoficiálně i 2 000 MHz, v praxi tak dokáže obsloužit všechny dostupné procesory, které jsou aktuálně k dispozici. Podpora nejmodernějších technologií podtrhuje použití DDR3 pamětí s frekvencemi 800, 1 066, 1 333 a 1 600 MHz, uživatel může využít čtyři moduly s celkovou kapacitou 16 GB.

ASRock P45X3

Luxusní provedení avizované v názvu produktu je vidět i na výbavě motherboardu. Všechny osazené kondenzátory jsou pevné, výrobce tak slibuje téměř třikrát delší životnost součástek. Plusem je i osmifázové napájení procesoru. O chlazení obou částí čipsetu se starají pasivní chladiče dostatečně dimenzované, uživatel se tedy nemusí bát pádu systému způsobeného přehříváním čipové sady. Jeden pasivní chladič je umístěn i u patice procesoru, kde ochlazuje jednotlivé fáze napájení. Další výbava se skládá ze dvou PCI Express x16, tří PCI Express x1 a dvou PCI slotů, šesti Serial ATA 3 Gb/s portů, sedmi integrovaných portů USB 2.0, jednoho Firewire IEEE1392a a jednoho eSATA konektoru.

Použití dvou PCI Express x16 slotů je omezeno mechanickým přepínačem, kterým lze zvolit použití buď jednoho slotu s plnými 16ti PCIe linkami nebo použití obou slotů s 2x 8 PCIe linkami. Toto lze využít při zapojení například dvou grafických karet ATI Radeon a zapnutí režimu ATI CrossFire, který základní deska bez problémů podporuje. Dalšími konektory na desce jsou FDD a ATA100 konektor, pro rozšíření jsou pak připraveny i porty pro sériový port, TPM a IR, lze rozšířit i USB konektory, a to rovnou o další čtyři porty. Na předním panelu desky se dále nacházejí dva PS/2 konektory, po jednom Coaxial SPDIF Out Port a Optical SPDIF Out Port, nechybí ani jeden síťový port 10/100/1000 Mbit/s a klasický výstup šesti analogových konektorů integrované zvukové karty Realtek ALC888. Uživatelský komfort pak doplňuje nadstandardní počet konektorů pro přídavné ventilátory (4x), LED signalizace stavu desky a dvě integrovaná tlačítka POWER/RESET přímo na motherboardu.

Dle parametrů se tedy jedná o velmi dobře vybavenou desku a označení Deluxe si tato deska zaslouží i výbavou softwarovou veskrze nastavení BIOSu. Při návrhu bylo myšleno na notorické přetaktovávače, a proto deska nabízí veškeré podstatné funkce ve velmi podrobném nastavení jednotlivých funkcí. Zajímavá byla například neoficiální podpora FSB 2 000 MHz, kterou použijí především začátečníci (pokročilejší uživatelé se samozřejmě dostanou výš). Možnost přetaktování je omezena samotným mikroprocesorem a jeho parametry, bez problémů jsme se však přehoupli přes 500 MHz FSB u našeho testovacího CPU. Součástí je i softwarová výbava pro OS Windows, pomocí které lze nastavit mnohé parametry z graficky příznivého prostředí Windows. Obdobně nás potěšila i možnost nastavení vysokých frekvencí operačních pamětí. Stabilita provozu byla jak při standardních parametrech, tak i při přetaktování CPU bezchybná, přitom v době testů byl k dispozici teprve druhý opravný BIOS (verze 1.2) od vydání desky.


Z hlediska výkonu jsme naměřili výsledky odpovídající průměru dané čipové sady, drobné výchylky (výkon o několik procent nižší) lze přisoudit chybě měření, popřípadě konzervativnějšímu defaultnímu nastavení desky z důvodu zvýšení stability v základním provozu. Spotřeba desky byla v základním nastavení lepší než průměr, při přetaktování se spotřeba adekvátně zvyšovala, oproti konkurenčním Asus a Gigabyte deskám tak při maximálním nastavení byla spotřeba zhruba o pět až sedm procent vyšší.

Verdikt:

skoleni


ASRock P45X3 Deluxe je velmi dobře vybavená základní deska čítající vše potřebné, co dnešní náročný uživatel může očekávat od základní desky. Za cenu střední třídy konkurenčních výrobců lze totiž pořídit high-endově vybavený model ASRock. Na první pohled ideální koupě, nicméně tento fakt kazí předchozí zkušenosti s touto značkou a pohled na délku záruky, která je stanovena na pouhých 24 měsíců na rozdíl od 36 měsíců u konkurenčních (a dražších) řešení. Během našich testů se však deska chovala naprosto korektně a bezchybně, nemáme tedy důvod nedoporučit tento model k nákupu. Jak se bude chovat deska po několika letech ostrého provozu ukáže pouze čas, neboť ASRock P45X3 Deluxe je jedním z průkopníků high-end vybavených desek výrobce a nelze proto odhadnout životnost produktu. I přesto bychom se však nebáli použít tuto desku, protože výbava a především cena je opravdu vynikající.


Hodnocení: 82%

Cena: 2 300 Kč  s DPH

Záruka:
24 měsíců

Zapůjčil: ASRock


Vlastnosti:


LGA775 – podpora Intel Core 2 Extreme / Core 2 Quad / Core 2 Duo / Pentium Dual Core / Celeron Dual Core / Celeron.
Čipset Intel P45 Express Chipset + ICH10
Paměť: 4x DDR3, max. 16 GB, 1600/1333/1066/800 MHz non-ECC, un-buffered
Zvuk: Realtek ALC888, 8 kanálů
Síť: Realtek RTL8111DL, 1x 10/100/1 000 Mbit/s
Firewire: VIA VT6330
Sloty: 2x PCI Express x16, 3x PCI Expess x1, 3x PCI
Konektory: 7x USB 2.0, 1x eSATA, 1x Firewire, 2x PS/2, optická a koaxiální výstup
IDE: 1x ATA100, 6x SATA 3Gb/s, FDD
Logika: ITE IT8720F
Příslušenství: panel, 1x FDD, 1x ATA, 4x SATA kabel

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).