Hlavní navigace

Recenze: Adobe Photoshop Elements 7

9. 11. 2008

Sdílet

Společnost Adobe, která v poslední době zaplavila trh novými verzemi svých programů, očividně naslouchá zákazníkům. A jelikož online sdílení fotografií je stále populárnější disciplínou.

skoleni

Společnost Adobe, která v poslední době zaplavila trh novými verzemi svých programů, očividně naslouchá zákazníkům. A jelikož online sdílení fotografií je stále populárnější disciplínou, nikoho již nepřekvapí, že je produkt Photoshop Elements 7 spojen s novou online službou Photoshop.com. Ta existuje ve dvou verzích, a sice zdarma nebo za nemalých 50 USD. To by ani tak nevadilo, ale fakt, že upoutávka na tuto službu je větší nežli samotné funkční ikony startujícího okna, na nás působil poněkud zvláštním dojmem. Pokud ale něco podobného potřebujeme, určitě si s nabízenou službou pohrajeme. Podle vybrané verze získáme buď 5, nebo 20 GB prostoru na firemním serveru, což ovšem není žádný zázrak, zejména dnes, v době podobných serverů dostupných mnohdy zcela zdarma.

Příjemnější je však skutečnost, že pokud fotografie dále editujeme, ať už na počítači nebo na webu (který můžeme otevřít z kteréhokoliv počítače), nové verze se automaticky sesynchronizují. Vítáme i možný přístup, upload a sdílení fotografií z mobilních telefonů.

Sedmá verze by ale stála za upgrade i bez této třešničky na dortu, s novinkami totiž autoři při vývoji nešetřili. Z Photoshopu byl vypůjčen Smart Brush, k aplikaci Photomerge byl přidán Scene Cleaner. Uživatele, kterým se v minulé verzi nelíbilo moderní černé pozadí, jistě potěší, že si v sedmičce mohou pozadí zesvětlit až do zcela bílé barvy.

Elements i nadále balancuje na hraně mezi fotoeditací pro začátečníky a pokročilé. I když stále se zvyšující nabídka funkcí pomalu ale jistě program posouvá do vyšší kategorie, začátečníci nemusí bědovat – stále existují tři hladiny editace – Full Edit, Quick Fix a Guided Editing. Každý si může vybrat podle své libosti a schopností, ne v každé hladině ale najdeme všechny funkce.

Zatímco Full Edit vypadá na první pohled jako bratříček Photoshopu, Quick Fix přináší spíše posuvné ovládání základních editačních kroků. Retušovací panel nabízí nejen běžné nástroje, ale i jednoduché bělení zubů či zvýraznění oblohy. Zatímco u zubů to funguje kdykoliv, u oblohy záleží na tom, jak členité je pozadí či kolik obláčků po obloze pluje. Význam některých efektů nám zůstává utajen (na mysli máme především možnost nezávislé změny některých částí fotografie na černobílou), ale to nepochybně platí pro některé z efektů libovolného fotoeditoru.Poslední hladina je pak připravena pro naprosté začátečníky, které program doslova drží za ručičku a vysvětluje jednotlivé kroky. Máme ale pocit, že zase tak úplně všechno vysvětleno není. Nevyhnutelný posun do středního proudu lze tak vidět i v tomto kroku.

Největším hitem bude již zmíněná aplikace Scene Cleaner. Důvodem k její existenci je možnost pohodlného mazání nevhodné postavy z obrázku. Známe to všichni z praxe, připravujeme záběr nějaké sochy na náměstí a ve chvíli, kdy zmáčkneme spoušť, nám tam vleze nějaký nevítaný chodec. A právě tady bude Scene Cleaner k nezaplacení – stačí zkombinovat dvě podobné fotografie a algoritmus zapracuje za nás. Způsobů použití se ale nabízí více, z rodinné fotografie pohodlně odstraníme i bratrance, se kterým nemluvíme.

Program jsme sice testovali na solidně vybaveném počítači, ale i tak jsme byli jeho pracovní rychlostí příjemně překvapeni. Svižné byly i náročnější aplikace jako korekce čoček nebo zoomování. Práci s programem urychlují i některé automatické kroky, které obcházejí náročnější práci. Dnes můžeme třeba vytvořit slideshow přímo z obrázků ve formátu RAW, program automaticky zachází se soubory tak, jako by byly ve formátu JPEG.

Hlavním důvodem k nákupu programu Elements kdysi bývala přítomnost vynikajícího organizátoru Organizer. Ten se sice v posledních verzích nijak závažných změn nedočkal, i tak ale stále stojí za to. V nové verzi byla posílena jeho schopnost vyhledávat klíčová slova, dnes si tak můžeme zalovit i v metadatech.Verdikt:

Hlavní výhodou tohoto programu je to, že jej lze pořídit výrazně levněji nežli Photoshop nebo Lightroom, ale přitom nabízí všechny fotoeditační kroky, které bude většina uživatelů vyžadovat. Sedmá verze rozhodně nepředstavuje nějaký gigantický průlom, spíše je to starý dobrý známý, který s věkem jen zraje. Navíc v pohodlí a rychlosti je i nadále o několik kroků před konkurencí. Elements 7 je tak ideálním programem pro každého, kdo hledá kombinaci fotoeditoru a organizátoru fotografií, která mu neudělá v kapse průvan.


Zapůčil: Adobe, www.adobe.com
Cena: 2150 Kč

- - Václav Větvička