Hlavní navigace

Recenze: ALLCapture 3.0

18. 8. 2008

Sdílet

ALLCapture 3.0 lze stručně charakterizovat jako software, který nabízí propracované možnosti při snímání obrázků a videí z počítačové obrazovky. Jeho velkou nevýhodou je však vysoká cena.

skoleni

S pomocí ALLCapture můžete zaznamenat celou obrazovku nebo její část, a to volitelně včetně audio složky. K dispozici je volba rozlišení nebo velikosti obrázku, v případě videozáznamu lze pochopitelně zvolit také parametr počet snímků za vteřinu, a to v rozmezí od 1 do 30 fps. Nastavení změníte také u položky „keyframes“, jež zlepšuje parametry plynulosti přehrávání videa, ovšem za cenu výrazného nárůstu velikosti výsledného souboru. ALLCapture vám rovněž nabízí zaznamenat pohyby kurzoru myši, což je příjemná a přitom jednoduše použitelná věc, kterou však mnoho z konkurentů stále neumí.
Záznam videa při přehrávání na obrazovce počítače klade vysoké nároky na hardware. Abychom počítači trochu odlehčili, můžeme video dekódovat přímo přes grafickou kartu. To ale v případě ALLCapture znamená, že se zaznamenávané video zobrazí jako černá obrazovka. Toto omezení lze obejít nastavením hodnotu hardwarové grafické akcelerace na hodnotu „nízká“, jež však může vyústit v rapidní zhoršení kvality videa. Uvedená vlastnost sice není chybou aplikace ALLCapture, ale pokud zvažujete pořízení programu, považovali jsme ale za důležité vás s tímto nedostatkem seznámit.


Ovládání je ve většině případů řešeno opravdu dobře, působí přehledným a intuitivním dojmem. Důraz výrobce klade zejména na editaci pořízeného videa, kdy ve výbavě ALLCapture nechybí plnohodnotný editor videa s časovou osou a náhledovým okénkem. Ovládací panely můžete přizpůsobit vašemu uživatelskému vkusu, a to včetně proporcí a dispozicí jednotlivých položek na obrazovce. Líbila se nám také možnost náhledu konkrétního projektu zobrazovaná v reálném čase. Přidávání efektů, animací a poznámek je pak doslova hračkou. Výsledný produkt vaší práce, finálně zpracované video, můžete uložit do celé plejády formátů včetně např. Flashe, Windows Media a MPEG.

Verdikt:

Je pouze málo věcí, které program ALLCapture v oblasti záznamu dění na obrazovce nezvládá. Za tyto vlastnosti si však nechá královsky zaplatit – v cenících je totiž dostupný za v přepočtu více než 7000 Kč, lze však narazit na slevu, v rámci níž lze produkt sehnat za přibližně polovinu této sumy. I tak se ale uživatelé ALLCapture budou rekrutovat převážně z řad profesionálů.

- - Jan Mazal, Matt Egan