Hlavní navigace

První hybridní disk Samsung v prodeji

8. 3. 2007

Sdílet

Společnost Samsung Electronics začala svým odběratelům dodávat první hybridní pevné disky Flashon, které kombinují klasické magnetické ukládání dat s flash pamětí.

skoleni

Disky jsou navrženy pro notebooky s Windows Vista a technologii Vista ReadyDrive, která využívá flash paměti v hybridním disku jako dočasné cache. To znamená méně časté přístupy k hlavní částí disku, tedy vyšší rychlost a hlavně nižší spotřebu energie. Samsung uvádí, že díky těmto zlepšením dochází k 70-90% úspoře energie, počítač lze také rychleji zapnout ze spánkového režimu.


První tři hybridní disky Samsung mají kapacity 80, 120 a 160GB a flash paměť je 128 či 256MB velká. Velikost flash je tedy stejná jako u prototypu disku představeného v květnu minulého roku na Windows Hardware Engineering Conference (WinHEC) v Seattlu, avšak v červenci Saumsung ukázal i mnohem silnější verzi disku se 4GB urychlovací flash paměti.

Softwarová podpora potřebná pro plné využití funkcí hybridních disků je obsažena pouze ve Windows Vista, takže jiné operační systému nemohou možnosti těchto disků využít.

Samsung není jediná společnost, která tento systém využívá. Intel vyvinul konkurenční systém Robson, který využívá flash paměti integrované na mateřské desce. Integrován bude na nové desce pro notebooky Santa Rosa, která se k zákazníkům dostane ve druhém čtvrtletí

Foto: www.networlddirectory.com

- - Alexandr Radecký

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).