Hlavní navigace

První HD vlaštovka

1. 4. 2007

Sdílet

HD DVD přehrávač Toshiba HD-E1 O formátech nové generace, Blu-ray a HD DVD, toho bylo napsáno na několik román


HD DVD přehrávač Toshiba HD-E1


O formátech nové generace, Blu-ray a HD DVD, toho bylo napsáno na několik románů. Dlouhé roky nám výrobci slibují video ve vysokém rozlišení, posledních několik let se na každém veletrhu CES kasali, že ten rok určitě přehrávače a filmy přijdou na trh, ale nikdy se nic nestalo.
Ale teď už se sliby konečně začínají plnit a po prvních Blu-ray vypalovačkách, následovaných stolními přehrávači od Samsungu a Panasonicu, přichází na český trh také HD DVD. Nicméně realitou stále zůstává, že jsou vám stolní přehrávače pro oba formáty de facto na nic, neboť čeští distributoři s uvedením filmů nijak nespěchají. Prvního originálního disku bychom se měli dočkat až v průběhu května. Jen tak mimochodem, mělo by se jednat o Casino Royale na disku BD, ale kdo ví, jak to ve skutečnosti zase dopadne. Než přejdeme k samotnému testu HD DVD přehrávače od Toshiby, je potřeba zdůraznit, že jsou u nás k dostání zatím jen jedny z prvních modelů přehrávačů, které nemusejí ve všech ohledech splňovat vaše nároky. Současně si je třeba uvědomit, že zatím u nás nelze sehnat přístroj, který by dokázal přečíst oba konkurenční formáty, což samozřejmě staví jak HD DVD, tak Blu-ray do velmi choulostivé pozice. Zatím je jisté jen jedno: v českých prodejnách se třesou nablýskané mašinky a snaží se vás přesvědčit, abyste si je koupili a byli připraveni na budoucnost. Jen blázen by na to naletěl nebo se vám snad chce kupovat dva přehrávače, jejichž ceny se pohybují od dvaceti tisíc výše?
HD-E1 je dodáván v lesklém černém šasi a na první pohled vypadá jako obyčejný DVD přehrávač. V balení se kromě standardní kabeláže nachází i HDMI kabel, jenž Toshiba přibaluje jako bonus. Zapojení v redakci bylo díky tomu bleskurychlé a my jsme se mohli ihned vrhnout na HD DVD disk Rychle a zběsile 3, jenž jsme k přehrávači dostali. Po prvním nadšení z úžasného obrazu přišla první zklamání pomalé načítání dat, další pak přineslo podrobnější prozkoumání technických specifikací přehrávače. Ačkoliv všechny originální HD DVD disky obsahují video v rozlišení 1 080p (p jako progresivní), disponuje HD-E1 jen HDMI výstupem ve verzi 1.2, takže dokáže odesílat obraz pouze v rozlišení 1 080i (i jako interlaced prokládaný). Nemilý je také pohled na zadní stranu přístroje výrobce nepřidal koaxiální digitální výstup, ani analogový 5.1, takže se musíte spokojit s optikou. Do televize lze pak vést audio přes klasický dvoukanálový výstup. V oblasti videa jsou k dispozici klasický cinch a S-video, jež se však pro HD video vůbec nehodí. Nemáte-li tedy televizi či AV receiver s HDMI, které je schopno vést zvuk i obraz ve vysoké kvalitě digitálně, doporučujeme použít komponentní výstupy.
Samotné HD DVD stejně jako Blu-ray nabízí různé vychytávky jako lepší propojení filmu s bonusy či přímé zobrazení pop-up menu během sledování filmu. Co se týče bonusů, u Rychle a zběsile 3 máte například možnost zapnout obraz v obraze, přičemž v malém okénku se vám objeví záběry z natáčení scény, která právě běží. Jasnou výhodou nových přehrávačů je i to, že podporují upscaling DVD (zvětšení rozlišení obrazu), takže na HD Ready televizi vypadá i SD (Standard Definition) video lépe než při přehrávání ze standardního DVD přehrávače.
Toshiba HD-E1 na jednu stranu nadchl, protože byl vůbec prvním HD DVD přehrávačem, jenž se nám dostal do ruky. Nicméně ho nelze doporučit nikomu jinému než úplnému nadšenci do HD videa, který kupuje originální placky v zahraničí. Přístroj nepřehraje Blu-ray disky, má HDMI 1.2 a pomaleji reaguje na povely. My osobně budeme čekat na kombo přehrávač, schopný pracovat s oběma typy nových optických médií (LG už jeden nabízí v USA). Pokud už mermomocí HD DVD chcete, možná byste si měli počkat na HD-EX1, které je dražší a lepší verzí námi testovaného modelu. Na druhou stranu musíme uznat, že Toshiba překvapila téměř poloviční cenou HD-E1 oproti Blu-ray playeru Samsungu BD-P1000.

Toshiba HD-E1

upscaling DVD, cena
HDMI 1.2, pomalejší reakce
Cena vč. DPH: 19 990 Kč
K testu zapůjčila firma: FAST ČR, a. s.
www.fastsro.cz

Autor článku