Hlavní navigace

Recenze: Adobe Acrobat X Pro

30. 1. 2011

Sdílet

Nová verze známého Acrobatu je již nějaký ten čas na světě. Stojí za sáhnutí do peněženky?

Vytvořit z klasického souboru ve Wordu soubor v PDF dnes již dokáže kdejaká aplikace, včetně těch zdarma. Programy od Adobe přitom nějakou zvláštní lácí pověstné nejsou. Zaručit tedy, že za své peníze obdržíme patřičnou protihodnotu, není úkol z nejsnadnějších. Snadné není ani recenzovat programy, které ve svém segmentu představují naprostou špičku - otázku, zda jsou změny dostatečně zajímavé a důležité, je totiž obvykle složité zodpovědět.

Hned od první chvíle si všimneme zlepšeného a zjednodušeného rozhraní. Dříve poněkud nepřehledné menu bylo výrazně zjednodušeno a minimalizováno přibližně na polovinu, navíc se zde objevil nový panel na pravé straně monitoru. Mohlo by se sice zdát, že designéři v Adobe provedli pouze drobný přesun, ale opak je pravdou.

Důvodů, proč je Acrobat lepší nežli konkurence, najdeme celou řadu. Od mnohem sofistikovanějších možností vyladění jednotlivých kroků až po kontrolu tisku.  Důležitá je také podpora konverze CMYK a řada šablon pro nejrůznější standardy PDF/X. V případě, že připravujeme dokument pro masovou distribuci, určitě uvítáme výrazně posílenou elektronickou ochranu. Při používání hesla nás program upozorní na to, jak silné heslo jsme si zvolili, při prohlížení dokumentů v PDF online nám aplikace Protected Mode Security nabídne bezpečné prohlížení v „sandboxu“.

Mezi novinky patří také rozsálá paleta nástrojů pro spolupráci online. Dokument převedený do PDF je uploadován na server Acrobat  a kolegové dostanou email, umožňující dokument prohlédnout a upravit. Samotný Acrobat k tomu není potřeba a stačí „plebejský“ Reader, i když Reader X bude pochopitelněvýrazně  lepší, neboť jeho uživatelé mohou vkládat komentáře.

V minulé verzi byl přestaven koncept „PDF portfolio“, který je v této verzi ještě více posílen. V podstatě se jedná o možnost importovat nejrůznější typy souborů včetně videa a webových stránek (včetně klipů z YouTube) do jednoho portfolia. Výrazně pohodlnější je také možnost vytrhnout kus textu z hotového dokumentu. Dnes stačí vytoužený text či kus tabulky označit a zmáčknout Export As a text můžeme poslat do libovolného dokumentu. Z nedávné noční můry je dnes pohodlný krok.

Pokud ovšem chceme ulovit kus textu ze souboru pocházejícího ze skeneru, Acrobat jej vidí jako obrázek a musíme použít integrovaný OCR. Ten je sice lepší než v minulosti, ale na trhu stále existují lepší. Úplně všechno samozřejmě není dovedeno k dokonalosti – sice si můžeme zvolit barvu a jednoduché kliknutí na paletu barvu změní. Odhadnout, jestli se změní pozadí nebo text, je už ale mnohem složitější.

Verdikt:

Verzi Pro X lze považovat za výrazný upgrade, u nichž často hrozí, že se s programem budeme učit znovu. To nzde ale naštěstí neplatí. Pokud od tohoto programu očekáváme víc než pouhý převod souborů do PDF, upgrade za nemalou investici rozhodně stojí.

Klady: Online spolupráce, přátelské ovládání, vylepšené možnosti komentování

Zápory: Vysoká cena, nezvládá přehrávat .wmv videa

Hodnocení: 90%

MIF22

Cena: cca 16 000 Kč

Zapůjčil: Adobe

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).