Hlavní navigace

Jak vybrat nejlepší procesor pro herní počítač - 3. díl

2. 8. 2010

Sdílet

Prozradíme vám, které procesory se hodí do strojů určených hráčům počítačových her.

V dobách, kdy se na trhu vyskytovaly pouze jednojádrové procesory, bylo porovnání jejich výkonu poměrně snadné. Dnes je situace pro potenciálního zájemce o koupi procesoru daleko složitější. Jde o to, že v prvé řadě výkon procesoru neurčuje jen počet jader a taktovací frekvence, ale i spousta dalších funkcí – za všechny jmenujme třeba režim Turbo, který složí pro automatické přetaktování jednotlivých jader, či dokonce integrovaný grafický čip.

Pak je zde ještě další překážka, kterou výrobce procesoru zájemci o jeho koupi klade – jde o to, že dříve bylo poměrně jasným měřítkem výkonu procesoru jeho název a taktovací frekvence, dnes se procesory označují různými nesrozumitelnými zkratkami obsahující troj nebo čtyřciferná čísla, a občas se za tímto číslem vyskytují ještě nějaké další znaky.

Anno 1404

Abychom se pokusili vnést do této problematiky trochu světla, otestovali jsme 50 nejnovějších procesorů. Při testech jsme se zaměřovali zejména na výkon v počítačových hrách a na poměr ceny k výkonu procesoru. Výkon procesoru jsme měřili na počítačové hře Anno 1404 (rozlišení 1680×1050 pixelů, maximum detailů, grafická karta Radeon HD 5870), což je strategie, která při hraní na počítači vyžaduje skutečně vysoký výkon a která se velmi dobře hraje na čtyřjádrových procesorech. Bohužel již dlouhou dobu platí, že ne všechny novější hry jsou programovány tímto nejmodernějším způsobem, a tak se musí s tímto faktem vypořádat všechny procesory. Výjimkou je například hra Dirt 2 (v našich testech běžela v rozlišení 1680×1050 pixelů, maximum detailů).

Dirt 2

Tato hra využívající rozhraní DirectX 11 sice využívá dvoujádrové procesory na maximum, další jádra ale již využít nedokáže a pro vyšší výkon pak hra s výhodou využívá vyšší taktovací frekvenci. Stejně tak jako hra Dirt 2 se chová řada nejnovějších her, takže výsledek benchmarku dává informaci o tom, jak se procesor chová v těch hrách, které nedokáží využít výhod dalších jader v procesoru.

My jsme všechny výsledky benchmarků z her Anno 1404 a Dirt 2 sloučili dohromady a zjistili tak průměrný výkon vyjádřených v počtu snímků za sekundu (fps).  Záměrně jsme při benchmarcích vynechali syntetické benchmarky a měření v různých rozlišeních, jako je například rozlišení 800×600 pixelů s minimem detailů. Je pravdou, že pak jsou rozdíly mezi jednotlivými procesory ještě větší, nicméně s hrami, které jsou takříkajíc doma v realistických rozlišeních a nastaveních grafické karty, nemají vůbec co dělat.

1. díl článku: http://pcworld.cz/hardware/procesory-pro-herni-pocitace-i-11303

2. díl článku: http://pcworld.cz/hardware/procesory-pro-herni-pocitace-ii-11305

 

Kategorie od 5000 Kč výše

Zatím jste mohli pozorovat, že nižší cenové hladiny jsou v naprosté většině v režii firmy AMD. V segmentu procesorů s cenami od 5000 Kč výše má firma AMD ale pouze jeden procesor. Jedná se o vlajkovou loď firmy – šestijádrový procesor Phenom II X6 1090T za cca 7500 Kč. Tento procesor ale oproti procesoru X6 1055 T, který je o 100 eur levnější, nenabízí nic moc nového. Jeho výkon při našich testech dosáhl 65,1 fps, což je oproti 62,1 fps u X6 1055T o něco více, nicméně to v žádném případě není důvod pro koupi takto drahého procesoru.

Co se týče procesorů od firmy Intel, pak až u této cenové hladiny začíná být nabídka daleko pestřejší. Jako první lze zmínit nejlepší procesory pro patici 1156. Tak třeba Core i7 860 taktovaný na 2,8 GHz za cca 6125 Kč. Obsahuje čtyři jádra, režim Turbo a technologii Hyperthreading. Chybí mu ale integrovaný grafický čip. V našich testech dosáhl procesor i7 860 výkonu 54,2 fps, což je velmi slušná hodnota. Na špičkové úrovni je efektivita využití energie. Procesor Core i7 875K taktovaný na 2,93 GHz je pak jen nepatrně rychlejším procesorem určeným pro patici 1156. Pořídíte jej za 8750 Kč. Ono písmenko K v označení procesoru znamená, že má procesor volně nastavitelný násobič, a tak jej lze pohodlně přetaktovat.

Upozornění: V obchodech můžete narazit na pozůstatky procesorů označených jako Core i7 870. Jedná se v podstatě o procesory i7 875K, které ale mají napevno nastavený násobič. Jejich cena je ale daleko vyšší – 13750 Kč. Tyto procesory rozhodně kupovat nedoporučujeme.

 

Obecně přes 5000 Kč stojí i procesory pro špičkovou platformu Intelu s paticí 1366. Prvním představitelem je procesor Core i7 920, jehož cena 5500 Kč je stále ještě relativně dostupná. Jeho výkon 54,6 fps při našich testech ukazuje, že patří mezi špičkové procesory. Stejně jako procesory řady i7 pro patici 1156 mají i procesory pro patici 1366 integrovánu podporu technologie Hyperthreading a režim Turbo. Základní desky pro patici 1366 jsou však díky čipové sadě X58 obvykle znatelně dražší než procesory pro patici 1156. Proto při výběru procesoru pro patici 1366 je třeba počítat s vyššími náklady právě na základní desku.

skoleni

Z pohledu poměru cena/výkon je jediným procesorem, který lze pro tuto patici doporučit, právě procesor Core i7 920. U ostatních procesorů si Intel nechává jejich výkon skutečně pořádně zaplatit, a tak se nelze divit, že je poměr cena/výkon spíše nepříznivý. Zřejmě nejvíce je to vidět u jediného šestijádrového procesoru Core i7 980X za 27 500 Kč. Při našich testech jsme naměřili výkon 66,1 fps, což je hodnota, která jej řadí mezi nejvýkonnější procesory, jeho náskok je ale před daleko cenově výhodnějšími šestijádrovými procesory od firmy AMD minimální.

Při používání multimediálních aplikací optimalizovaných pro tyto procesory nechává procesor I7 980X díky možnosti paralelního zpracování až 12 jader všechny ostatní procesory daleko za sebou, pro hráče počítačových her se však jeho nákup v žádném případě nevyplatí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).