Hlavní navigace

Recenze: AOC i2352Vh – 23 palců s technologií IPS

13. 12. 2011

Sdílet

Testovaný 23“ LCD monitor s IPS displejem představuje rozumnou alternativu pro domácnosti, které hledají energeticky úsporný a zároveň cenově přijatelný monitor pro běžnou práci i zábavu.

Monitor na první pohled vzhledově nikterak nevyčnívá z průměru – jeho černé tělo má naprosto klasické křivky z černého lesklého plastu, které sice vaše oko příliš nepotěší, ale v zásadě ani neurazí. Tento přístup výrobce ovšem naprosto chápeme - společnost AOC se totiž dlouhodobě snaží dodávat produkty, jež o přízeň zákazníka bojují spíše cenovou dostupností než nepřebernou šíří nabízených funkcí nebo luxusností provedení. Propojení s dalšími zařízeními je možné prostřednictvím konektorů VGA, DVI a HDMI. Jas udává výrobce hodnotou 250 cd/m2 a kontrast 1 000:1 / 20 000 000:1.

Produkt využívá výhod IPS displeje, který ve srovnání s monitory na bázi technologie TN přináší výrazně lepší pozorovací úhly a živější barvy. Naopak za typickou nevýhodu této technologie bývá označována vysoká odezva, AOC se však u modelu i2352h snažilo tento problém co nejvíce eliminovat a výsledkem je poměrně slušných 5 ms – obraz se nám díky tomu jevil jako slušně plynulý i při hraní akčních her, byť jsme u některých scén zaznamenali subjektivní „tekutost na úrovni medu“. Nemohli jsme se zbavit ani dojmu určité neostrosti obrazu - zejména při práci s textem jsme si čas od času vzpomněli na fakt, že není IPS jako IPS – nákladové úspory se zkrátka někde musejí projevit.

Displej skýtá obligátní Full HD rozlišení a LED podsvícení, u něhož se však na chvíli zastavíme. U námi testovaného kusu bylo z neznámého důvodu výrazně nerovnoměrné, kdy pravý dolní roh displeje při zobrazení černé plochy vykazoval výrazně vyšší světlost než zbylé části obrazovky, důvod úniku světla se nám však zjistit nepodařilo. Naproti tomu levý horní roh se u velmi světlých scén vyznačoval podivně tmavým podáním barev, zcela nekonzistentních se zbylou částí obrazovky. Profesionál by asi zaplakal, ale uznáváme, že pro běžného domácího uživatele nemusejí být tyto zvláštní jevy příliš rušivé.

AOC i2352VhVerdikt:

AOC i2352Vh zaujme potenciální kupující především zajímavým poměrem ceny k výkonu. Pokud tedy potřebujete monitor s živými barvami, které se neztrácejí ani ve vyšších zorných úhlech, což je ostatně hlavní výhoda použité IPS technologie, a nebudou vám příliš vadit nedostatky v podobě nižší ostrosti a nerovnoměrného podsvícení, může vám tento produkt v domácnosti udělat vcelku dobrou službu.

Hodnocení: 70 %

Cena: 3 496 Kč (podle www.Heureka.cz ke dni 12. 12. 2011)

 

Klady:

+ cena/výkon

+ IPS technologie

+ zorné úhly obrazu

Zápory:

- nižší ostrost

- nerovnoměrné podsvícení displeje

MIF21

- pouze průměrný vzhled

- poněkud komplikované ovládání