Hlavní navigace

Recenze: Akvis Smartmask 7

Sdílet

 Autor: Akvis
Ruská softwarová společnost Akvis nabízí již sedmou verzi svého úspěšného programu Smartmask. Podobných programů není nikdy dost, protože práce s maskou je sice možná v každém pokročilém fotoeditoru, ale často je to kus života těžkého.

Ne každý software se totiž může chlubit jednoduchým ovládáním nebo kvalitním výsledkem. A tak se podívejme na to, jak se to daří Akvisu.

Akvis Smartmask 7

Příležitostí, kdy budeme potřebovat použít jen část fotografie, bývá víc, než by se na první pohled mohlo zdát možné. Někdy je na fotografii cosi nevhodného, jindy tam zase potřebujeme naopak něco přidat. Pokud se jedná o vystřižení a další použití něčeho jako je komín, je to celkem jednoduché. Pokud se ale jedná třeba o vlasy vlající ve větru, možná zatoužíme po tom, aby nás podobná myšlenka ani nenapadla.

Instalace je svižná, podle toho, kterou verzi jsme koupili, budeme mít buď samostatný program nebo plug-in pro Adobe či Corel. Ani práce není složitá, k dispozici máme buď automatický modul Auto, kde za nás maká software a nabízí části obrázku k dalšímu zpracování, nebo Manual, kde si to všechno pěkně odmakáme sami.

Akvis Smartmask 7

Ti línější z nás si asi vyberou práci. Modrou tužkou uděláme čárku uvnitř předmětu, který chceme zachovat, červenou ho nahrubo obtáhneme a necháme program pracovat. K lepší a detailnější práci máme všechny běžné nástroje jako vymazávání nebo Magic Brush, což doladí všechno to, co jsme předtím vzali až příliš svižně. Navíc se tyto nástroje budou hodit tam, kde se barvy u ukládaného předmětu příliš blíží barvám toho odstraněného. Při ukládání získáme soubor, který obsahuje jak původní obrázek, tak i konečné dílko a všechno mezitím (to se uložilo automaticky). Pokud sáhneme po manuální verzi, práce se nijak mimořádně nezmění, protože trik s označením toho so zůstává a toho, co zmizí, bude stejný.

Verdikt

Smartmask je sice, přinejmenším podle firemního marketingu, zaměřen na profesionální část zákazníků, ale díky jednoduchému ovládání si s ním vyhraje i naprostý amatér.Program existuje jak v 32, tak i v 64 bitové verzi a kupodivu se nezapomnělo ani na Max OS X. Snad jen těch 69 dolarů je poměrně vysoká cena, byť se již dvě verze nezměnila. Pokud zatoužíme po kombinaci samostatného programu a plug-in, zaplatíme 90 dolarů.

 

Pro: Jednoduché ovládání

Proti: Vyšší cena

Celkem: 80 %

UI21

Výrobce: Akvis

Cena: 69 USD (asi 1 700 Kč)