Hlavní navigace

Recenze: Akvis HDRFactory 5.5

19. 2. 2017

Sdílet

 Autor: Akvis
Programů pracujících s technologií High definition range (HDR) bylo v posledních letech spousta a zdálo se, že tento segment drží nad vodou oblast fotoeditačních softwarů.

Bída ale přišla i sem, takže i na meziverzi, která funguje jako update zdarma pro ty, kteří mají pětku, jsme si museli delší dobu počkat. Jedná se proto o verzi 5.5 programu HDRFactory, který pochází z dílen ruské firmy AKVIS.

Akvis HDRFactory 5.5

Samotná instalace je téměř blesková, takže do práce se můžeme pustit prakticky okamžitě. Jako obvykle, HDRFactory existuje ve formě plug-in i jako samostatný program. Jen cenová politika je poněkud zvláštní - pokud si koupíme domácí verzi, zaplatíme rozumných 69 dolarů, pokud ovšem chceme výsledné fotografie prodávat, měli bychom si koupit mnohem (154 dolarů) dražší verzi komerční. Mezitím navíc existuje ještě verze Home Deluxe, která je vlastně kombinací samostatného programu a plug-in. Pravdou je, že podobné cenové rozdělení je u výrobků firmy AKVIS již delší dobu běžné. Když už jsme u té ceny, tak 69 dolarů firma drží nejméně od třetí verze, což je v dnešní době téměř zázrak.

Akvis HDRFactory 5.5

Stejně jako u všech podobných programů, i zde můžeme pracovat jak s jednou fotografií, tak i s řadou fotek s různou expozicí. Jedině tak se dočkáme solidních výsledků, protože pseudo-HDR je přece jenom do značné míry tlačením na pilu. Pracovat můžeme dvěma způsoby – buď popustit uzdu lenosti naplno a jednoduše použít jeden z desítek předem připravených nastavení a spokojit se s výsledkem. Druhá možnost je o něco pracnější, ale výsledky jsou samozřejmě kvalitnější. Obrázek si můžeme nejdříve vylepšit základními editačními kroky, potom přejít na připravené modely a výsledek případně ještě doladit v postprodukci.

Akvis HDRFactory 5.5

Mezi novinky nutno zmínit kompatibilitu s Photoshopem CC 2017, podporu rozlišení 4K a 5K, novou možnost cropování, větší podporu formátů RAW a možnost vybrat si, na který pevný disk program nainstalujeme.

Na negativní straně je nepochopitelné první zobrazení otevřené fotografie jako „After“, takže na první pohled nerozeznáme, co jsme vlastně otevřeli. Příliš jasný není ani výběr automatických nastavení, z názvu toho moc nepochopíme a to, co nám malé okno vpravo dole nabídne, nemá s realitou výsledného obrázku moc společného.

Verdikt

Pro ty, kteří potřebují rychlou a jednoduchou cestu k zajímavým fotkám s HDR, bude HDRFactory vhodnou volbou. Program je svižný a bohatá nabídka předem připravených možností urychluje práci a šetří naši kreativitu.

Pro: Bohatá nabídka automatických nastavení

Proti: Obrázek se automaticky otevírá jako „After“

Celkem: 80 procent

MIF21

Výrobce: Akvis

Cena: 69 USD (zhruba 1 750 Kč)