Hlavní navigace

Recenze: Advanced SystemCare Pro 4

21. 9. 2011

Sdílet

Zástupce z řad all-in-one nástrojů pro udržení PC pod kontrolou pochází z dílen firmy IObit a v nové verzi se nečekaně rychle dostal na nejvyšší příčky v oblasti diagnostického softwaru.

Stáhnout si můžeme buď verzi zdarma, nebo si za výrazně výkonnější verzi Pro připlatit 19,95 dolarů ročně. Za tento peníz toho nedostaneme málo, program víceméně zastřešuje celou řadu jednotlivých programů nebo alespoň jejich nástrojů, které IObit nabízel samostatně. V nabídce jsou všechny obvyklé (i některé neobvyklé) kroky, které u podobných programů očekáváme - čištění registrů, poněkud elementární vyhledávání malwaru, hledání a odstraňování nejrůznějšího digitálního odpadu, kterého na pevném disku brzy nahromadíme dost a dost, a mazání stop po brouzdání dálavami internetu.

Většinu toho zvládne již Denní údržba (Quick Care). Vedle ní si můžeme zvolit důkladnější možnost Hluboké údržby (Deep Care), která přidá hlubší čištění registrů (jakoby někdo chtěl pročistit registry jen tak napůl), defragmentaci, opravu nedostatků OS, pasivní ochranu (která by dle interních popisků měla PC ochránit před instalací spyware a malware, není už však specifikováno, jakým způsobem) a několik možností optimalizace systému.

Advanced SystemCare v4.1.0 PRO

V nabídce je toho tedy více než dost, chvályhodné je především to, že si v záznamu každé operace můžeme najít, co s počítačem program udělal. Ukázat to předem by asi bylo lepší, nicméně amatéři stejně nebudou vědět, co který krok znamená. Dalším kladným bodem je možnost vytvoření bodu záchrany.

Verze Pro (stejně jako verze zdarma) zvládne operační systém od Windows 2000 až po 7, vzhled si můžeme vylepšit z nabídky řady skinů. Další nástroje najdeme pod hlavičkou Toolbox, u některých (jako třeba defragmentace) ale musíme nejdřív na firemní web a začít stahovat. Toolbox se může zdát být novinkou, jedná se ale pouze o přejmenovanou hlavičku Utilities.

Mezi novinky patří optimalizace nástrojů, takže je skenování a oprava chyb výrazně rychlejší než dřív. Změnil se i design uživatelského rozhraní. Ne všechno je ale dokonalé. Základní skenování najde, především při prvních pokusech, tisíce potenciálních problémů. Když se o nás přestanou ucházet mrákoty, ukáže se, že ve většině případů se nejedná o malware, který by na počítači byl, ale program se pouze hodlá naučit jej rozeznávat. To je strašení hodné podvodných bezpečnostních programů, kterých je plný internet.

Advanced SystemCare v4.1.0 PRO

Druhým potenciálním problémem je aplikace Turbo Boost, jež slibuje skokové zrychlení počítače. V podstatě se jedná o odstranění celé řady základních procesů, od updatů Windows až po zablokování podpory tiskárny a skeneru. Počítač tak bude rychleji pracovat, ale moc si s ním „nevrzneme“, v podstatě se dostaneme do něčeho podobného nouzovému režimu. Někomu to může vyhovovat, osobně bychom ale přivítali výraznější varování. Nepříliš povedené je také to, že některé nástroje se otevírají uvnitř vlastního okna (takže můžeme použít tlačítko zpět), některé si otevřou okno vlastní (takže musíme nástroj zavřít natvrdo).

Firma IObit se poněkud překvapivě nechlubí svým původem a ve snaze maximálně spořit (vlastní) peníze nenabízí ani podpůrnou linku, takže v případě potíží jsme odkázáni na email.

 

Verdikt:

Advanced SystemCare Pro 4 do značné míry funguje jako vlastní servisní technik, kterého bychom k počítači obdrželi. Při relativně jednoduchém ovládání (nechybí ani česká lokalizace) program najde i chyby, které jsou ukryty pěkně hluboko. Všechny funkce jsou nabídnuty v jednoduchém menu, v jednoduchosti se ale často skrývají nástroje, jejich účinnost by nás mohla nemile překvapit.

Tip MIF pravo

Hodnocení: 80 %
Klady: Jednoduché ovládání, bohatá nabídka nástrojů
Zápory: Pozor na Turbo Boost

Cena: 19,95 dolarů (cca 360 Kč v přepočtu)
Výrobce: IObit