Hlavní navigace

Projektor BenQ MP771

1. 12. 2007

Sdílet

Pokud vybíráte projektor pro vaši školu nebo kancelář a jste limitováni malými prostorami, pak vás bezpochyby zaujm...


Pokud vybíráte projektor pro vaši školu nebo kancelář a jste limitováni malými prostorami, pak vás bezpochyby zaujme nový projektor společnosti BenQ. Nese označení BenQ MP771 a je ideální pro prezentace v místech, kde není možné umístit standardní projektor dostatečně daleko od plátna. Oproti běžným projektorům totiž MP771 zvládá generovat obří obraz i z minimální projekční vzdálenosti.
BenQ MP771 má elegantní design s velmi neobvyklým prvkem: vypouklým objektivem, který nejvíce připomíná „rybí oko“ – tedy speciální panoramatický objektiv pro fotoaparáty. Ovšem díky této neobvyklé optice může zařízení promítat extrémně velký obraz i na minimální vzdálenost. V praxi to znamená, že například ze vzdálenosti jednoho metru od projekční plochy je možné generovat obraz s úhlopříčkou 74 " (cca 188 cm)! Tento výkon považujeme minimálně za obdivuhodný. Zcela opačně se však musíme vyjádřit o absenci optického zvětšení obrazu (zoom). Velikost promítaného obrazu je možné fyzicky regulovat pouze tak, že umístíte projektor dále nebo blíže od projekční plochy. Druhou variantou je využít funkci pro digitální zvětšení obrazu (digital zoom). Digitální zoom však degraduje kvalitu obrazu a navíc funguje spíše jen jako lupa pro přiblížení výřezu, takže nepředstavuje plnohodnotné řešení.
V útrobách zařízení se nachází technologie DLP (Digital Light Processing) od společnosti Texas Instruments. Nativní rozlišení DMD čipu je 1 024 × 768 bodů, tedy standard XGA s poměrem stran 4 : 3. Pro běžné školní nebo firemní použití je toto rozlišení plně dostačující. Kromě DLP technologie se v projektoru nachází i projekční lampa o výkonu 280 W s životností 3 000 hodin (4 000 hodin v ekonomickém režimu). Díky lampě disponuje MP771 nadstandardním světelným výkonem 3 000 ANSI lm. Při praktických testech jsme viděli obraz, který byl skutečně jasný i při denním světle bez zatemnění a dokonce i při zapnutém zářivkovém osvětlení. Kontrastní poměr obrazu je 2 000 : 1.
Na zadní stěně zařízení nalezneme konektory a komunikační rozhraní. Zcela obvyklým analogovým vstupem obrazu je VGA, dále je zde digitální DVI-I a nechybí ani vstup pro kompozitní video a S-Video. Pokud potřebujete při prezentacích přednášet čelem k posluchačům a přitom chcete vidět obsah prezentace, můžete k tomu využít konektor VGA Out. Do něj lze zapojit náhledový monitor. Jestliže je vaše prezentace vybavena zvukem, můžete použít integrovaný reproduktor v projektoru. Nemá sice velký výkon (2 W), ale pro menší místnosti postačí. Zvuk se připojí pomocí běžné zdířky jack 3,5 mm. Mezi další rozhraní patří USB (mini USB) a RS232.
Na projektoru nás příjemně potěšilo obrazovkové menu OSD, které je pěkně graficky zpracované a přehledné. Potěší i menu v češtině. Zajímavé jsou také další služby a technologie projektoru: například služba umožňující korekci barev podle vybrané barvy podkladu (projekce na barevnou zeď), Bril¬liantColor – pestré barvy díky šestisegmentovému kolečku, nebo pokročilá tzv. 3D správa barev. Začínající uživatele projektoru by mohla zaujmout i nápověda, která je zabudovaná přímo v přístroji a lze ji vyvolat pomocí tlačítka „?“ (On-Screen FAQ). V neposlední řadě uvítáme laserové ukazovátko a nastavitelný časový odpočet pro lepší orientaci během přednášky. 7 0600/TJi ?

Verdikt

Projektor BenQ MP771 se uplatní všude tam, kde je potřeba prezentovat, ale jste limitováni malými rozměry místnosti, nebo nelze zařízení umístit do větší vzdálenosti od plátna. Projektor má vysoký světelný výkon a pěkné OSD menu v češtině. Slabinou přístroje je absence optického zoomu.

BenQ MP771

Technologie: DLP
Nativní rozlišení: XGA (1 024 × 768 px)
Světelný výkon:
3 000 ANSI lm
Kontrastní poměr: 2 000 : 1
Optický zoom: fixní
Počet zobrazitelných barev: 1,07 milionu barev
Poměr stran: 4 : 3 nativní, 16 : 9 volitelný
Projekční lampa: 280 W, 3 000/4 000 hodin (normální/ekonomický režim)
Klady: velký obraz i při krátké projekční vzdálenosti, světelný výkon, grafické menu v češtině
Zápory: absence optického zoomu
Cena vč. DPH: 42 490?Kč
www.benq.cz
Hodnocení: 3

Autor článku