Hlavní navigace

První OLED TV Sony s cenou pro všechny (?)

14. 4. 2007

Sdílet

Technologie OLED zřejmě jednou vytlačí LCD podobně, jako tyto nahradily CRT monitory. A kdo chce být v budoucnu úspěšný, nesmí zaspat. To ví i Sony a hodlá si zajistit vedoucí pozici na tomto trhu několika novými televizory s OLED obrazovkami.

skoleni

OLED (organic light emitting diode) technologie má proti hlavním konkurentům v podobě LCD (liquid crystal display) a PDP (plasma display panel) řadu výhod –menší spotřebu energie, jsou tenčí a mají výraznější barvy, vyšší kontrast a rychlejší odezvu, takže lépe snášejí rychlé změny obrazu než některé typy LCD.


To vše díky tomu, že OLED obsahuje organické materiály, díky nimž obrazové body poskytují nejen barvu, ale emitují i světlo, nepotřebují tak extra podsvícení jako je tomu u LCD. Podobně řešené jsou plazmové obrazovky, ale u těch je kvůli technickým omezením velkým problémem zkonstruovat je dostatečně malé, nejsou tedy například vhodné pro počítačové monitory.První televizor nové řady se začne prodávat již tento rok, půjde o model s 11“ OLED obrazovkou. Dosud byly OLED TV vyráběny s většími úhlopříčkami, malých sériích, velkou cenou a jen pro několik málo movitých kupujících. 11“ obrazovka je proti tomu překvapivě malá, Sony jde evidentně o to, aby nová televize byla cenově dostupná, aby si ji koupilo co nejvíce zákazníků. Cenu ani přesné datum Sony zatím nezveřejnila.

Na lednové International Consumer Electronics Show v Las Vegas společnost vystavovala prototypy OLED obrazovek s úhlopříčkami 11“ a 27“. Menší kousek je jen 11mm tenký a jeho rozlišení je 1024 x 600 pixelů.

Sony samozřejmě není jedinou společností pracující na rozvoji technologie organických displejů. Samsung vyvinul prototypy s úhlopříčkami 21 a 40 palců, Seiko Epson se může pochlubit 20“ displejem a Toshiba se nechala nedávno slyšet, že má vyvinutou 20,8“ obrazovku pro své budoucí televizory.

- - Alexandr Radecký

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).