Hlavní navigace

Recenze: Akvis Refocus

Sdílet

 Autor: Akvis
Ruská společnost Akvis dává na trh nové verze svých progamů rychleji, než se zdá možné. Firemní politika je jasná – místo jednoho komplexního programu nabídnout záplavu (celkem 26) víceméně jednoúčelových utilitek.

Jednotné rozhraní zjednodušuje programátorům práci, na druhé straně snižuje nutnou křivku, po které musíme stoupat ve chvíli, kdy se chceme naučit z gruntu nový program. V inovacích dnes došlo na již šestou verzi programu Refocus.

Refocus

Jak je již z názvu jasné, software je určen pro opravu fotografií, kde se nám ruka zachvěla o něco více nežli nám dnešní software v aparátech hodlá tolerovat. Stejně pak je tomu i ve chvíli, kdy jsme s přístrojem trošku cukli a místo tváře lepé dívky se nám podařilo zaostřit lavičku, na které seděla.

Celý program má tři části – samotné přeostření (Refocus), Iris Blur a Tilt-Shift. Prvné část je jasná, vybereme si část, kterou chceme více zaostřit (samozřejmě můžeme preostřit i celou fotografii). Pokud si tuto utilitku opravdu ochočíme, můžeme i u běžných fotografií vyvolat efekt, který známe z používání makra nebo close-up (pohledu zblízka).

Refocus

 

Druhá možnost nabízí zachovat na obrázku ostrý pruh, na krajích potom vznikne graduální rozostření s jemným přechodem. Vzniklé objekty vypadají tak trochu jakobychom vyfotily dětské hračky. Profíci podobný trik dělají pomocí speciální optiky, tady rozhodně ušetříme. Iris Blir pak zmenšuje hloubku ostrosti, takže pozadí je rozmazané, zatímco subjekt zůstává zaostřen.

Mezi novinky šesté verze patří podpora displejů s rozlišením 4K a 5K, větší podpora tisku, dvě možnosti pracovního rozhraní, nativní 64 bitová podpora Macu, možnost vybrat si přesně kam program nainstalujeme a hlavně možnost hromadných úprav.

Verdikt

Počet podporovaných formátů sice neomráčí, ale kdo dnes používá něco jiného nežli BMP, JPEG, TIFF, PNG a RAW? Stejně jako ostatní programy od firmy Akvis existuje i Refocus jako samostatný program a jako verze plug-in. Programu v podstatě není co vytknout – rychlost je svižná, ovládání není složité a ve chvíli, kdy si s ním začneme tykat, budou výsledky uspokojivé. Jedině snad ta cena (39 dolarů a 72 dolarů pro komerční verzi, umožňující fotografie prodávat) by mohla být nižší.

Pro: Jednoduchost ovládání, rychlost

Proti: Cena

Celkem: 80 procent

MIF21

Výrobce: Akvis

Cena: 39 - 72 USD (asi 940 - 1 740 Kč)