Hlavní navigace

Recenze: AliveColors

25. 7. 2017

Sdílet

 Autor: Akvis
Ruská firma Akvis se dlouhodobě celkem úspěšně živila nabídkou celé řady programů, které zlevňovala (pro výrobce) stejná grafika i ovládání. Jednoúčelové utilitky sice byly a stále jsou na poněkud dražší straně, ale fungují spolehlivě a plně o nich platí, že udělají vše co slibují. Navíc se prakticky každý rok můžeme těšit na novou verzi.

Tentokrát ale firma přišla s jiným konceptem – sesypala všechny aplikace dohromady, vymyslela nový název programu AliveColors a dokonce pro něj připravila samostatnou webovou stránku. Tak se na ten zázrak pojďme podívat.

Po instalaci zjistíme, že jsme do ruky dostaly staré známé rozhraní, takže jsme hned jako doma. Díky tomu je rozhraní jednoduché protože program je vlastně sbírkou jednotlivých modulů. Na jedné straně dostaneme zajímavou nabídku nástrojů, na druhé je zase k dispozici bohatá paleta předem připravených šablon, které se samozřejmě pro každou aplikaci mění. Vedle úprav můžeme i kreslit na prázdné plátno, doplňovat či odstraňovat komplexní objekty a samozřejmě pracovat s nejrůznějšími formáty včetně RAW.

Program, jak je ostatně u firmy Akvis zvykem, existuje ve dvou verzích, Home a Pro. Rozdílů mezi nimi příliš není, ten hlavní je v tom, že fotografie upravené verzí Pro mají automatické povolení pro použití v komerční fotografii. Jak to ale hodlá firma kontrolovat, to mi není zcela jasné. Ceny se ale výrazně liší, zatímco verze Home stojí 49 dolarů, za verzi Pro zaplatíme hned 160 dolarů. Poprvé se objevuje i možnost měsíčního placení, pokud si to vybereme, tak se měsíčně rozloučíme buď se 2 nebo 5 dolary.

Verdikt

Celkem lze konstatovat, že AliveColors představují solidní a zajímavý fotoeditor. Jak je z minulosti jeho jednotlivých komponent známé, místo jemných úprav dostaneme do ruky razantní nástroje, takže to občas připomíná použití kladiva místo jemného pohlazení. Na druhé straně se ale dostaneme k některým nástrojům a aplikacím, které běžné fotoeditory neposkytují, takže je stav vyrovnaný. Jako kladné čárky musíme přidat existenci jak verze pro Windows, tak i pro Mac, a pokud někdo již od firmy Akvis nějaký ten prográmek měl, tak jednoduché používání.

Pro: Staré známé rozhraní

Proti: Objevilo se měsíční placení

Celkem: 80 procent

MIF21

Výrobce: Akvis

Cena: 49/160 dolarů (1 100/3 600 Kč)