Hlavní navigace

Recenze: ACDSee Photo Editor 2008

1. 11. 2008

Sdílet

Jedná se o další z řady produktů ACDSee určených pro převážně amatérské využití, profesionálové pravděpodobně sáhnou spíše po ACDSee Pro 2, jež zvládá i zpracování fotografií ve formátu RAW.

Cloud22

ACDSee Photo Editor 2008 je novou verzí editoru digitálních fotografií od společnosti ACD Systems International, jež byla na trh uvedena letos v červnu. Jedná se o další z řady produktů ACDSee určených pro převážně amatérské využití, profesionálové pravděpodobně sáhnou spíše po ACDSee Pro 2, jež zvládá i zpracování fotografií ve formátu RAW.

Start editoru není nijak výrazně svižný, avšak za konkurencí nezaostává. Jako uvítání vyskočí okno rychlého spuštění, které nabízí možnost vytvořit nový soubor, otevřít existující fotografii/obrázek či otevřít některou z nedávno otevíraných. V dolní části okna se nacházejí externí odkazy na centrum podpory, komunitu ACDSee a další produkty. Při vytvoření nového obrázku se následující okno klasicky zeptá na požadované rozměry v různých jednotkách (nabídne i předdefinované) a výchozí barvu pozadí.


Při práci v editoru na první pohled zaujme horizontální nástrojová lišta umístěná v horní části obrazovky, jež obsahuje souhrn nejčastěji používaných nástrojů. Ačkoliv se jedná zřejmě o otázku zvyku, subjektivně se nám za dobu testování nepodařilo rozložení lišty vstřebat tak, abychom ji dokázali rychle používat. Ve výchozím nastavení je v pravé části monitoru umístěna paleta Adjustments obsahující „galerii“ všech filtrů a úprav, které editor nabízí. Po kliknutí na ni se vysune nabídka pro umělecké filtry, automatické úpravy obsahující vyvážení barev, kontrastu, úrovní, doostřování a také kompletní Auto Fix, dalšími položkami nabídky jsou Blur - rozmazávání, Light - práce se světlem (manuální úpravy křivek), úrovní, vyvážení jasů a stínů atd. Další paletu ve výchozím zobrazení tvoří How-tos s rychlou nápovědou pro základní funkce, vpravo dole je umístěna paleta objektů obsahující přehled použitých masek a dalších vložených objektů. Uživatel si může palety libovolně přidávat/ubírat, přemisťovat a seskupovat podle vlastní potřeby. Mezi ty další nabízené patří histogram, navigátor pro rychlou orientaci ve fotografii a informační paleta obsahující data z EXIF a IPTC. Dolní část obrazovky je věnována tzv. Image Basket – skrývacímu panelu, který ukazuje náhledy rozpracovaných fotografií a zároveň nabízí možnost dávkového zpracování.Nově přidanou funkcí je možnost vkládání textů tvarovaných podle libovolné křivky. Před vložením takového textu vám editor nabídne cca 40 předpřipravených vektorových křivek a tvarů, jež si následně můžete upravit podle aktuální potřeby. Text lze ale také přiřadit k jakémukoliv vektorovému objektu a poté jej libovolně tvarovat pomocí vektorových úprav. Další možností je vložení textu jako „komentáře“ do bublin, obláčků a dalších tvarů.

Manipulace s objekty ve vrstvách se nám zdála být svižná, jedním kliknutím na objekt pomocí Selection tool jej můžete okamžitě modifikovat a přemisťovat, ale to pouze za předpokladu, že vrstva není dosud zamknutá. Sympaticky je uzpůsobeno ovládání nástroje na vytváření tzv. vinětace, kdy můžete přímo ve fotografii tvarovat výsledný efekt zprůhlednění okrajů. Pro ty z vás, kteří si z fotografií vytváříte koláže či alba, je připraven inovovaný nástroj pro ořez Cookie Cutter Tool, umožňující fotografii ořezat podle velkého výběru tematický uspořádaných tvarů, popř. do ní tvar naopak vyříznout. Rozměry a tvar ořezu lze opět upravovat přímo uchopením a tažením ve fotografii.

Příjemně bylo vyřešeno rovněž aplikování dynamických filtrů, kdy se při výběru filtru nabídne sada sedmi variant v matici. Kliknutím na kteroukoliv z nich se nabídka variant rozšíří o další, se silnějším/slabším efektem zvolené varianty. Dynamické filtry lze přes jednoduchého správce mezi sebou různě řadit, editovat a případně vypínat.Retušovací nástroje doznaly také menších inovačních změn. Kromě klasické nabídky nástrojů pro retušovací úpravy jsou nyní k dispozici jednoduché rychlé nástroje bez nutnosti podrobnějšího nastavení. Jedním z nich je např. korekce červených očí, hojně využívaný nástroj zejména pro snímky z kompaktních fotoaparátů. Druhým rychlým nástrojem je Repair Tool, kterým se na jedno kliknutí dají ve fotografii snadno vyretušovat drobné vady jako skvrny, prach apod.

Upravené fotografie lze uložit do většiny standardních formátů (APD, BMP, GIF, JPEG, IFF, PCX, PSD, RAS, TGA, TIF a další).
Verdikt:

Vzhledem k ceně (50 dolarů) je ACDSee Photo Editor poměrně levný, slušný nástroj nabízející řadu zajímavých možností, který plně postačí běžným uživatelům na základní úpravu fotografií a obrázků. Většina uživatelů pak nejspíše využije výhody dynamických filtrů nebo textové a ořezové nástroje při vytváření obrázkových alb.

- - Jan Mazal

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).