Hlavní navigace

První pohled na Google Sky

19. 3. 2008

Sdílet

Zkoumání vesmíru je zase o kousek blíž pro všechny astronomy zkoumající noční oblohu nejraději z pohodlí své kanceláře.


Zkoumání vesmíru je zase o kousek blíž pro všechny astronomy pozorující noční oblohu nejraději z pohodlí své kanceláře. Google prohlásil, že tímto projektem umožňuje komukoli, aby prozkoumával nekonečný vesmírný prostor prostřednictvím svého prohlížeče, a to díky používání nové webové služby Google Sky. Již dříve Google nabídl podobnou verzi programu, který byl ale přístupný pouze pomocí mapového softwaru Google Earth. Nyní k cestování do vzdálených galaxií stačí pouze zapnout internetový prohlížeč.Google Sky Vám umožní navštěvovat hvězdy a planety stejně jako na Google Maps – můžete zde sledovat noční oblohu, přibližovat si jednotlivé částí hvězdné mapy a prostě hledat cokoli, co Vás zajímá. Zaujala Vás nějaká planeta a chcete o ní vědět více? Mnoho vesmírných objektů obsahuje vyskakovací bubliny s informacemi o tom, na co se díváte a nabízí Vám odkazy s dalšími doplňujícími informacemi.Stejně jako v Google Earth máte možnost sledovat oblohu v tzv. nebeském módu, tak i Google Sky obsahuje množství vrstev, mezi kterými můžete přepínat. Vrstvy jsou souhrnem obrázků a dat, které jsou na Google Sky. Například zahrnuje módy jako „Domácí astronomie“, „Historický mód“ či zobrazení složené ze snímků z Hubblova teleskopu.Google Sky Vám navíc nabízí možnost poslechnout si vysvětlení čehokoli od pulsarů, přes černou díru uvnitř Mléčné dráhy po kosmický původ mědi.

Přístup ke Google Sky pomocí prohlížeče je skvělá věc, omezuje totiž bariéry jako je nutnost stahování a instalování softwaru. Za to musíme před Googlem smeknout. Avšak pokud máte zájem o opravdu dokonalá vesmírná dobrodružství, zůstaňte u používání Google Sky skrze instalovatelnou verzi softwaru Google Earth.
Během našeho testování jsme zkoušeli Google Sky jak pod Internet Explorerem, tak Firefoxem. Oba prohlížeče ale zamrzly, když jsme se pokusili otevřít další panel v okně, kde běžel Google Sky. Zklamáním je také, že při přiblížení na některé vesmírné objekty se zobrazí pouze velké šedé čtverce s informačními nápisy: „Obraz není dostupný na této úrovni přiblížení. Zkuste oddálit.“

Navzdory těmto problémům je Google Sky skvělou volbou, jak strávit volný čas a dozvědět se něco nového o nekonečném vesmíru.

Autor článku