Hlavní navigace

Několik rad pro lepší a zábavnější fotografování

20. 4. 2009

Sdílet

Digitálním fotoaparátem je dnes vybaven takřka každý. To samo o sobě ale na pěkné fotografie nestačí. Ač to vypadá jednoduše, i kvalitní fotka je výsledkem určitých metod a snažení.

Rady pro lepší a zábavnější fotografování

 

Fotoaparáty jsou stále dostupnějším zbožím, a to nejen digitální kompakty, ale také zrcadlovky. Rozhodně ale není dobré si myslet, že čím dražší přístroj si koupíte, tím lepší fotky z něj automaticky budou. Mnohdy tomu může být přesně naopak a neschopnost vypořádat se s řadou nastavení klidně výsledku i uškodí. Zkrátka a dobře - i když to tak nevypadá, fotografování je uměním svého druhu. A toto umění je třeba přinejmenším technicky zvládnout, aby byly výsledky přinejmenším uspokojivé.

Těžko vás naučíme citu pro kompozici a dalším talentovým záležitostem, ale řada věcí se rozhodně dopředu ošetřit dá a fotka na základě pečlivější přípravy může být o několik tříd lepší. S trochou nadsázky tak můžeme z amatéra udělat poloprofesionála. Za tímto účelem je ale třeba si osvojit následující rady.

 

Rozlišení

„Čím vyšší je počet megapixelů na foťáků, tím lepší je rozlišení a tím více detailů obrázek ukazuje." Tento výrok je široce rozšířený, ale pro mnohé jistě překvapivě jen omezeně platný. U celé řady kompaktních fotoaparátů neznamená větší počet megapixelů okamžitě lepší fotky. Problém spočívá v tom, že jejich obrazové senzory jsou příliš malé na to, aby dokázaly bezchybně vykreslit obrázky s více jak deseti miliony pixelů.

Výsledkem je potom šum při příliš velkých rozdílech jasu. Jednu přednost ale velký počet megapixelů určitě má: při následném zpracování fotek se dají vybírat i jejich výřezy, zvětšovat je a v dobré kvalitě třeba vytisknout.

Blesk

Blesk kompaktním fotoaparátům a digitálním zrcadlovkám (DSLR) nepomáhá pouze v noci nebo při špatné viditelnosti. Vyplatí se dokonce přes den, například tehdy, když fotografujete proti zdroji světla nebo tehdy, když zabíráte osoby na velmi světlém pozadí. K tomu navíc aktivovaný blesk dokáže vymazat rušivé stíny při portrétech.

Senzor

Drtivá většina výrobců digitálních fotoaparátů sází při fotografování na senzory CMOS nebo CCD. První jmenované jsou o poznání levnější a také menší, proto je najdete zejména v kompaktních přístrojích. Navíc je energetická náročnost CMOS senzorů nižší než u CCD. Pokud ale sáhnete po digitální zrcadlovce, pravděpodobně dostanete CCD senzor. Je to standard u většiny produktů z tohoto segmentu, ale najdou se i některé, jež disponují senzorem jiným.

Těm byste se měli spíše vyhnout. Výhody CCD jsou totiž pro profesionální fotografy velmi podstatné: o poznání méně šumů a výrazně lepší schopnost zdůraznit kontrast mezi tmavými a světlými částmi jedné fotky.

Fotky vytiskněte

Velkým neduhem řady fotografů pracujících s digitálními přístroji, je skutečnost, že sice nafotí tuny obrázků, ale následně je nechají ležet na paměťové kartě ve fotoaparátu a vrací se k nim velmi těžko. To ovšem není účel fotografování.

Moderní tiskárny disponují takzvaným PictBridge rozhraním, které umožňuje přímé napojení na fotoaparát. Pak už stračí jen na displeji tiskárny nebo dokonce fotoaparátu vybrat kýžený obrázek a formát výtisku a můžete zadat povel k tisku. Poradíme vám ale, abyste si doma tiskli jen jednotlivé fotky. Větší množství se totiž stále ještě vyplatí delegovat na nějaký ten „fotolab".

Šetřete energii

Na krásném výletu, který by zasluhoval nepřetržité fotografování, zjistíte, že baterie fotoaparátu je téměř prázdná. Ale vy přece chcete zvěčnit ještě tolik pěkných motivů. Tady je třeba si operativně pomoci a zredukovat výdej energie na minimum. Například tím, že výrazně zeslabíte světlost displeje. V extrémním případě ho můžete dokonce zcela vypnout. Touto možností disponuje většina digitálních fotoaparátů, stačí se podívat do nastavení. Bez displeje ale  něco vyfotíte  jen tehdy, má-li váš přístroj hledáček jako staré analogové fotoaparáty.

Firmware

Na každém digitálním fotoaparátu najdete systémový software, takzvaný firmware. Většina výrobců ho neustále vyvíjí, vylepšuje a nabízí nejnovější verze na svých webových stránkách k volnému stažení. Kromě odstraňování chyb, které se většinou na tom kterém přístroji časem objeví, dostanete díky novému firmware často nové a zajímavé funkce, které výrobce vyvinul pro nové modely, ale zpřístupnil je i pro ty starší, pokud jsou s nimi kompatibilní.

Může se jednat třeba o rychlejší „autofocus" nebo dodatečné motivy. Abyste si nový firmware stáhli, jděte na web příslušného výrobce a zde do sekce „Support/Download" či nějakého podobného menu.

Při instalaci updatovaného firmware se striktně držte povelů výrobce a ještě předtím si neprodleně zálohujte fotografie, které se nacházejí v interní paměti přístroje. Na závěr ale upozorníme, že instalace nového firmware není úplně jednoduchá a doporučit se tak dá zejména zkušenějším uživatelům. Ti nezkušení mohou zavítat například do autorizovaného servisu, kde by jim firmware maximálně za malý poplatek měli updatovat.

 

Zlatý řez

Spousta takzvaných hobby fotografů umisťuje hlavní motiv fotografie doprostřed obrázku. To však vypadá nudně, i když by to na první pohled mohlo být logické. Mnohem lepší ale je použít tzv. metodu zlatého řezu. Tento v umění platí jako ideální proporce a vyskytuje se často také v přírodě. Postup je přitom velmi jednoduchý a dá se tak snadno vylepšit způsob fotografování. V mysli si rozdělte obrázek horizontálně a vertikálně do tří stejně velkých částí. Tím vám vznikne rastr o devíti stejně velkých rámečcích.

S některými fotoaparáty si tento rastr můžete dokonce zobrazit na displeji. Poté stačí umístit hlavní motiv obrázku na jedno z rozhraní, kde se kříží vertikální a horizontální čára. Rozhraní jsou celkem čtyři, a pokud si některé z nich vyberete, bude fotka zaručeně vypadat harmoničtěji a napínavěji.

Závěr

skoleni

Tímto jsme rozhodně nevyčerpali všechny rady, které pro vás máme připraveny, je jich ještě podstatně více. O nich se ale dozvíte až ve druhém díle našeho fotografického speciálu, který na stránkách PC Worldu vyjde již brzy.

 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).