Hlavní navigace

Proklatě skladné aplikace

1. 5. 2007

Sdílet

Všechny programy a data, které potřebujete k práci, na jednom USB disku cd/dvd Umístěte všechny soubory spolu s ...


Všechny programy a data, které potřebujete k práci, na jednom USB disku cd/dvd


Umístěte všechny soubory spolu s příslušnými aplikacemi na jeden vyměnitelný disk USB a máte vždy a všude s sebou vše, co potřebujete.
yměnitelné disky USB za dobu své existence již postupně vytlačily dříve tak oblíbené diskety. Ve své podstatě se jedná o několik centimetrů dlouhé zařízení, které takřka nic neváží a připojuje se velmi jednoduše zasunutím do zástrčky USB, která je na dnešních počítačích běžně k dispozici. Tyto disky USB jsou ideálním nástrojem pro přenos aplikací a programů díky podpoře technologie plug&play se při připojení k počítači nemusíme starat o žádné ovladače. Máme tak všechny programy, důležité dokumenty pro práci a třeba i něco na způsob archivu dokumentů všude s sebou. Místo kapesního počítače či notebooku si nyní vystačíme s jedním vyměnitelným diskem a kapesním počítačem PDA a máme okamžitě po ruce známé prostředí, v němž můžeme kdekoliv pracovat tak, jako bychom byli doma.
Na následujících řádcích vám představíme zdarma dostupné utility, které poběží i z disku USB, jelikož je není nutné instalovat.

Kancelářský balík na vyměnitelném disku USB

Aplikace Open Office Portable 2.0.4, kterou naleznete i , poslouží jako základ vaší mobilní kanceláře. Dokáže totiž upravovat dokumenty vytvořené v programech MS Office i na počítačích, kde tato sada kancelářských programů není nainstalována. Již zmiňovanou variantu Open Office vám rádi doporučujeme, jelikož se jedná o program šířený pod hlavičkou Open Source (a tedy zdarma) a od okamžiku, kdy se objevila verze 2, se dá směle tvrdit, že se jeho kompatibilita s dokumenty vytvořenými ve Wordu či Excelu zásadně vylepšila. Problémy s otevíráním souborů by tedy měly nastat skutečně jen výjimečně.
Námi doporučovaný balíček obsahuje textový editor, tabulkový kalkulátor, program pro úpravu obrázků, aplikaci pro tvorbu prezentací a nástroj pro práci s databázemi. Textový editor Writer nabídne průvodce, s jehož pomocí se dají velmi snadno vytvářet dokumenty standardního typu jako kupříkladu dopisy či faxy, a to aniž bychom potřebovali nějakou šablonu. Například dopis napíšete tak, že klepnete v menu File na položku Wizards/Letter. V dialogovém okně, které se objeví, pak zvolíte třeba položku Business letter nebo Formal personal letter. Z rozbalovacího seznamu Page design následně vyberete styl dopisu (třeba Elegant či Modern). Vybrané položky nakonec potvrdíte stiskem tlačítka Next.
Open Office Calc představuje tabulkový kalkulátor, který se používá stejně snadno jako Excel. V programu můžete provádět matematické operace nejrůznějšího druhu třeba výpočty týkající se vašich financí nebo hospodaření vaší domácnosti. Dobře poslouží i jako pomocník při vypracovávání domácích úloh. Pokud jste si zvykli na Excel, nezoufejte, protože práce s programem Calc je skutečně velmi snadná.
Sadu kancelářských aplikací Open Office Portable nainstalujete jednoduše tak, že rozbalíte soubor archivu na vyměnitelný disk USB. Na disku USB zabere okolo 180 MB. Poté můžete na disk přenést svoje dokumenty. Tak máte balík kancelářských aplikací k dispozici na libovolném počítači, navíc se chová stejně, jako kdyby byl nainstalován na pevném disku. Pomocí již zmíněné sady kancelářských programů nemusíte pouze otevírat existující soubory a vytvářet nové, ale můžete ji použít i jako nástroj pro převod dokumentů do formátu PDF. Stačí otevřít požadovaný dokument a při ukládání vybrat formát PDF. V programu se pak zobrazí možnosti pro export do formátu PDF.

Nastavení vlastního prostředí pro práci s kancelářskými aplikacemi

Jako alternativu k již zmíněné sadě kancelářských programů Open Office Portable můžete použít rovněž zdarma dostupnou aplikaci Portable Office Exec 1.2.2. I tu vám nabízíme . V tomto případě se však nejedná o samostatný program, ale utilita víceméně pracuje jako menu, z něhož si vybíráte mezi 30 kancelářskými programy a programy pro zabezpečení počítače. Funguje tedy jako centrála, odkud může uživatel vybírat programy, s nimiž chce pracovat. Program se nemusí nijak instalovat, stačí jej pouze ručně zkopírovat na disk USB. Při prvním spuštění Portable Office Exec však ani jedna z nabízených aplikací na disku USB není.
Jakmile však na některou položku klepnete, například na Portable AbiWord, začne se program stahovat z internetu. Po stažení se pak spustí a vy můžete začít pracovat. Z toho vyplývá, že musíte být připojeni k internetu. Vámi vytvořené dokumenty pak samozřejmě můžete ukládat zcela obvyklým způsobem na libovolný disk počítače.
Pokud nepotřebujete celý balík kancelářských aplikací, ale stačí vám program pro zápis poznámek či kratších textů, můžete rovnou použít program Portable Abiword 2.4.5. Nabízíme vám jej i . Jedná se o přehledný, zdarma dostupný program, který můžete začít používat bez jakékoliv instalace. Podporuje všechny běžné formáty a všechny základní funkce jako je práce s tabulkami, šablonami stylů, poznámkami pod čarou či diagramy. Do programu lze prostřednictvím plug-inů doinstalovat další funkce.

Zobrazení dokumentů ve formátu PDF bez nainstalovaného Acrobat Readeru

Není až tak nepravděpodobné, že někdy budete potřebovat otevřít nějaký dokument ve formátu PDF ať se jedná o nějakou příručku staženou z internetu, nebo o nějaký formulář. Pokud na počítači, kde právě pracujete, není nainstalovaný Acrobat Reader, pak se vám žádný dokument ve formátu PDF nejspíše otevřít nepodaří. Vzhledem k tomu, že na počítačích v internetových kavárnách a firmách je instalace programů zakázána, pak je možnost použít vyměnitelný disk USB s programem, který soubory v tomto formátu dokáže přečíst, jedinečnou možností, jak si v takových případech pomoci.
Pro tyto případy totiž budete mít na disku USB nainstalovaný freewarový program Foxit Reader 2.0 (nabízíme vám jej i ). S tímto programem se pracuje podobně jako s Acrobat Readerem. Nainstalujte si tento program do libovolné složky na vašem počítači a poté celou složku zkopírujte na vyměnitelný disk. Prohlížeč souborů ve formátu PDF pak spustíte poklepáním na soubor EXE.

Zálohování souborů z disku USB do počítače

Vyměnitelné disky USB, například námi zmiňované flashdisky, mají omezenou životnost. Ta je sice daleko větší než doba, po kterou se disk skutečně používá, ale přesto není nikde psáno, že se jednoho dne disk nepoškodí a neodmítne pracovat. A pokud se disk poškodí tak, že z něj nebude možné zachránit na něm uložená data nebo když jej někde ztratíte, pak se k datům na disku už nikdy nedostanete.
Proto není zcela od věci data uložená na vyměnitelném disku pravidelně zálohovat. Nabízíme vám k tomu účelu zdarma dostupnou utilitu USB-Backup 1.0, kterou samozřejmě naleznete i . Ta dokáže automaticky zkopírovat všechna data uložená na disku USB do zadané složky na pevném disku vašeho počítače. Utilitu zkopírujte do kořenové složky disku USB. Zálohu vytvoříte jednoduše tak, že program spustíte a v něm klepnete na tlačítko OK. Cílovou složku, kam se budou data zálohovat, můžete nastavit libovolně. Program v ní vytvoří novou složku, v jejímž názvu se objeví datum vytvoření zálohy.
Další šikovnou utilitou je program pro porovnávání obsahu složek s názvem Fullsync 0.9.1, který rovněž najdete . I ten vám při práci s vyměnitelným diskem prokáže neocenitelné služby. Funkci synchronizace tohoto freewarového programu oceníte při porovnávání obsahu ve složce na vašem počítači a na vyměnitelném disku. Pomocí programu se dá nastavit automatické kopírování upravených souborů z disku USB na počítač a naopak. Ze všeho nejdříve vytvořte a uložte profil pro porovnávání obsahu složky na počítači a na disku USB. Tento profil totiž budete později neustále potřebovat. V něm nastavujete, které složky se mají synchronizovat. Dále určujete, zda se má kopírování provádět pouze v jednom směru nebo pro oba disky současně a zda se mají aktualizovat všechny soubory, nebo jen soubory nové a změněné. Nakonec ještě zadáte, jak se má program zachovat v případě, kdy dojde při synchronizaci ke konfliktu verzí.

Internetový prohlížeč na disku USB

K základnímu vybavení každého vyměnitelného disku USB, který budeme brát všude s sebou, patří i bezpečný prohlížeč, např. Firefox. I zde existuje řešení, které se jmenuje Portable Firefox 2.0 RC3. Najdete jej samozřejmě i . Jedná se sice o "cestovní" verzi prohlížeče, ale nenechte se zmást nabízí totiž všechny funkce, podobně jako program instalovaný na pevném disku počítače, a stejně tak se dá i konfigurovat. Fungují v něm dokonce i téměř všechny doplňky. Stačí na disk USB rozbalit archiv, který najdete , popřípadě si ho stáhnete z internetu. Prohlížeč pak spustíte poklepáním na soubor FIREFOXPORTABLE.EXE ve složce Firefoxportable. Po ukončení práce s prohlížečem se v něm zachovají i všechny vámi případně nastavené oblíbené položky.
Pokud byste stáli i o přenosnou verzi programu pro práci s elektronickou poštou, pak vám doporučujeme zdarma dostupný Portable Thunderbird 1.5.0.5, jenž je též přibalen . A to ještě není vše: pokud milujete komunikaci pomocí programů typu Instant Messenger, pak určitě vyhledejte "cestovní" verzi programu Miranda IM Portable. Jedná se o velmi dobrou alternativu za webově orientovaný Messenger, která se navíc daleko pohodlněji ovládá. Miranda IM Portable podporuje komunikaci pomocí ICQ, AIM, MSN, Jabber, Yahoo a IRC. Navíc budete mít všechny kontakty a soubory historie neustále s sebou.

Proklatě malý Linux

Zcela nezávislé prostředí pro surfování na internetu nabízí Damn Small Linux 3.2, zkráceně DSL. Jedná se o distribuci, která existuje jak ve verzi live, tak ve verzi pro vyměnitelné disky USB. Právě naposledy zmíněnou variantu vám nabízíme i . I přes minimální velikost okolo 50 MB obsahuje nástroje pro surfování na internetu, kancelářské programy a aplikace pro práci s multimédii. Tato distribuce se tedy vejde už na disk USB o kapacitě 64 MB. Jak bylo zmíněno výše, najdete zde kancelářské programy, utility pro práci s internetem, programy pro úpravy obrázků, práci s multimédii, Voice over IP či Instant Messaging. Systém nainstalujete tak, že nejprve pomocí libovolného programu pro vypalování disků vypálíte soubor ISO na CD. Poté pomocí vypáleného CD spustíte počítač. V prostředí Damn Small Linuxu postupně vyberete položky Apps/Tools/Install to USB Pendrive a poté vyberete volbu For USB-ZIP Pendrive nebo For USB-HDD Pendrive podle toho, který formát váš počítač podporuje.
Po spuštění počítače z disku USB je na řadě konfigurace připojení k internetu. Pokud je rozpoznán směrovač s povoleným serverem DHCP, pak se konfigurace připojení provede automaticky. V opačném případě je nutné zadat do konfigurace DSL potřebné údaje pro připojení. To postupně provedete prostřednictvím položek System/Net Setup/DSL-PPPoE/PPPoEconf. Připojení modemu nastavíte pomocí položek System/Net Setup/dialup PPP. Otevře se průvodce, který vás konfigurací zařízení provede. Live distribuce si zadané parametry zapamatuje. DSL se ovládá na první pohled poněkud neobvyklým způsobem, protože zde nenajdete žádné tlačítko Start, jako je tomu například ve Windows XP. K jednotlivým programům se dostanete přes kontextové menu, které se objeví po klepnutí pravým tlačítkem myši na pracovní plochu.

Možnosti ochrany citlivých dat

Osobní data uložená na disku USB můžete před neoprávněným otevřením chránit šifrováním. Utilita Truecrypt 4.3, kterou najdete , vytvoří na vyměnitelném disku USB kontejner pro virtuální disk, s nímž se dá pracovat jako s každým obyčejným pevným diskem. Na něj pak ukládáte všechna citlivá data. Ve vámi používaných aplikacích prostě budete při ukládání používat písmenko přiřazené virtuálnímu disku. Veškerý obsah na virtuálním disku se zcela automaticky a v reálném čase v kontejneru šifruje, a to aniž by se během šifrování někam jinam dočasně ukládala nějaká citlivá data. Program dokáže vytvořit a současně spravovat takřka libovolné množství virtuálních disků. Pro přenos dat může freewarový program používat i šifrované kontejnery diskových jednotek CD nebo DVD. Uvnitř šifrovaných disků se dají vytvářet další skryté kontejnery. I když by se tedy někomu podařilo uhádnout vaše heslo pro přístup k jednomu kontejneru, pak stejně nebude mít šanci vidět skrytý kontejner. Utilita používá deset různých šifrovacích technik, lze kombinovat až tři. Navíc se při šifrování většího množství dat zobrazuje odhad, jak dlouho bude celý proces trvat.
Program Portable Clamwin 0.90.1, který rovněž nabízíme , představuje antivir speciálně upravený pro vyměnitelné disky USB. Jedná se o zdarma dostupnou utilitu šířenou pod hlavičkou Open Source. Vyznačuje se přehledným uživatelským rozhraním, dá se spouštět z disku USB bez nutnosti instalace a jeho pomocí lze prověřovat libovolný disk počítače. Při prvním spuštění je nutné stáhnout nejaktuálnější databázi virů, teprve poté je možné program použít. Portable Clamwin bohužel nemá k dispozici modul, který by běžel na pozadí systému, proto je vhodné jej použít zejména jako doplněk k již nainstalovanému antivirovému programu.

Individuální uživatelské prostředí na disku USB

Program Pstart 2.09, který vám rovněž nabízíme , vytváří pro uživatele, kteří používají programy nainstalované na disku USB, jakousi obdobu nabídky Start. Tato zdarma dostupná utilita umožní pohodlně spouštět všechny programy, jež jsou uloženy na vyměnitelném disku USB. Prohledá obsah disku USB a z nalezených programů vytvoří jednoduchou nabídku Start, kterou poté uloží na disk USB. Program pak funguje jako centrum pro spouštění programů, takže nemusíte zdlouhavě na disku USB vyhledávat soubory EXE a otevírat programy poklepáním.
Nicméně pokud má utilita zobrazit všechny programy přehledně v podobě seznamu, pak je nutné utilitu konfigurovat. Programy do nabídky Start vložíte nejsnáze přes příkaz Scan for executables z menu File. Na záložce Notes můžete využít možnost vytváření poznámek. Utilita obsahuje i některé speciální funkce kupříkladu dokáže spustit program v přesně zadaný čas, spravovat poznámky a zobrazovat informace o volné kapacitě disku USB.
Mobile Assistant 1.7.315, který naleznete i , představuje šikovný nástroj pro všechny, kdo často pracují na cizích počítačích a potřebují s sebou mít neustále vlastní soubory. Jedná se o shareware, který umí uložit na disk USB osobní nastavení a soubory prostředí Windows, takže po připojení disku USB k počítači budete moci použít všechny soubory týkající se prostředí uživatele v Internet Exploreru jako cookies či oblíbené položky, dále složky Dokumenty, Hudba a dokonce i pracovní plochu. Jakmile vyměnitelný disk USB odpojíte, vrátí utilita počítač do původního stavu, přičemž na pevném disku počítače nezůstane po vaší činnosti ani stopa.

Proklatě skladné aplikace: Přehled utilit

ProgramOperační systémCenaInternetová adresaNázev a velikost souboru
Damn Small Linux 3.2Linuxzdarmaftp://ftp.oss.cc.gatech.edu/pub/linux/distributions/damnsmall a DSL-3.2.ISO (49,6 MB)
Foxit Reader 2.0Windows 95/98/ME, NT4, 2000, XPzdarmafoxitsoftware.com a FOXITREADER_SETUP.EXE (1,66 MB)
Fullsync 0.9.1Windows 95/98/ME, NT4, 2000, XPzdarmafullsync.sourceforge.net a FULLSYNCINSTALLER.EXE (5,90 MB)
Miranda IM Portable 0.6.8Windows 2000, XPzdarmaportableapps.com/apps/internet/miranda_portable a MIRANDA_PORTABLE_0.6.8_UNICODE.PAF.EXE (1,19 MB)
Mobile Assistant 1.7.315Windows 98/ME, NT4, 2000, XP25 euromobileassistant.de a MOBASS_SETUP.EXE (1, 26 MB)
Open Office Portable 2.0.4Windows 98/ME, NT4, 2000, XPzdarmaportableapps.com/apps/office/openoffice_portable a OPENOFFICE_PORTABLE_2.0.4_EN-US.PAF.EXE (65,1 MB)
Portable Abiword 2.4.6Windows 95/98/ME, 2000, XPzdarmaportableapps.com/apps/office/abiword_portable a ABIWORD_PORTABLE_2.4.6.PAF.EXE (6,3 MB)
Portable Apps Suite 1.0Windows 98/ME, 2000, XPzdarmaportableapps.com/suite a PORTABLEAPPS_SUITE_STANDARD_1.0.EXE (89,5 MB)
Portable Clamwin 0.90.1Windows 98/ME, 2000, XPzdarmaportableapps.com/apps/utilities/clamwin_portable a CLAMWIN_PORTABLE_0.90.1_REV2.PAF.EXE (5,84 MB)
Portable Firefox 2.0 RC3Windows 98/ME, 2000, XPzdarmaportableapps.com/apps/internet/firefox_portable a FIREFOX_PORTABLE_2.0.0.2_EN-US.PAF.EXE (5,84 MB)
Portable Office Exec 1.2.2Windows 95/98/ME, NT4, 2000, XPzdarmausers.telenet.be/Robvdb/PortOffExec.htm a PORTABLEOFFICE.ZIP (5,13 MB)
Portable Thunderbird 1.5.0.5Windows 95/98/ME, 2000, XPzdarmaportableapps.com/apps/internet/thunderbird_portable a THUNDERBIRD_PORTABLE_1.5.0.10_EN-US.PAF.EXE (5,99 MB)
Pstart 2.09Windows 95/98/ME, NT4, 2000, XPzdarmapegtop.de/start a PSTART209.EXE (632 KB)
Truecrypt 4.3Windows 2000, XPzdarmawww.truecrypt.org a TRUECRYPT-4.3.ZIP (1,44 MB)
USB-Backup 1.0. 1.7_2007Windows 95/98/ME, NT4, 2000, XPzdarmachristian-schweizer.de a + USBBACKUP_V1.0_2007.ZIP (31,5 KB)

Kompletní balík: Portable Apps Suite

Kdo chce mít soubor těch nejdůležitějších programů neustále s sebou na disku USB, toho s největší pravděpodobností bude zajímat sada Portable Apps Suite 1.0, kterou vám nabízíme i . Jedná se o soubor aplikací sestavený Johnem Hallerem. Obsahuje ty nejdůležitější programy, jež lze použít, pokud potřebujete pracovat na cizích počítačích. Najdete zde internetový prohlížeč, program pro práci s elektronickou poštou, sadu kancelářských aplikací, editor jazyka HTML, kalendář, klient FTP a program typu Instant Messenger všechny programy jsou šířeny pod hlavičkou Open Source a jsou tudíž zdarma. Jedinou nevýhodou tohoto balíku je, že obsahuje pouze programy s anglickým rozhraním, které se do jiného jazyka převádějí poměrně obtížně.