Hlavní navigace

Recenze: Artisteer - tvořte web jednoduše

Sdílet

Pro přípravu webových stránek dnes existuje taková záplava programů, že se nám o tom ještě nedávno ani nesnilo. Všechny z nich slibují modré z nebe. Ani Artisteer firmy Exensoft není vyjímkou a firemní moto je „automatický webový designer“.

Aristeer pracuje s CSS takk trochu "jiným způsobem" než konkurence, a nutno říci, že rozhodně ne špatně. Výhodou CSS je teoreticky možnost centrální kontroly, tj. změníme jeden povel a všechny stránky by se měly automaticky změnit. Realita bývá ale o něco složitější, kaskáda povelů, stovky parametrů a jiné požadavky jednotlivých browserů znamenají, že většina uživatelů se dobrovolně spokojí s šablonami, které buď nabídne program jako Dreamweaver nebo které si separátně koupí. Stažené nebo koupené šablony ale nejsou a ani nemohou být připraveny na míru toho, co potřebujeme, navíc u většiny koupených z nich budou vaše následné úpravy do značné míry limitovány.

 

 Artisteer

 

A tady se právě uplatní Artisteer – na první pohled vypadá jako klasický internetový adresář šablon, ale tak jednoduché to není. Na výběr dostaneme ikonku Suggest Design, po jejím kliknutí nám program náhodně vybere nějakou šablonu. To na jedné straně vypadá jako elegantní vyžití potentiálu CSS, na druhé straně jako cesta do pekla, protože když si nemůžeme vybrat sami, můžeme věřit algoritmu? Ale světě div se, funguje to. Vedle webových stránek můžeme Artisteer použít také k přípravě blogů.

 

Artisteer

 

Hlavní výhodou tohoto programu je skutečnost, že nemusíme skutečně nic umět. Vzniklá dílka exportujeme jako Wordpress, XHTML+CSS, Joomla či Drupal Theme nebo ASP.NET. Artisteer podporuje všechny zavedené browsery (IE, Firefox, Opera, Safari a Chrome) a překvapivě si vystačí i s operačním systémem Windows 2000.

skoleni

Verdikt:

Artisteer slibuje maximální jednoduchost a nevyžaduje pražádné znalosti. I když to možná zní poněkud bombasticky, firma Exensoft nepřehání. I přes jednoduchost si však na poněkud nezvyklé ovládání budeme muset chvilku zvyknout. Snad jen cena 130 dolarů (2600 Kč) je poněkud příliš vysoká.

Klady: Práce asi nemůžeme být jednodušší

Zápory: Cena by mohla být přívětivější

Hodnocení: 75%

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).