Hlavní navigace

Recenze: Adobe Photoshop CC

28. 7. 2013

Sdílet

 Autor: © chispas - Fotolia.com
Photoshop se sedmičky již nedočkal a pokud bude současný model komerčně úspěšný, už ho budeme nadále znát jen pod označením CC (Creative Cloud). Firma Adobe se nám dušuje, že pokud budeme platit, budeme prostě mít pořád tu nejnovější verzi.

Recenzovat program, který všichni dobře známe a který je současně laťkou, se kterou se již dlouhé roky všechny fotoeditační programy poměřují, není nejsnadnější. Každá nová verze se dočkala bohaté nabídky změn, ani CC na tom není výrazně hůře. Otázkou je spíše co ještě můžeme od softwaru, který má všechno, co můžeme potřebovat, očekávat nového.

Základní pracovní okno se nijak výrazně nezměnilo, což příjemně naznačuje rozumnou dávku sebevědomí výrobce. Prakticky všechno si můžeme upravit, propojení s cloudem současně umožní otevřít vlastní nastavení i z jiného počítače.

Nástroj Smart Sharpen rozšiřuje nabídku zvyšování ostrosti, z dosud nabízených nástrojů je zřejmě nejúčinnější, aniž by docházelo k nepříjemným artefaktům. Není to naprostá novinka, ale pro CC jej firma od základu předělala. Mnohem lepší je i samotné zvětšování obrázků. Pokud jsme potřebovali třeba zvětšit šířku z 500 pixelů na 1 200, často to znamenalo fotografii poničit k nepoužití. Nová aplikace zachrání i fotky, které Photoshop 6 nezvládl.

Adobe Photoshop CC

Do programu se dostaly veškeré pokročilé editování v 3D, které jsme dříve znali  Protoshop Extended. Vylepšit můžeme i fotografie pokažené tím, že jsme fotoaparát neudrželi bez otřesů. To není maličkost nebo nějaký další nástroj pro zaostřování. Aplikace rozezná směr otřesů a automaticky srovná posunuté pixely.

Řada efektů je dnes nedestruktivních, u některých kroků dostaneme nápovědu podle toho, jaké podmínky jsme si nastavili. Dalším potěšujícím krokem je integrace Adobe Camera Raw 8, zejména aplikace Healing Brush a Upright. Je přitom zajímavé, že tyto nástroje můžeme použít i u jiného formátu nežli je RAW. Mezi drobnější kroky můžeme přidat lepší práci s vektory nebo detailnější možnosti nastavení. Objevila se i falešná HDR, ale v porovnání s ostatními, často neporovnatelně levnějšími programy, se zatím borci od Adobe mají co učit.

Samozřejmě ani u vlajkové lodi firmy Adobe není všechno dokonalé. Oproti šestce se CC sice mnohem rychleji startuje, ale řada funkcí je znatelně pomalejší. Navíc u řady nástrojů zažijeme to, že fotografie zčerná. Asi to má nějaký význam, ale i po delším používání mi zůstal utajen.

VerdiktTOP PRODUKT

Stojí tedy verze CC za to? Jak se to vezme, řada nástrojů je mimořádné povedených a pokud to s fotografováním myslíme vážně, budou se proklatě hodit. Na druhé straně bychom je s největší pravděpodobností dostali dříve nebo později ve formě pravidelných updatů. Na druhé straně ale platí, že s Photoshopem dostaneme do ruky tolik dalších programů, že si budeme připadat jako dítě v cukrárně. Ovšem ne každý bude tu záplavu dalších programů potřebovat. Osobně bych spíše doporučil držet se šestky na počítači a pěkně si ji hýčkat, protože to také může být poslední kopie Photoshopu, kterou budeme opravdu vlastnit. Proto dáváme softwaru ocenění Top Produkt.

Pro: Nové nástroje jsou skutečně podařené

webcast

Proti:  Program nebudeme nikdy vlastnit

Celkem:  90 %

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).