Hlavní navigace

Recenze: Acronis Disk Director Home 11 - staňte se pánem svého disku

8. 10. 2010

Sdílet

Potřebujete rozdělit váš harddisk na více oddílů, obnovit poškozený svazek, nebo třeba nenásilně nainstalovat další operační systém? Podívejte se, co dovede nový softwarový produkt společnosti Acronis.

Acronis Disk Director Home 11 je softwarový balík skýtající užitečné nástroje určené především pro správu všech paměťových zařízení. Jistě jste se již někdy setkali s nutností rozdělit či sloučit diskové oddíly, zachránit data z poškozeného svazku, nebo třeba jen přiřadit oddílu jiný název. Mnohé z těchto funkcí samozřejmě nabízí samotný operační systém, nicméně bohužel se značnými omezeními, tudíž určitě stojí za to poohlédnout se po softwaru třetích stran, jenž by kýžené funkce shromáždil „pod jednu střechu“ a zanechal uživateli při veškerém nastavování volné ruce. Jedním z takových programů je právě námi testovaný Disk Director Home 11, který se navíc pyšní českou lokalizací.

Instalace

Instalace programu probíhá standardním způsobem, přičemž navíc můžete ihned zkontrolovat, zda nejsou dostupné aktualizace softwaru. Příjemným faktem je přítomnost rozsáhlé uživatelské pdf příručky v českém jazyce, na niž vás software upozorní ještě před započetím instalace.

Celý program je rozdělen na dvě části, a sice Acronis Disk Director Home a Správce výběru OS. První z nich představuje hlavní ovládací rozhraní programu nabízející veškeré dostupné funkce v oblasti správy disků, zatímco druhá jmenovaná část se stará právě o nastavení zavádění dalších operačních systémů - tuto programovou součást je však nutné nainstalovat zvlášť. Nejprve se proto zaměříme na Acronis Disk Director Home.

Disk Director

GUI programu je dle našeho názoru vyřešeno uživatelsky velice přívětivým způsobem. V hlavním okně jsou zobrazena všechna detekovaná paměťová média, kdy rozložení jednotlivých oddílů je graficky znázorněno ve spodní liště. V levém panelu naleznete přehledný seznam všech funkcí a také doplňkové nástroje Acronis Recovery Expert umožňující vyhledání a obnovení poškozených svazků (dle výrobce by měl být program schopen opravit i svazky napadené počítačovým virem) a Tvorba zaváděcích médií Acronis, jenž dokáže vytvořit bootovací optické médium nebo flashdisk tak, abyste mohli služeb tohoto programu využít i v případě pádu celého systému.

Mezi hlavní funkce patří nástroje schopné veškerých základních úkonů s diskovými svazky (změna velikosti, přesunutí, kopírování, slučování či rozdělovaní), nástroje pro změnu jmenovky a písmena svazku, změnu typu diskového oddílu, formátování, defragmentace, převod svazku z primárního na logický a další (viz obrázek). Nutno ještě zmínit, že mezi podporované souborové systémy spadá FAT16, FAT32, NTFS, Ext2, Ext3, ReiserFS3 a Linux SWAP.

Acronis home
Zvolíte-li libovolnou funkci, otevře se nové okno s nabídkou detailnějšího nastavení a po potvrzení se zařadí do fronty naplánovaných operací, což je užitečná vlastnost, neboť v průběhu prováděných operací nemusíte počítač kontrolovat, vše se provede automaticky v tom pořadí, které jste zvolili. Na následujících obrázcích si můžete prohlédnout, jak vypadají nastavení některých operací.

rozdělení diskového oddílu:
acronis deleni svazku

sloučení diskových oddílů:

acronis slouceni svazku

změna typu diskového oddílu:

acronis zmena typu


Nakonec stačí pouze kliknout na tlačítko "Provést naplánované oprace" (viz obrázek), ovšem většina úkonů vyžaduje restart počítače a provádí se až před příštím nabootováním systému. Jednoduchost veškerých nastavení, kterým bez větších obtíží porozumí i začátečník, musíme hodnotit jednoznačně pozitivně. Co nás nicméně mírně zklamalo, byla funkce defragmentace disku, jež pouze přes příkazový řádek spouští interní nástroj OS Windows.

acronis provest

Správce výběru OS

Nyní se dostáváme k druhé části programu, Správci výběru OS. Jak již bylo zmíněno výše, po instalaci programu Disk Director je nutné tuto součást samostatně doinstalovat (příslušnou ikonu naleznete v menu Start ve složce Acronis). Tímto procesem vás provede jednoduchý průvodce, přičemž v závěru je nutné restartovat PC. Při startu systému se nyní jako první zobrazí Acronis Loader, který vám dá na výběr mezi instalovanými operačními systémy, případně můžete ihned nainstalovat systém nový na zvolený diskový oddíl. Detekované operační systémy můžete z tohoto menu rovněž skrývat i smazat, což je užitečná, avšak mírně nebezpečná vlastnost

Verdikt

Celkově vzato představuje celý softwarový balík Acronis Disk Director Home 11 velice užitečný univerzální nástroj nejen pro manipulaci s diskovými oddíly. Navíc s ním díky jeho přehlednosti a jednoduchosti může bez obav pracovat opravdu každý. Zajímavou možností je taktéž tvorba vlastního bootovacího média s funkcemi programu, tudíž už vás ani nečekaný pád systému nezaskočí. Hledáte-li tedy účinný, přesto jednoduchý software, jež ve svém oboru nabídne velké množství potřebných funkcí, určitě vám budou nástroje Disk Directoru vyhovovat. Nechcete-li však kupovat zajíce v pytli, můžete si nejprve vyzkoušet trial verzi, která je dostupná na oficiálních stránkách společnosti Acronis zde.

skoleni

Hodnocení: 85%

Cena: 1360 Kč