Hlavní navigace

První vlaštovka s Intel X38 čipsetem od MSI

20. 8. 2007

Sdílet

Dlouho očekávaná čipová sada pasující se do pozice high-endu přímo od Intelu klepe na dveře a protože její vývoj je již několik týdnů ukončen, začínají se objevovat první zmínky o jejích vlastnostech. První představenou deskou je MSI X38 Diamond.

Čipová sada Intel X38 má být důstojným nástupcem modelu 975X, která byla představena po uvedení čipsetů Intel 945. Jak sami vidíte, doba notně pokročila a přesto samotná čipová sada 975X stále dostačuje aktuálním požadavkům. Abychom mohli porovnat parametry nového čipsetu, připomeneme si parametry odstupujícího krále.


975X podporoval v prvních verzích MB procesory Intel Pentium 4 a Pentium D pro patici LGA775, pracující se systémovou sběrnicí 800 / 1 066 MHz. K těmto procesorům bylo možno použít operační paměti DDR2 s pracovní frekvencí 400, 533 a 667 MHz. Čipová sada disponovala otevřeným systémem přidělování PCI Express linek, mohla tedy použít buď jeden slot PCI Express x16 s plnými 16ti linkami, nebo dvě PCIe x16 sloty s 2x 8 PCIe linkami. Díky tomu jsme mohli dlouhá léta používat dvě grafické karty ATI v režimu CrossFire s procesory Intel a na stabilní platformě (bohužel, tehdy vydané ATI Xpress 3200 poslední parametr rozhodně nesplňovaly). Po vydání nové generace mikroprocesorů založených na mikroarchitektuře Intel Core bylo potřeba doplnit stávající základní desky s 975X jinými regulátory napětí CPU, což bylo provedeno novými revizemi. Navíc přibyla podpora (byť neoficiální) operačních pamětí DDR2 800 MHz. Vrcholem pro čipset 975X byla podpora čtyřjádrových procesorů Core 2 Quad s 1 066 MHz systémovou sběrnicí FSB. Co se týká výkonu, 975X na tom byla i přes pokročilé stáří čipsetu stále výborný, dá se směle srovnávat s předchozí generací mainstreamových čipsetů P965.

Čas ale pokročil a na trhu se objevily nové čipsety s novými funkcemi (mainstream Intel P35 a nVidia nForce 650i) a high-endový z dílny nVidia (nForce 680i v nové revizi). Příchod X38 se tak stal pro společnost Intel nezbytný.

X38 v sobě nese podporu všech procesorů postavených na mikroarchitektuře Intel Core (starší procesory Intel Celeron, Pentium 4 a Pentium D budou podporovány pouze z vlastní iniciativy výrobců základních desek) a to včetně podpory dvou a čtyřjádrových současných procesorů a dosud neuvedených modelů vyrobených 45 nm výrobní technologií skrývající se za označením jádra Penryn. Podpora systémové sběrnice je 1 066 / 1 333 MHz (a odvažujeme si tvrdit, že nás v budoucnu nějaká ta vyšší frekvence, třeba 1 600 MHz, nemine). Operační paměti lze osadit jak standardními DDR2 do 800 MHz, tak i novými DDR3 do 1 333 MHz. Toto jsou oficiální hodnoty, neoficiální podpora bude minimálně u DDR2 1 066 MHz, reálně dosažitelnou pak 1 200 MHz, u DDR3 minimálně 1 600 MHz.

Další funkcí, která bude k dispozici, je podpora minimálně tří PCIe x16 slotů v rozdělení x16, x16 a x4 PCIe linek a s deklarovanou podporou ATI CrossFire. Třetí slot je určen pro akcelerátor fyziky, se kterým ATI počítá jako s běžným příslušenstvím každého PC. O podpoře nVidia SLi zatím není rozhodnuto, nicméně je očekávané a byla by velká škoda, kdyby se Intel a nVidia nedokázaly dohodnout. A když mluvíme o PCI Express, bude to již verze 2.0, tedy s dvojnásobně velkým přenosem dat.

Ostatní funkce jsou ještě skryty pod rouškou tajemství, nicméně společnost MSI představila první model postavený na čipsetu X38, označený jako Diamond. Mimo jiné bude deska obsahovat integrovanou zvukovou kartu Creative X-Fi Xtreme, vylepšené napájení procesoru, LED diody na boardu, celokovové kondenzátory a kombinace čtyř slotů pro paměti DDR3 a dvou slotů pro DDR2.

Deska bude, jak se ostatně očekává od připravovaného čipsetu X38, maximálně podporovat přetaktování procesoru a operačních pamětí tak, jak jen to v současné době lze. Díky speciálním technologiím urychlujícím komunikaci s operační pamětí by měla deska podávat o 15 procent vyšší výkon než současné P35.

Datum uvedení ani cena základní desky MSI X38 Diamond nejsou v současné době známé, ale můžeme očekávat datum uvedení někdy v průběhu září 2007 a cenu desky okolo 7 000 Kč.

- - Petr Matuska

skoleni

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).