Hlavní navigace

Projektor BenQ W10000

23. 7. 2007

Sdílet

HDTV DLP videoprojektor BenQ W10000 potěší především nejnáročnější příznivce domácího kina. Vyjma vysokého rozlišení a kontrastu nabízí také motorově řízené funkce pro zoom, ostření, lenshift i clonu.

Nový domácí videoprojektor BenQ W10000 je vyroben v nadstandardně velkých rozměrech. Délky stran jsou konkrétně 492 x 195 x 393 mm. Hmotnost 9,5 kg je také značná. Nepočítejte tedy, že byste mohli projektor častěji přenášet. Ostatně, k tomu výrobek určený není. Naopak jej oceníte, pokud si budete chtít doma zařídit luxusní domácí HDTV kino. Projektor Benq totiž disponuje nativním rozlišením HDTV 1 920 x 1 080 (podpora se týká i progresivního režimu a 24 fps)! Při těchto parametrech je zajímavé, že není obraz generován systémem tří prvků LCD, ale technologií DLP (Digital Light Processing) od společnosti Texas Instrument. Díky DMD čipu DarkChip3 a technologii Senseye dokáže projektor promítat obraz s vynikajícím kontrastním poměrem 10 000:1. Při praktickém testování jsme mohli ocenit vysoký kontrast a kvalitní obraz. Při testech jsme navíc ani jednou nezpozorovali neduh zvaný „Rainbow effect“ – rozklad obrazu na jednotlivá barevná spektra.

Na projektoru je výrazným prvkem masivní objektiv. Díky němu, DLP technologii a projekční lampě s výkonem 250 W disponuje W10000 světelným výkonem 1 200 ANSI lm. Tato hodnota není sice příliš vysoká, ale je v rámci domácích videoprojektorů obvyklá. Pokud si tedy budete chtít domácí projekci skutečně vychutnat, budete muset investovat nejen do tohoto nepříliš levného projektoru, ale i do kvalitního zatemnění. Za něj se vám však přístroj odmění dokonalým obrazem s perfektním prokreslením detailů, vysokým kontrastem a úžasnými barvami. Mimochodem, pokud by se vám standardní nastavení barev nelíbilo, není nic snazšího než přizpůsobit barevné podání vlastním potřebám. Na výběr jsou nejen přednastavené šablony (hraní her, sledování filmů, atd.), ale i pokročilé nastavení barev (tzv. 3D Color management).

Protože chtěli tvůrci vyrobit skutečně vyspělý projektor, vybavili jej nejen rozlišením HDTV, ale i motorově řízeným ostřením, zvětšením obrazu i ovládáním clony. Navíc je motorově ovládána i služba Lenshift (vertikální naklápění celého objektivu). Veškeré vyjmenované funkce jsou dostupné jak s pomocí ovládacích prvků na těle projektoru, tak i při používání dálkového ovladače. Ten je masivní a nabízí i přímý výběr vstupního zdroje, ovládání služeb pro mix obrazů (PIP, POP), přímý vstup do nastavení barev, kontrastu, jasu a podobně. Dálkové ovládání dokáže také pracovat s barevnými profily a s pamětí kam lze své oblíbené nastavení uložit.

Na zadní stěně zařízení se nacházejí konektory. Uživatel zde nalezne moderní digitální HDMI, analogový vstup RGB (5x BNC i 3x RCA), komponentní video (1x RCA) a nechybí ani S-Video. Výčet konektorů doplňuje sériové rozhraní RS-232 a malá zdířka s 12V (Trigger).

V testu jsme byli s projektorem velmi spokojeni. Sledování HDTV 1 920 x 1 080p filmů je skutečnou pastvou pro oči. Nás projektor přesvědčil o tom, že DLP technologie s nativním zobrazením 1 920 x 1 080 má smysl a dokáže více než dobře konkurovat HDTV systémům s 3LCD. Zásadním problémem projektoru je především přehnaně vysoká pořizovací cena, která zřejmě mnoho zájemců odradí.

- - Jaroslav Kasal

skoleni

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).