Hlavní navigace

Recenze: Akvis HDRFactory 5.0

29. 12. 2015

Sdílet

 Autor: Akvis
S programy pracujícími s technologií High definition range (HDR) se v posledních letech roztrhl pytel a žádná softwarová firma, jež se orientuje na fotoeditaci, bez podobného řešení nemůže být. Ruský AKVIS nabízí již pátou verzi svého programu HDRFactory.

Samotná instalace je téměř blesková, takže do práce se můžeme pustit prakticky okamžitě. HDRFactory existuje ve formě plug-in i jako samostatný program. Jen cenová politika je poněkud zvláštní - pokud si koupíme domácí verzi, zaplatíme rozumných 69 dolarů, pokud ovšem chceme výsledné fotografie prodávat, měli bychom si koupit mnohem (154 dolarů) dražší verzi komerční. Jak to chce firma prosazovat, to mi není zcela jasné. Mezitím navíc existuje ještě verze Home Deluxe, která je vlastně kombinací samostatného programu a plug-in. Když už jsme u té ceny, tak 69 dolarů firma drží nejméně od třetí verze, cena komerční verze naopak postupně klesá.

Akvis

I když si program vystačí s jednu fotografií (a potom vlastně vytváří pseudoHDR), optimálních efektů se dočkáme ve chvíli, kdy máme nafoceno několik fotek s různou expozicí. Následuje srovnání fotografií, protože přece jenom ne každý se tahá se stativem. Program automaticky spouští normální srovnání, ale můžeme ho přinutit i ke dvěma dalším způsobům. Tam sice riskujeme posun, ale pokud jsme si jisti, nebudeme riskovat, že se objeví ghosting. HDRFactory proto nabízí nástroj pro jeho odstranění. Nicméně platí, že pokud chceme vytvářet pravé HDR z několika obrázků, na nějaký ten extra krok přihlížet nemůžeme.

Akvis

Dostatečně se ale vyblbnou i ti línější, kteří si chtějí pohrát s fotografií jedinou. Ti pak mohou pracovat dvěma způsoby – buď popustit uzdu lenosti opravdu naplno a jednoduše použít jeden z desítek předem připravených modelů a spokojit se s výsledkem. Druhá možnost je o něco pracnější, ale výsledky jsou samozřejmě kvalitnější. Obrázek si můžeme nejdříve vylepšit základními editačními kroky, potom přejít na připravené modely a výsledek případně ještě doladit v postprodukci.

Verdikt

Pro ty, kteří potřebují rychlou a jednoduchou cestu k zajímavým fotkám s HDR, bude HDRFactory vhodnou volbou. Program je rychlý a bohatá nabídka předem připravených možností urychluje práci a šetří naši fantazii. HDRFactory sice není nějaká cenová bomba, ale jednoduchým ovládáním a rychlostí nás rozhodně nezklame.

Akvis

Pro: Bohatá nabídka modelů

Proti: Podivná cenová politika

Celkem: 80 procent

webcast_aruba

Výrobce: Akvis

Cena: verze Home 69 dolarů (1 700 Kč), i s pluginem 99 dolarů (2 400 Kč)